GeriKelebek Kronik ağrılar yaşam kalitesini düşürüyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kronik ağrılar yaşam kalitesini düşürüyor


Ayda KAYAR / İSTANBUL

Avrupa Ağrı Teşkilatları Federasyonu Başkanı, Tel-Aviv Üniversitesi Tıp Fakültesi Ağrı Merkezi Başkanı Prof. Dr. David Niv, akut (aniden başlayan) ağrıların ‘belirti’ olduğunu ancak kronik (yerleşmiş, sürekli) ağrıların ‘hastalık’ olduğunu söyledi. Bu tür ağrıların ağrı uzmanlarının da içinde bulunduğu doktorlar topluluğu tarafından uygun biçimde ele alınmadığı sürece tedavisinin çok zor olduğunu belirten Prof. Dr. Niv, ‘‘Kronik ağrı çekenlerin yaşam kalitesi düşüyor. Bir süre sonra bu kişilerde depresyon ortaya çıkıyor. İyileşmeye yönelik umutlarını yitiriyorlar’’ dedi.

Bacağı kesilen hasta hayalet ağrı çekiyor

Prof. Dr. Niv, nedeni ortadan kalktığı halde süren ağrılara şu örnekleri verdi:

Bacağı kesilen hastalar, kesilen bölümü hissetmeyi sürdürüp ‘hayalet ağrı’ denilen ağrıları çekiyorlar.

Trafik kazalarında doktorların ‘kırbaç travması’ dedikleri, başın öne gidip gelmesi sonrasında, tetkiklerde hiç anormallik olmasa da hasta baş ağrıları yaşıyor.

Bir çok migrende, tetkikler de hiç bir bulguya rastlanmıyor, ancak ağrı sürüyor.

Kanserli hastalarda, kanser tedavi edilse bile tedavi ya da hastalığın sinirlerde oluşturduğu harabiyet nedeniyle ağrılar sürebiliyor.

Diyabet, artrit ağrılarının da bunlar gibi sürekli olabileceğine dikkat çeken Prof. Dr. Niv, bu durumda hastaların bir çok ilaç aldıklarını ve yaşam kalitelerinin düştüğünü söyledi. Ağrı uzmanlarının, sorunu daha az ilaçla çözmek için değişik tedavi yöntemleri uyguladıklarını belirten Prof. Dr. Niv, tipine göre ağrılarda yüzde 60 ile 90 arasında azalma görüldüğünü söyledi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle