GeriKelebek Kolesterol bu ihmale gelmez
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kolesterol bu ihmale gelmez

Kış aylarında iştah açılır, kolay kolay doyamazsınız. Bu mevsimde sofranızda yer alan yiyeceklerin kanınızdaki kolesterol oranını yükseltmesi ihtimalini ise düşünmek bile istemezsiniz. Oysa, sağlıklı olabilmek, kalp ve damar hastalıklarından korunmak için kandaki kolesterolün normal düzeyde olması gerekiyor.

Kolesterolün portresi

Kandaki kolesterol oranının yüksek olması aileden miras olabilir.

Doymuş yağ bakımından zengin olan yiyecekler, kırmızı et ve yağı alınmamış süt, kolesterol oranını yükseltir.

n Şişmanlık, kolesterol konusunda da karşımıza çıkıyor.

n Aşırı kilolu olmak ve hareketsiz bir yaşam sürdürmek kolesterolü tetikler.

n Ayrıca dişilik hormonunun azalması ve sigara alışkanlığı da kolesterol oranını yükseltir.

n Daha önce kalp krizi ya da felç geçirmiş kişilere, kolesterol miktarını düşürücü ilaçlar verilir.

n Diyet uygulamasına ve çok hareketli yaşamasına rağmen kolesterolü düşmeyen kişiler için de ilaç tedavisi uygulanır.

n En az beş yılda bir kolesterol ölçümü yaptırmalısınız.

n Doymuş yağlardan uzak durmalısınız.

n Günde dört-beş kez meyve ve sebze yemelisiniz.

n Her gün, yarım saat yürüyüş yapmalısınız.

B vitaminlerini tanıyalım

Son zamanlarda B vitaminlerini dilimizden düşürmez olduk. Bu vitaminlerin sinir sistemi üzerindeki olumlu etkileri bu vitaminlere karşı ilgimizi iyice artırdı.

Muz, balık, tavuk ve avokadoda bol miktarda bulunan B6 vitamini kalp ve damar hastalıklarıyla felçten korunmamıza yardımcı oluyor.

Ayrıca depresyona karşı da etkili, dahası uyku sorunu olanlar için tavsiye ediliyor. Ve tabii kadınlarda adet dönemi öncesi sıkıntıları azaltıyor.

Sardalya, yumurta, et ve peynirde bol miktarda bulunan B12 vitamini, bazı anemi türlerine karşı etkili oluyor. Depresyona karşı etkili, kalp ve damar hastalıklarını önlemeye yardımcı oluyor.

Son bir hatırlatma yapalım: Vücutta B12 vitamini eksikliğinin Alzheimer hastalığıyla yakından bağlantısı var.

Çocuklarda burun kanamaları

Oyun çağındaki çocuğunuz, burun deliklerinden ılık kırmızı bir sıvının aktığını görünce, büyük bir korkuya kapılacaktır. Çocuğun burnundan gelen kanı yutmaması için hemen başını öne eğin ve ağızdan nefes almasını sağlayın.

Daha sonra da çocuğun burun deliklerini soğuk suyla ıslatılmış bir bezle tutup iyice sıkın. 10 dakika bekledikten sonra, çocuğunuza burnuna elini değdirmemesini, burnunu sümkürmeye kalkışmamasını tembih edin.

Eğer kanama devam ederse ve akan kanın miktarı çoğalırsa, kanama durduktan sonra çocuk nefes almakta zorlanırsa bir doktora başvurun.

Hastane sizi hasta etmesin

Hastane virüsü adıyla bilinen bir virüs, hastanede tedavi gören kişilerin başlarına büyük dertler açabiliyor. Hastane virüsüne karşı önceden tedbir almalısınız.

Hastaneye yatmadan iki hafta önce her gün iki adet çinko ve C vitamini hapı alın. Bu haplar bağışıklık sisteminizi güçlendirir ve çabuk iyileşmenizi sağlar.

Hastanede kaldığınız sürece, bağışıklık sisteminizi güçlendirecek ilaçları almayı ihmal etmeyin. Ancak, doktorunuzla bu konuyu mutlaka görüşmelisiniz.

Hastanede size uygulanacak tedaviye, bağışıklık sistemini güçlendiren ilaçların zarar vermediğinden emin olmalısınız.

Hastanede sizinle ilgilenen doktor ve hemşirenin sizi muayene etmeye başlamadan önce ellerini yıkamalarına dikkat edin.

Astım krizlerine yardımcı olun

Son yıllarda astım hastalarının sayısındaki artış, tıp dünyasında da endişeyle izleniyor. Bir yakınınız astım krizi geçirirken sizin doktora haber vermeniz yeterli olmaz.

Astım krizinin en az zararla geçiştirilmesini sağlamalısınız. Astım krizi geçirmekte olan kişinin yanında siz paniğe kapılmayıp, soğukkanlılıkla onun ağır ağır ve derin nefes almasını sağlayın.

Astımlı hastanın kriz sırasında hafifçe öne eğilmesini sağlayın. Eğer üç dakika içinde kriz geçmezse, hava verici aygıtını kullanmasına yardım edin. Eğer kriz çok şiddetliyse, hasta konuşamıyorsa ve de hava vericisini kullanmaya başladığı halde durumunda bir iyileşme yoksa, hemen bir hastaneye götürün. Hasta kendini kaybederse, hastaneye gitmeden önce, ona hayat öpücüğü vermeyi deneyin.

Medicana adıyla AB yolunda

H
ayat Grubu, Bahçelievler Ömür Hastanesi’ni de bünyesine katarak Medicana adıyla yoluna devam etme kararı aldı. Medicana Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Hüseyin Bozkurt, hedeflerinin AB standartlarında sağlık hizmeti sunmak olduğunu belirterek, bu hedefe ulaşmanın ilk adımı olarak gelişimin temeli olan değişimle işe başladıklarını söyledi. Bozkurt, ‘Kurumsal kimliğimizde yaptığımız değişiklikler de AB çerçevesinde kendimize koyduğumuz hedefin bir parçasıdır’ diye konuştu.

Bu da doğal enerji içeceği

T
artışmalı enerji içeceklerine doğal bir alternatif yaratıldı. Başta Paraguay olmak üzere Güney Amerika ülkelerinde günlük yaşamın bir parçası olarak tüketilen ‘Paraguay Çayı’ olarak da bilinen MATE, yüzyıllarca Güney Amerika yerlileri tarafından enerji ve şifa kaynağı olarak kullanılmış. İçerdiği antioksidanlarla birlikte vücuda yararlı birçok vitamin ve minerali de bünyesinde barındıran Mate, Türk tüketicisinin ağız tadına uygun hale getirilerek Doğa Mate Çayı olarak piyasaya çıktı. Mate, özellikle yüksek zihinsel ve bedensel aktivite gösteren ya da metabolizması yavaş işleyen kimselere tavsiye ediliyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle