GeriMagazin Basketbol oynamayı özlüyorum
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Basketbol oynamayı özlüyorum

Basketbol oynamayı özlüyorum

Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet Türkoğlu, 12 Dev Adam oyuncularından oluşan federasyon yönetimiyle yaptıkları çalışmaları anlattı. Daha çok basketbol sahası yapılmasını hedefleyen Türkoğlu, basketbol oynadığı günleri çok özlediğini de belirtti.

Hidayet Türkoğlu, Ankara Spor Salonu’nda oynanan ve Türkiye’nin Slovenya’yı 77-58’lik skorla mağlup ettiği 2019 Dünya Kupası Avrupa Elemeleri 2’nci Tur I Grubu 5’inci karşılaşması öncesi basın mensuplarıyla buluştu. Türkoğlu, şu anki federasyondan milli takım şarkısına, Türkiye’de spora ve basketbola olan ilgiden ünlü isimlerin maçlara katılım göstermesine kadar pek çok konuya değindi.

ÖNCELİĞİM TESİS

Basketbol Federasyonu Başkanı olarak önceliğim tesis. Ben tesise çok önem veren bir insanım. Abdi İpekçi Spor Salonu’nu yıktık. Ama yıkan başkan olarak tarihe geçmek istemiyorum. Oraya bir şeyler yapmak istiyorum. Onun çalışması içindeyiz şu an. Diğer öncelikli hedeflerim arasında ekonomik düzen var.

Yani federasyonun ve kulüplerin ekonomik gücü... Ve basketbolun Türkiye’de bir numaralı spor olması. Bu belki çok uçuk bir söz oldu biliyorum ama çalışacağız bunun için.

Zaman alacak bu biraz ama yapacağız. Futbolla kıyasladığınız zaman, benim şu an iki takımım; Efes ile Fenerbahçe, Şampiyonlar ligi düzeyinde. Diğer takımlarıma bakarsanız onlar da aynı şekilde.

Milli takımda bakarsanız, kadın milli takımımız olimpiyatlara gitmiş, hem de iki defa. Bu genç kadro Dünya Şampiyonası’na gitme hakkı kazandı. İşin başında, basketboldan gelen bizlerin olması oyuncuları rahatlatıyor.

Basketbol oynamayı özlüyorum

Hidayet Türkoğlu, 26 Şubat doğumlu kızı Ela’nın doğum gününü basketbol milli takımı oyuncularıyla birlikte erkenden kutladı. Türkoğlu, kızının doğum gününde takımla birlikte olacağından böyle bir sürpriz hazırladığını söyledi.

ANADOLU’DA DA BÖYLE SALONLAR OLMALI

Bu tip salonları Anadolu’nun her yerine yaymaya çalışıyoruz. Böyle salon olmadığı için maçlar dönüp dolaşıp ya İstanbul ya da Ankara’da oluyor. Bakanlıklarla konuşmamızın en büyük nedeni bu, Anadolu’ya da böyle salonlar yapılması. Benim şu an Avrupa’nın en iyi takımları olan Fenerbahçe, Anadolu Efes ve diğerlerini 2-3 bin kişilik salonlarda oynatmam doğru değil. Onlara da bir saygısızlık olur, bize de haksızlık olur.

Bu tip birkaç tane daha 10 bin kişilik salon daha kazandırırsak o zaman basketbolu Anadolu’ya yaymış olacağız.

Basketbol oynamayı özlüyorum

Hidayet Türkoğlu, Ankara Spor Salonu’nda oynanan ve Türkiye’nin Slovenya’yı 77-58’lik skorla mağlup ettiği karşılaşma öncesi Haşim Kılıç’a konuştu.

ÖĞRETMENLERE EĞİTİM VERECEĞİZ

Biz bundan iki ay önce iki bakanlıkla anlaşma sağladık. Hem Milli Eğitim hem de Spor Bakanlığı ile. “Haydi Sahaya” projesi diye bir şey yaptık. Bu proje kapsamında her okul bahçesine basketbol sahası yapma protokolü hazırladık.

Bunu da kendi ekonomik gücümüz ve sponsorlarımızın desteği ile yapmaya başladık.

Bu durum çocukları basketbolla tanıştırma anlamında bir çağ atlatacaktır.

Burada sahaları yapıp bırakmayacağız. Çocuklara top malzemesi ve öğretmenlerine de eğitim vermeyi planlıyoruz. Bu anlamda ancak böyle böyle basketbolu Türkiye’nin her yerine yaymayı hedefliyoruz.

ONLAR AVRUPA VE TÜRKİYE’NİN EN İYİLERİ

Şu an Basketbol Federasyonu’nda 12 Dev Adam’dan 5 kişi görev alıyor.

Ben, Haluk Yıldırım, Hüseyin Beşok, Ömer Onan, Kerem Tunçeri. Federasyonun başarısında bunun etkisi var.

Ben bıkmadan usanmadan açıklamaya çalışıyorum. Çünkü insanlar, “Çocukluk arkadaşlarını göreve getirdin” diye eleştiriyor.

Son 20 yıla bakın. Bu arkadaşlar Avrupa ve Türkiye’deki en başarılı isimler. Yalnızca arkadaşım değil, basketbolun en önemli isimleri.

Basketbol oynamayı özlüyorum

Türkiye Basketbol Federasyonu CEO’su Ömer Onan, basketbolun medyada hak ettiği kadar yer bulmadığını söyledi. Onan bunu bir de örnekle açıkladı.

ÖMER ONAN

Yenge haberi daha kıymetli

Türkiye Basketbol Federasyonu CEO’su Ömer Onan, basketbolun medyada hak ettiği kadar yer bulmadığını söyledi. Onan bunu bir de örnekle açıkladı.

Şu anki Basketbol Federasyonu, 12 Dev Adam’ın oyuncularından kurulmuş bir yönetim diyebiliriz. Hidayet (Türkoğlu) başkan, Hüseyin Beşok yönetim kurulu üyesi, ben CEO, Haluk Yıldırım milli takımlar teknik direktörü, Kerem Tunçeri milli takım menajeri. Tamamen bu işin içinden gelen ve herkesin uzun yıllardır hayalini kurduğu bir yönetim diyebiliriz. Federasyon olarak yeni projeler üretiyoruz.

Türk ekolü olabilmesi yapacağınız başarılarla elde edebileceğiniz bir şey. Biz bir kere Dünya Kupası ve Avrupa Şampiyonası finali oynadık. Ama başka bu tür başarımız olmadı. Ekol olabilmek için her zaman ilk dördün, beşin içinde olmanız lazım. Medyanın basketbola yer vermesi lazım. Bugün sadece futbol spor programı var. Basketbolun konuşulduğu programları kanallar yayın akışına bile sokmuyor. Medyada hak ettiği kadar yer bulamıyor. Mesela ben Fenerbahçe’deyken Olympiakos’u deplasmanda yendik ve Final Four’a gideceğiz. Çok büyük bir başarıydı ama gazetede küçücük bir haber yer aldı. Tam sayfa Tosic’in eşinin ‘Yenge Türk mutfağını çok seviyor’ konulu bir haberi vardı. Ülke olarak bu noktadayız. Yenge Türk yemeklerini çok seviyormuş gibi hep aynı röportajlar. 

‘Oyunculuk mu, yöneticilik mi’ derseniz sonuna kadar oyunculuk derim. Keşke doktorluk gibi 70 yaşına kadar yapabilsek. Ben mesela protokole de alışamadım. Üçüncü periyotta atarım kendimi sahaya doğru. Federasyon çok yoğun, her takımın problemleri var. İnsanlar size ulaşmak istiyor. Bitmeyen bir süreç var. Ama basketbolu yönetmek de kendi bildiğimiz bir iş.

Basketbol oynamayı özlüyorum

Gazeteciler, Ankara Spor Salonu’nda oynanan Türkiye-Slovenya maçını Türkiye Basketbol Federasyonu CEO’su Ömer Onan’la birlikte izledi.

 

 

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle