GeriKelebek Lö cool İstanbul
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Lö cool İstanbul

Lö cool İstanbul

Kendilerine dijital etkinlik bülteni diyorlar. Bir çeşit internet ajandası. Dünyada sadece 6 ülkede, 8 şehirde var. İstanbul da bu şehirlerden biri. İspanya-Barselona kökenli. 2003 yılında Adrew (Losowsky) ve Rene (Lönngren) adlı iki arkadaş tarafından yakın çevrelerine şehirdeki özel etkinlikleri duyurmak için kuruldu.

Kulaktan kulağa o kadar yayıldı, büyüdü ki Madrid, Lizbon, Amsterdam, Londra, Milano, Roma gibi diğer büyük şehirlere sıçradı. Ve tabii İstanbul’a. Bulundukları şehirde "cool" olan etkinlikleri takip edip öneriyorlar. Cool ve popüler arasında çok ince bir ayrımları var: Mesela Mustafa Sandal’ın Sortie’deki albüm tanıtım partisi onlara göre cool değil. Ama diyelim ki Sandal, denizin ortasında unplugged bir konser verirse bu cool ve duyurmaya değer.

Bütün üye şehirlerde program, perşembe günleri yenileniyor ve üyelere o haftanın bülteni mail olarak atılıyor. Le cool İstanbul’un 10 bin üyesi var. Üyelik ücretsiz, reklamdan para kazanıyorlar.

İsterseniz arkadaşlarınıza da gönderebildiğiniz bültende, her hafta bir mekan (le mekan), bir röportaj (le röportaj) ve le Perşembe, le Cuma gibi, o gün için önerilen etkinlik listeleri var. Bu önerileri gece hayatı, tiyatro, sinema gibi o alanda uzman 30 kişilik bir kadro hazırlıyor.

Madem İspanya kökenli, peki niye başında Fransızca "le" (lö) var? Onu Le Cool İstanbul’un editörü Sarp Dakni de bilmiyor.

Taksim’de serin bir mola: İst Cafe

Sıcaklarla nasıl başediyorsunuz? Ben edemiyorum da! Küresel haşlağa karşı, hala atadan-babadan kalma konvansiyonel yöntemlerle mücadele ediyoruz: Buyrun size, yolunuz Taksim’e düşerse, güzel bir serinleme adresi: İst Cafe.

İstiklal Caddesi’ne girince hemen ikinci sol köşede. Öğle sıcağında, jelibonla insan arası bir halde oturdum. Garson arkadaş halimi görüp dondurma, frape, frozenlar, limonatalar önerdiyse de ben yan masadaki kadının içtiği taze naneli buğday aşından istedim. Zaten şu sıralar en çok o satılıyormuş. Hararete karşı nasıl işe yarıyor görseniz! Buradakinin özelliği ise süzme yoğurtla yapılıyor olması.

İst Cafe caddeye sıfır, 19. Yüzyıl’dan kalma bir binada, yüksek tavanlı, iki katlı bir mekan. İçki yok ama özenle hazırlanmış bir mönüsü ve güleryüzlü, temiz ve hızlı bir servisi var. Fiyatları makul: Çay 2.5, ana yemekler 7.5 liradan başlıyor. Sabah 08.00’den haftasonları gece 02.00’ye kadar uğrayabilirsiniz. Sinema, sergi, tiyatro öncesi ve sonrası için ideal adres. Caz ve blues çalıyorlar. Küçük bir bahçe ve kablosuz internet de mevcut. Eğer yakınlardaysanız, paket servisten yararlanabilirsiniz. www.istcafe.com (212) 251 79 44

Tek git, çift dön bu yıl beynelmilel!

2006 yazında adından en çok söz ettiren etkinliklerden Singles Tour (Bekarlar Turu), bu yıl 26-29 Temmuz’da yine Robinson Club Çamyuva’da. Hatırlayacaksınız, "tek git, çift dön" sloganıyla tanınan 3 günlük turda, bekar katılımcılar birbirleriyle tanışıyor. Geçen yıl sadece Türkler’in katıldığı gezi, bu yıl "beynelmilel" (filmi çok sevdim de): İlk kez Almanlar da olacak. Socialclub organizasyonu olan geziye en fazla 150 kişi katılabiliyor. Gideceklerle tanışıp mesajlaşabilmek, fiyat ve diğer ayrıntılar için www.SinglesTour.Net adresini kullanabilirsiniz.

POP SEVENLERE

Shakira İstanbul’da

Shakira pazartesi akşamı saat 21.00’de Kuruçeşme Arena’da. "Yılın en çok satan kalçası"nın biletleri 85-115 liradan (şu satırlar itibariyle) hala satışta. Hanımefendi koskoca İstanbul’u, araya sıkıştırır, pazartesi gelirse böyle olur tabii. Ondan başka işimiz yok sanki! Beni seçerseniz, Shakira hem haftasonu, hem de 1 YTL olacak. (216) 556 98 00

KAHKAHA SEVENLERE

CMYLMZ Açıkhava’da

Cem Yılmaz bu akşam ve yarın akşam 21.00’de İstanbul, Açıkhava Sahhesi’nde. Biletler Biletix’te 56-66 lira. Sonra güneye iniyor: 8 Temmuz Bodrum Antik Tiyatro (252) 319 93 45, 9-10 Temmuz İzmir Fuar (232) 489 95 49, 13 Temmuz Bursa Kültürpark (224) 220 88 48, 14 Temmuz Antalya Konyaaltı (242) 243 30 00 ve 16 Temmuz Çeşme (232) 712 24 66.

AKDENİZ SEVENLERE

Enrico Parkorman’da

Enrico Macias mutad Akdeniz tınılarıyla bu akşam 20.30’da İstanbul Parkorman’da. Her biri 50’şer yıllık Zingarella, Le Femme de Mon Ami, Le Vent Du sud gibi şarkıları seslendirecek. Neyse ki yanında Ajda Pekkan var. Ajda, Gloria Gaynor’dan sonra bir düet de Macias’la yapacak. Biletler Biletix’te 78.5-190 lira.

ELEKTRONİK SEVENLERE

Pompougnac Dans Yaz’da

Eğer bu akşam Enrico Macias’a giderseniz, yarın akşam detoksunu bir başka Fransızla yapabilirsiniz: İstanbul’un kapalı yazlık kulübü Dans Yaz’a, dünyanın en iyi lounge DJ’lerinden Fransız Stephane Pompougnac geliyor. İyi müzik, kapalı ortam, mükemmel havalandırma. Parti geceyarısı başlayacak. Biletler Biletix’te 39.5 lira. (212) 241 03 86. www.biletix.com

Yorumları Göster
Yorumları Gizle