GeriKelebek Kum taneleriyle sanat yapıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kum taneleriyle sanat yapıyor

Kum taneleriyle sanat yapıyor
refid:17825849 ilişkili resim dosyası

Felipe Mejias, kum sanatının dünyadaki en ünlü isimlerinden biri. Kum ve boyayı birleştirerek büyüleyici görüntüler yaratan İspanyol sanatçı, Nuteras’ta düzenlenen “Ballantine’s Özel Gecesi” için İstanbul’a geldi. Fırsatını bulmuşken Mejias ile buluştuk, icra ettiği sanatı konuştuk.

Kum sanatıyla ne kadar zamandır ilgileniyorsunuz?    

- 2009 yılında başladım. Televizyonda, uluslararası bir yarışmada böyle bir çalışma yapıldığını gördüm, “Acaba ben de yapabilir miyim?” dedim ve bu tekniği denemek istedim. İki yıldır da bu sanatla ilgileniyorum.

Öncesinde ne yapıyordunuz?            

- Üniversitede sanat ve reklamcılık okudum. Mezun olduktan sonra resim gibi görsel çalışmalara ağırlık verdim. Bu sanatla ilgilenmeye başlayınca da resim yapmayı bıraktım.

YETENEK YARIŞMASINDA KAYBETMEYİ UMMUYORDUM

İspanya’daki “Got Talent” adlı yetenek yarışmasına katıldınız ve finale kadar yükseldiniz. Bunu tahmin ediyor muydunuz? Ve sizce neden birinci olamadınız?

- Yarışmaya katıldığımda kendime güveniyordum. Finale çıkacağıma ve hatta birinci olabileceğime de inanıyordum. Fakat finaldeki rakibim bir köpek eğitimcisiydi. Köpeğiyle birlikte güzel bir şova imza attı. Artniyetli gibi algılanmak istemem ama şöyle bir durum var: Finali rakibim kazandığında, o köpeği tekrar televizyona çıkarabilecek, dizi bile çekebileceklerdi. Zaten yarışmadan sonra köpeğe bir dizide yer verdiler. Fakat ben birinci olsaydım, benimle öyle bir iş yapma ihtimalleri olmayacaktı. Bu yüzden kaybetmiş olabilirim. Kaybedeceğimi hiç tahmin etmiyordum açıkçası...

İZLEYENLERİN KONUŞMALARI BENİ MOTİVE EDİYOR

Gösterilerinizde doğaçlama mı yapıyorsunuz, yoksa önceden hazırlanıyor musunuz?

- Doğaçlama yapmıyorum. Bana verilen konular, anahtar kelimeler üzerinde önceden düşünüp denemeler yapıyorum.

Neler hissediyorsunuz o an?

- Önce konsantre oluyorum. Hataya izin vermeyen bir çalışma yaptığım için konsantre olmam gerekiyor. Genelde kafamı boşaltıyor ve hiçbir şey düşünmüyorum. Yalnızca etrafımda beni izleyen kişilerin konuşmalarını ve alkışlarını duyuyorum, bu da benim daha büyük bir zevkle çalışmamı sağlıyor.

Bu şovlar dışında para kazandığınız bir işiniz var mı?

- Görsel çalışmalar da yapıyorum, fakat hayatımı idame ettirecek paranın yüzde 80’ini bu şovlardan kazanıyorum.

Peki bu sanatı icra etmek için özel bir eğitim almak gerekiyor mu? Var mı bu eğitimi veren kurumlar?

- İspanya’daki bir sanat okulunda bu tarz bir çalışmanın başlatıldığını biliyorum. Sanırım dünya üzerinde başka yerlerde de vardır kum sanatı eğitimi. Ama ben kendi başıma öğrendim.

KENDİME İLTİFAT ETMEK İSTEMEM AMA...

Siz kumla oynuyorsunuz ve ortaya bir sanat eseri çıkıyor. Üstelik siz yaparken çok da kolay görünüyor. Sizce her isteyen kumdan sanat yapabilir mi?

- Çizim yaparken, hata yapmamak için bir ressamın bilgisine sahip olmak gerekiyor. Kendime çok fazla iltifat etmek istemem ama kum sanatı için de yetenek gerekiyor.

İSTANBUL YAŞAYAN BİR ŞEHİR

İstanbul’a ilk ziyaretiniz, nasıl buldunuz bu şehri?

- Gördüğüm kadarıyla sıcakkanlı ve güler yüzlü insanların olduğu bir şehir. İstanbul, yaşayan bir şehir ve ben de bu yönünü çok sevdim.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle