GeriMagazin Belkıs Akkale kimdir? 'Türkü Bacı' Belkıs Akkale'nin hayatına ilişkin bilgiler
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Belkıs Akkale kimdir? 'Türkü Bacı' Belkıs Akkale'nin hayatına ilişkin bilgiler

Belkıs Akkale kimdir? 'Türkü Bacı' Belkıs Akkale'nin hayatına ilişkin bilgiler

Türk Halk Müziğinin efsane ismi Belkıs Akkale, konuk olarak katıldığı programlarla gündeme geliyor. Türkü Bacı olarak Belkıs Akkale, şu ana kadar 22 albüm çıkardı ve 9 sinema filmi çevirdi. İşte, Belkıs Akkale’nin hayatına ilişkin bilgiler

Aslen Malatyalı olan Belkıs Akkale, İstanbul'da 1952 yılında dünyaya geldi. Özellikle çocuk yaşta fark edilen sesinin halk müziğine yatkınlığı ile dikkat çekti ve türkü söylemeye başladı. İlkokul sonrası 7 yıl kadar Sâdi Yâver Ataman'dan Türk halk müziği dersi aldı. Aynı dönemde bir süre müzisyen Adnan Ataman ile birlikte çalıştı.

İlk olarak sahneye 1974 yılında henüz 22 yaşındayken çıkan Belkıs Akkale, Ankara Radyosu'ndan Mustafa Geceyatmaz'ın dikkatini çekti ve bu kuruma davet edildi. Yaklaşık olarak 6 yıl kadar kurum dışı sanatçı olarak burada görev yaptı. 1980 yılında ise TRT'nin yaptığı sınavı geçerek yetişmiş sanatçı olarak kadroya alındı. 1982 yılında çıkardığı Dadey adlı albümle adını duyurmuş olan Belkıs Akkale, TRT'den ayrılarak bağımsız çalışmaya başladı.

1990 yılında Kültür Bakanlığı'nda "Devlet Solist Sanatçısı" olarak göreve başlayan Belkıs Akkale, hâlen bu görevini sürdürmektedir. Şu ana kadar 22 albüm hazırlayan Belkıs Akkale ayrıca 9 sinema filmi çevirdi.Yurtiçi ve yurtdışında birçok şenliğe katıldı.1994 yılına kadar çeşitli kurum ve kuruluşlardan "Yılın Sanatçısı" ödülünü aldı.

Belkıs Akkale, "Türkü Bacı" olarak da tanınır. Ayrıca "Müzik Yorumcuları Birliği Yönetim Kurulu başkan yardımcısıdır. Evli ve bir çocuk sahibidir.

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle