GeriMagazin Ebru Şallı'nın sağlıklı dünyası
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ebru Şallı'nın sağlıklı dünyası

Ebru Şallı'nın sağlıklı dünyası

Yıllardır koruduğu formunu pilatese, sağlıklı beslenmeye ve iyi enerjiye bağlayan Ebru Şallı, 2017’de de pek çok kadına ilham olmaya devam edecek gibi görünüyor. Küçük oğlu Pars’la hazırladığı yemek kitabı ve hazırlıkları süren yeni DVD’siyle gündemde olan Şallı, Formsante’ye konuştu.

◊ Günümüzde sağlıklı ve fit insan tanımı nasıl olmalı?
- Bence sağlıklı ve fit olmanın tanımı sağlıklı beslenmek, içten gelen güzellik ve doğal enerji kavramlarını içermeli. Sağlıklı ve güzel beslenince insana aynı zamanda içten gelen güzel bir enerji de geliyor. Bu insanın yüzüne de, cildine de, vücuduna da yansıyor.
◊ Hastalıkların artık düşünce boyutunda başladığı söyleniyor.
- Evet, olumlu düşünceleri güçlü tutmak gerek. Çünkü olumsuz duygu-düşünceler hastalığa çevirebiliyor. Bunu önlemek için vücudumuzun seratonin ve endorfin hormonuna ihtiyacı var. Dolayısıyla doğru nefes alımı, spor, pilates ve yürüyüş şart.
◊ Siz kötü hissettiğinizde yürüyüş mü yapıyorsunuz?
- Evet, ormana gidiyorum. Doğayla baş başa kalmak, orada ağaçların renklerini, çiçekleri görmek, taze hava hissetmek, çok iyi hissettiriyor. Başım ağrısa bile ilaç kullanmam ben.
◊ Baş ağrısı için ne yapıyorsunuz?
- Pilates, nefes çalışması, mümkünse ormanda yürüyüş.

ÖKSÜRÜĞE KARŞI, AYAK
ALTINA MENTOLLÜ KREM
◊ Sizin pek çok doğal formülünüz de var. Ağrılar için kullandığınız bir formülünüz var mı?
- Ağrı için öyle bir şey kullanmadım ama mentollü kremleri ayak altına sürmenin öksürüğe çok iyi geldiğini deneyimledim. Kendime yaptığım gibi çocuklarıma da yapıyorum ve faydasını gördüm. Yatmadan önce ayağın altına bolca mentollü krem sürüp sonra bir çorap giymek, öksürüğü rahatlatıyor.
◊ Kış aylarında hasta olmamak da bir başarı. Mutfağınızda baş tacı ettiğiniz şeyler neler?
- Pembe greyfurt çok kullanıyorum. Çocuklar pek hoşlanmıyor tabii ki, ekşiliği var ama posalı bir şekilde günde bir tane tüketmek önemli. Ceviz her mevsim önemli, kışın özellikle Omega-3 açısından çok faydalı. Mutfağımda balığa da çok fazla yer veriyorum. Bir de avokadoyu öneriyorum, içinde değerli yağlar ve yağ asitleri var. Bu doğal yağlar hem cildimize, saçımıza hem de vücudumuza şifa katıyor. Çocuklara da alıştırdım, haftanın iki günü salata şeklinde yediriyorum. Son olarak da nar. Antioksidan deposu narı tüketmenin tam zamanı, antiaging etkisi var, bağışıklık sistemini ciddi anlamda güçlendiriyor ve bol miktarda C vitamini içeriyor.

REÇEL VE YOĞURDU SATIN
ALMIYOR, KENDİM YAPIYORUM
◊ Mutfakta yemek yapmayı seviyor musunuz?
- Mutfakta zaman geçirmeyi çok seviyorum. Şimdi küçük oğlum Pars beni bekliyor, beraber portakal reçeli yapacağız.
◊ En çok merak edilenlerden biri de, evde yaptığınız şeyler nedir?
- İlk olarak domates püresini söyleyebilirim. Domatesi muhakkak yazdan alıp rendeleyip, 10 kavanoz yaparım. Reçeli dışarıdan almam, yoğurdu da muhakkak evde yaparım. Şimdi keten tohumu, tahıl, ceviz kullanarak evde kendi ekmeğimizi de yapıyoruz.

KÖTÜ BİR CİLT MAKYAJI DA GÖSTERMEZ
◊ Bu arada, son dönemde sosyal medyada hacklenme olayları biraz canınızı sıkmıştı...
- Tabii ki canımı sıktı. Daha önce böyle şeyler yaşamadım. Sonuç olarak yaşandı bitti.
◊ Kişisel bakım ritüelleriniz neler?
- Her ay mutlaka hamama da giderim. Toksinlerin atılması, gözeneklerin açılması yönünden önemli. Eğer gözeneklerin kapalıysa dünyanın en pahalı kremlerini, en iyi yağlarını sürsen de fayda alamazsın. Kötü cilt makyajı göstermiyor. Yorgun ifade yok olmuyor.

FİTKİNİ MART AYINDA ÇIKIYOR

◊ Yemek kitabı haricinde projeleriniz var mı?
- DVD’m martta çıkacak.
◊ İsmi ne olacak?
- “Fitkini”. Sandalyeyle yapılan egzersizler sayesinde üç ayda yaza hazırlanabilecekler. Bel incelten, kalça toparlayan, bacak incelten, kol toparlayan egzersizler. Bir de omurilik felçlileriyle güzel bir çalışma yapıyorum. Her hafta düzenli pilates yaptırıyorum. Buradan da duyurmak istiyorum, omurilik felçlisi olup, derneğe üye olmasalar dahi, bu ücretsiz derslere gelip katılabilirler. Dersleri her çarşamba Ataköy’deki Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği’nde yapıyoruz.

 

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle