GeriKelebek Konut Edindirme Yardımı hak sahibi 9 milyona çıktı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Konut Edindirme Yardımı hak sahibi 9 milyona çıktı

Konut Edindirme Yardımı hak sahibi 9 milyona çıktı
refid:9012517 ilişkili resim dosyası

Tasfiye halindeki Emlak Bankası’nın Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Sayın, Konut Edindirme Yardımı (KEY) hesaplarının tasfiyesi kapsamındaki hak sahibi sayısının 9 milyonu bulacağını söyledi.

Sayın, "Bu ay sonu itibariyle elimizde hiçbir evrak kalmayacak, hak sahibi listelerini göndereceğiz" diye konuştu. Tasfiyeye ilişkin kanun uyarınca, kurumların, ödemelere ilişkin listeleri 28 Şubat’a kadar Tasfiye Halindeki Emlak Bankası’nın KEY birimine iletmesi gerektiğini hatırlatan Sayın, bu tarihe kadar gönderilen listeleri kabul ettiklerini, daha sonra gönderilen listeleri reddettiklerini belirtti.

Hatalı listeleri iade edildi

Zeki Sayın, şöyle konuştu: "28 Şubat’tan sonra bize gönderilen listeleri reddettik, ama 28 Şubat’a kadar gönderilip içinde hata olanları düzeltmeleri için iade ettik. Hali hazırda 28 Şubat’a kadar gelip, daha sonra kurumlar tarafından düzeltilmiş olanları makinelere yüklemeye devam ediyoruz. Bu ay sonunda da bütün hesaplarımızı bitirmiş ve kesinleştirmiş olacağız. Bunları Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’na göndereceğiz."

Zeki Sayın, "1996’da toplam sigortalı sayısının 4 milyon civarında göründüğü, o dönemdeki devlet memuru dikkate alınırsa toplam 7.5 milyon civarında sigortalı olduğu" hatırlatılarak, "hak sahibi sayısının 9 milyon çıkmasının nasıl açıklanacağı" yönündeki soru üzerine şunları söyledi: "Bütün sorun, o dönemde çalışmış olanların tespit edilmesinde. Zamanın çok geçmiş olması ve bazı evrakın kaybolması veya arşivlerden bulunamaması sorun oluyor. Kanunun emrettiği tarihlere kadar bulunmuş olanları bize gönderdiler ama o kanunun emretmiş olduğu tarihten sonra da çalışmayı bırakmadılar, onlarda o çalışmayı yaptılar. Fakat biz kanunun tarihine uymamızdan mütevellit 28 Şubat’tan sonra gelenleri reddettik."

Mükerrerlik yok

28 Şubat’tan sonra gönderilen evraklara bakmadıklarını belirten Zeki Sayın, "Ama hak sahibi sayısı 9 milyonu bulur. Bunların içinde 2 ay, 4 ay çalışıp sonra işi bırakanlar var. Toplamda 9 milyon görünebilir, ama bunlar değişik kişiler. Mükerrerlik (tekrar) yok, mükerrerleri, yanlış olanları iade ettik" dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle