GeriKelebek Kombinasyon tedavisi, kriz riskini yüzde 65 azaltıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kombinasyon tedavisi, kriz riskini yüzde 65 azaltıyor

Stockholm’de yapılan Avrupa Kardiyoloji Topluluğu Kongresi’nde sunulan ve 19 bin hasta üzerinde yapılan araştırmaya göre yeni jenerasyon kalp ilaçları ile kolesterol düşürücü ‘statin’in bir arada kullanılmasının kalp krizi riskini yüzde 65 oranında düşürdüğü ortaya çıkmıştı.

Türk kardiyoloji uzmanları, Türkiye’de de bulunan bu ilaçların yaklaşık 10 yıldır zaten kullanıldığını ama araştırmanın kombine tedavi konusunda olumlu etki yapacağını söylediler.

Kombinasyona yaklaşım olumlu yönde gelişecek

PROF. MURAT ERSANLI
(Türk Kardiyoloji Derneği Lipid Çalışma Grubu Başkanı): Çalışma, hipertansiyonda kombinasyon tedavisinin üstünlüğünü bir kez daha vurgulamaktadır. Ayrıca bu çalışmayla yeni kuşak hipertansiyon ve kolesterol düşürücü ilaçlarla yapılan tedavinin kalp krizi riskini anlamlı olarak azalttığı görülüyor. Bu çalışma kombinasyon tedavisine olan yaklaşımımızı olumlu yönde arttırmıştır.

Bu tedavi kalp hastası olmayanları da koruyor

PROF. ZEKİ ÖNGEN
(Türk Kardiyoloji Derneği Yönetim Kurulu Üyesi): Tansiyon düşürücü ilaçlarla kolesterol düşürücü ilaçların birlikte kullanımı zaten bilinmekteydi. Bu araştırmanın ilginçliği, kalp hastalığı geçirmemiş tansiyonlularda da tedavinin koruyucu olması. Yine bu çalışmaya göre, yeni kuşak tansiyon ilaçlarının (Amlodipin ve Perindopril) aynı anda birlikte kullanımının da daha etkili koruma sağladığı görülüyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle