GeriMagazin Ayakkabısız çocuk kalmasın
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ayakkabısız çocuk kalmasın

Ayakkabısız çocuk kalmasın
refid:29503729 ilişkili resim dosyası

Eda Güngör, ‘ayakkabısız çocuk kalmasın’ diyerek Muya ile işbirliği yaptı ve ihtiyaç sahibi çocuklarla annelerine yeni ayakkabıların hediye edildiği bir sosyal sorumluluk projesi hayata geçirildi. Güngör, ünlü isimlerin de destek verdiği projenin detaylarını anlattı.

Seni tanıyarak başlayalım röportajımıza. Kimdir Eda Güngör?
- Aslında işletme bölümü, yönetim ve organizasyon mezunuyum. Çocukluğumda Ankara TRT çocuk korosundaydım ve lise dönemimde Ankara Devlet Tiyatroları’nda eğitim aldım. “Anne Frank’ın Hatıra Defteri”nde Madame Van Daan karakterine yeniden hayat verdim. Ayakta alkışlandığımız gün kamera önünde de olmak istediğimi fark ettim. Üniversite için İstanbul’a taşındığımda kamera önünde çalışmaya başladım. “Kurtlar Vadisi”ndeki Gülümser karakterinden sonra Manolya olarak tekrar izleyicinin karşısına çıktım. Bu arada gördüğüm, duyduğum ve bildiğim kişisel gelişimle ilgili her seminere katıldım.

Peki sonrasında halkla ilişkiler sektörüne nasıl geçtin?
- Oyuncuyum dersem, oyunculara ayıp olur. Benim profesyonel iş hayatım; iletişimcilik. Kamera önü ise hobim gibi diyelim. Üniversiteden mezun olunca VJ’lik teklifi aldığım medya grubunun kurumsal iletişim departmanında çalışmaya başladım. Bir dönem kendi moda dergimi çıkardım. Şimdi de Excel İletişim’de kurumsal iletişim eğitimine devam ediyorum.

GÖZLERİNDEKİ MUTLULUK HİÇBİR ŞEYE DEĞİŞİLMEZ

Muya ile bir sosyal sorumluluk projesine imza attın. Nasıl bir çalışma bu, anlatır mısın biraz?
- Muya, 20’nci yılı sebebiyle bir proje talep etti. Firmanın kimliğini iyi bildiğimden bir sosyal sorumluluk projesi sundum. Proje, a’dan z’ye bana ait. Muya ile ayakkabısız çocuk kalmasın diyoruz. Aralık 2014 itibariyle Türk Kızılayı, Hanımlar Eğitim ve Kültür Vakfı ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü tarafından belirlenen ihtiyaç sahibi çocuklarımızla bir araya geliyor, oyunlar oynuyor, yemekler yiyor ve geziyoruz. Onlara sevgimizle birlikte ayakkabı da hediye ediyoruz. Takvimimizi Çocuk Bayramı, Anneler Günü, Dünya Yetimler
Günü gibi özel günlere göre planlıyoruz. Bu arada çocuklarla birlikte annelerine de ayakkabı hediye etmeye çalışıyoruz.

İhtiyaç sahibi çocuklar arasında önceliğiniz hangileri?
- Din, dil, ırk ayrımı yapmadan ihtiyaç sahibi her çocuğa ulaşmak istiyoruz. Özellikle de Afgan ailelere, Mardinli çocuklara, şehit ailelerine ve özel çocuklara... Bu projenin diğerlerinden farkı; ihtiyaç sahibi özel çocuklarımız ve anneleriyle dokunarak, sarılarak, öperek zaman geçirmek. Ayakkabıların içinde sevgi var. Gözlerindeki mutluluğu dünyadaki hiçbir şeye değişmek mümkün değil.

ÜNLÜ İSİMLERİN DESTEĞİ ÖNEMLİ

Projeye ünlü isimler de destek veriyor, değil mi?
- Evet, İnci Türkay, Irmak Atuk, Günay Musayeva, Petek
Ertüre ve Yeliz Yeşilmen de destek verdi. Söz verip son anda “İşim çıktı” diyerek iptal eden isimler de oldu, sosyal mecralarda tatil resimlerini eklediler sonra. Canları sağ olsun. Zorla güzellik olmaz...

Ünlülerin desteği neden bu kadar önemli?
- Hem çocuklarımız ünlü isimlerle tanışıp fotoğraf çektirmekten mutlu oluyor, hem de projenin basında haber olması kolaylaşıyor. Basının desteğiyle çok daha fazla çocuğa ulaşabiliyoruz çünkü. Çıkan haberler hem duyarlılığı artırıyor hem de farkındalığı.

SIRADAKİ PROJE İSTEĞİ DIŞINDA HAMİLE KALANLAR

Gündeminizde yeni projeler var mı?
- Evet, var. Tecavüz gibi nedenlerle isteği dışında hamile kalmış, doğum yapacak olan ihtiyaç sahibi anne adaylarına ilk hastane bohçalarını hediye etmek istiyorum. Steril bir ortamda, teyzelerimiz sabunla yıkayacak ve ütüleyecek. Ama böyle olumsuz durumlarda sponsor olmaya pek sıcak bakmıyor firmalarımız...

BÜYÜK ŞEHİRLERDE İHTİYAÇ SAHİPLERİ DAHA FAZLA

Muya ile hayata geçirdiğimiz projenin içine girdiğimde, önemli bir konuyu yanlış bildiğimi fark ettim. Meğer büyük şehirlerde ihtiyaç sahibi çocukların sayısı daha fazlaymış. Kırsal kesim ve köylerde komşular arasında yardımlaşma var çünkü. Çoğu küçülmüş eşyalarını paylaşıyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle