GeriKelebek 'Kök hücre tedavisi iddiaları asılsız'
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'Kök hücre tedavisi iddiaları asılsız'

'Kök hücre tedavisi iddiaları asılsız'
refid:25634005 ilişkili resim dosyası

Kök hücre tedavisi son yıllarda büyük bir ivme kazansa da suistimale de açık hale geldi. ALS ve benzeri kas hastalıklarının kök hücre ile tedavi edildiğinin öne sürülmesi üzerine Türk Nöroloji Derneği yazılı bir açıklama yaparak bunu yalanladı ve hastaları uyardı: Bu tür iddialara inanmayın, yetkili merciler olaya el koymalı.

TND’nin açıklamasında, “Hasta ve hasta yakınlarını boş yere umutlandıran bu girişimlerin durdurulması için yetkili mercileri göreve çağırıyoruz” denildi. Türk Nöroloji Derneği (TND) Kök Hücre Tedavisi ile ilgili ‘umut verici’ iddiaların asılsız olduğunu açıkladı. ALS (AmyotofikLateral Skleroz) ve diğer kas hastalıklarını tedavi ettiği öne sürülen bu yöntemin hasta ve hasta yakınlarını boş yere umutlandırdığı belirtilen açıklamada, “Ticari amaçla uygulanan bu girişimlerin durdurulması konusunda yetkili mercileri göreve çağırıyoruz” denildi.

"UMUT VEREN YÖNTEM" OLARAK LANSE EDİLMESİN

AmyotofikLateral Skleroz (ALS) kaslarda kuvvet kaybı, erime ve incelmeye yol açan ilerleyici bir sinir sistemi hastalığı olarak tanımlanıyor. Kök Hücre Tedavisi ise insan vücudunda onarım sürecini hızlandırması açısından tüm dünyada hala ‘deneyimlenen’ bir tedavi yöntemi. TND ise buna rağmen zaman zaman Kök Hücre Tedavisi’nin ‘umut veren tedavi yöntemi’ olarak lanse edilmesine karşın vatandaşları uyarıyor.

Türk Nöroloji Derneği’nin konu ile ilgili açıklaması şöyle:

“Türk Nöroloji Derneği olarak, ‘Kök Hücre Tedavisi’ olarak lanse edilen ve ALS (AmyotofikLateral Skleroz) hastalığını ve diğer kas hastalıklarını tedavi ettiği öne sürülen yöntem ile ilgili iddiaların gerçekliğinin bulunmadığını kamuoyunun bilgisine sunarız.

Basın organlarında yer alan, hasta ve hasta yakınlarına umut vaad eden ‘Kök Hücre Uygulaması’ henüz deneysel çalışmaları tamamlanmamış bir yöntem olup, ‘tedavi’ olarak tanıtılmasına itibar edilmemesi gerektiğini hassasiyetle vurgulamak isteriz.
Hastalarımızı boş yere umutlandıran ve ticari amaçla uygulanan bu girişimlerin durdurulması konusunda yetkili mercileri göreve çağırıyoruz.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle