GeriMagazin Engelleri aşın
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Engelleri aşın

Engelleri aşın

Eğitmen, yazar ve yaşam koçu Sevgi Saybaşılı, liderliğin önündeki engelleri “Anlamlı hedef yoksunluğu”, “Güvenli alan bağımlılığı” ve “Kurban tutumu” olarak sıraladı.

Ayrıca Atlarla Liderlik Koçluğu unvanına da sahip olan Saybaşılı, bir atın liderliğimizi kabul edeceği şekilde duygu, düşünce ve davranışlarımızı düzenlediğimizde yeni liderlik modelinin uygulayıcısı haline geleceğimizi vurguladı.

Eğitmen, yazar ve yaşam koçu Sevgi Saybaşılı atların gelişmiş sürü bilinçleriyle insanlar için yeni bir liderlik modeline örnek olduklarını belirtti.

Bu yeni modelde liderliğin fiziksel güce veya dominantlığa dayanmadığı, bu görevi gönüllü olarak üstlenmek isteyenin, tecrübesi, farkındalığı, diğerlerinin ihtiyaçlarına karşı duyarlılığı yeterli ise sürü tarafından liderlik rolüne layık görüldüğü ve her durumda liderlik konumunun yeniden sorgulandığı, liderliğin değişken olduğu bir model söz konusu. Bir atın liderliğimizi kabul edeceği şekilde duygu, düşünce ve davranışlarımızı düzenlediğimizde, bizler de bu yeni liderlik modelinin uygulayıcısı haline gelebiliyoruz.

Uluslararası düzeydeki pek çok önemli firmaya eğitimler veren Saybaşılı, kurumlarda genel müdür, başkan yardımcısı, direktör gibi en üst düzeydeki yöneticilerin tutum, tavır ve düşünce yapılarına bakıldığında, daha alt seviyelerdeki yöneticilere göre farklılıklar görülebildiğini söyledi. Ağırlıklı olarak en üst düzeydeki yöneticilerin atlardaki bu yeni liderlik modeline daha uygun şekilde davrandıklarının gözlemlendiğini aktaran Saybaşılı, daha alt seviyelerdeki yöneticilerin ise yükselmeleri ve kendilerini lider olarak ekiplerine kabul ettirmeleri için kendilerinde değiştirmeleri gerekenlerin olabildiğini belirtti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle