GeriMagazin Helen Mirren: Vin Diesel'e hayranım
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Helen Mirren: Vin Diesel'e hayranım

Helen Mirren: Vin Diesel'e hayranım

Oscar’dan Altın Küre’ye Emmy’den BAFTA’ya sayısız ödülü bulunan Helen Mirren, New York’ta sorularımızı yanıtladı. Usta oyuncu son filmleri “The Fate of the Furious” ve “Collateral Beauty”yi anlattı.

◊ Merhaba, sizi en son “The Fate of the Furious” (Öfkenin Kaderi) filminde izledik. Vin Diesel, bu seride rol almayı çok istediğinizi söyledi, nedenini öğrenebilir miyiz?
- Neden olmasın? Ne kadar eğlenceli bir film. Vin’e hayranım. Onu çok seviyorum, seriyi seviyorum, araba kullanmayı seviyorum. Her ne kadar filmde bana araba kullandırmasalar da! (Gülüyor) Serinin filmlerini ne zaman izlesem içimden hep “Keşke ben de rol alsam” dedim. Vin de bu isteğimi yerine getirdi.

◊ “Hızlı ve Öfkeli” serisinde oynamayı istemeniz bana şaşırtıcı geldi açıkçası...
- İnan şaşıran yalnız sen değilsin. (Gülüyor) Farklı jenerasyondan oyuncuları izlemeyi ve onlarla karşılıklı oynamayı seviyorum. Şimdilerde de Naomie Harris beni çok heyecanlandırıyor. “Moonlight”taki performansı için söyleyecek söz bulamıyorum. Cambridge’li İngiliz kızın o role dönüşümü beni inanılmaz etkiledi. Aynı şekilde Keira Knightley de çok beğendiğim genç oyunculardan. İkisiyle de “Collateral Beauty”de (Gizli Güzellik) çalışma fırsatı buldum. Farklı jenerasyonlardan oyuncularla farklı türlerde filmlerde oynamayı seviyorum.

Helen Mirren: Vin Diesele hayranım◊ En sevdiğiniz tür ya da rol hangisi?
- Hepsini ayrı seviyorum. Değişik rollere hayır diyemiyorum, ne yapabilirim? Kariyerimi ya da oynayacağım rolleri hiçbir zaman planlamadım. Önüme gelen rolleri her zaman hislerimle değerlendirdim. Farklı olmaları özellikle benim tercihim, o yüzden herhangi bir favorim yok.

AMERİKALI GİBİ KONUŞMAYA ÇALIŞTIĞIMDA EŞİM GÜLÜYOR

◊ 71 yaşındasınız, ardı ardına yeni projelerde yer almaya devam ediyorsunuz. Zorlamıyor mu sizi bu tempo?
- Tabii ki zorluyor. Fiziksel ve psikolojik olarak hazır olmak daha da zor. Ayrıca belli bir yaştan sonra zamana karşı daha bilinçli yaklaşıyorsun, zamanı israf etmek istemiyorsun ama yaptığım işi çok seviyorum. Bırakamıyorum. Ve gittiği yere kadar da çalışmaya devam edeceğim.

Helen Mirren: Vin Diesele hayranım◊ “Collateral Beauty” demişken, filmi çekerken yönetmene “Lütfen beni Amerikalı yapma” demişsiniz, neden?
- Çünkü Amerikan aksanıyla oynayınca kendimi çok komik hissediyorum. Eşim Amerikalı, bu ülkeyi çok seviyorum ama Amerikan aksanı yapmak bana çok zor geliyor. Zaten ne zaman Amerikalı gibi konuşmaya çalışsam eşim gülüyor, bu da beni daha sıkılgan yapıyor.

◊ “Colletarel Beauty”deki rol arkadaşınız Will Smith ünlü olmayı, şöhreti çok sevdiğini söylüyor. Sizin şöhretle aranız nasıl?
- Evet, ben de sette Will’in şöhreti çok iyi benimsediğine ve ne kadar iyi taşıdığına şahit oldum. Hayranlarını gerçekten çok seviyor, onlara karşı çok kibar. Hiçbirini kırmıyor, aksine onları mutlu ediyor. Hayranlarıyla ilişkisini gözlerimle gördükten sonra ondan ben de ilham aldım. Will şöhretin nasıl sevgi ve saygıyla idare edilebileceğinin canlı örneği. Tabii bunda Will’in karakteri, insanları sevmesi, yüksek ve pozitif enerjisi de çok önemli rol oynuyor.

HER FIRSATTA SOLUĞU iTALYA’DA ALIYORUZ

◊ Çalışmadığınız zamanlarda nerede yaşıyorsunuz?
- Son zamanlarda İtalya bizim yaşamaktan en zevk aldığımız ülke oldu. İşimiz nedeniyle eşimle Los Angeles’ta çok zaman geçiriyoruz ama ne zaman takvimlerimiz boşalsa soluğu İtalya’da alıyoruz.

Helen Mirren: Vin Diesele hayranım

ZENGİN VE ÜNLÜ OLMAK HİÇ İLGİMİ ÇEKMİYORDU

◊ Kariyerinizin en başına dönersek, neler söylemek istersiniz o günlere dair?
- Kariyerimin en başında tek hayalim tiyatro oyuncusu olmaktı. Zengin ve ünlü olmak ya da filmlerde rol almak hiç ilgimi çekmiyordu. Kendini mesleğine adamış bir oyuncu olarak anılmak istiyordum. Çok idealist bir kızdım kariyerimin başlarında. Tabii sonrasında ben de zamanın değişimine ayak uydurdum. (Gülüyor)

◊ Bugünkü sinema sektörünü nasıl buluyorsunuz?
- Kariyerim boyunca piyasamızda birçok değişime tanık oldum ama en önemli gördüğüm gelişme kadınların artık film piyasasında daha fazla söz sahibi olması oldu. Benim başladığım dönem, erkek egemenliğinin olduğu maço bir dönemdi. Şimdi sette kadın elektrikçiler, mühendisler görüyorum. Sadece bizim piyasamızda değil, politikada, iş dünyasında, eğitimde, her meslekte kadınları daha aktif görmek bana mutluluk veriyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle