GeriKelebek Klimalardaki tehlike: Lejyoner hastalığı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Klimalardaki tehlike: Lejyoner hastalığı

Havaların soğumasıyla birlikte solunum yolu hastalıkları daha yaygın görülürken, klimaların, hava yoluyla bulaşan hastalıkların yayılmasında etkili olduğunu belirtildi.

Ondokuzmayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Meftun Ünsal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, klimaların hava yoluyla bulaşan ciddi hastalıklara yol açtığını söyledi.
Havaların soğumasıyla birlikte solunum yoluyla bulaşan hastalıkların daha yaygın görüldüğünü belirten Doç. Dr. Ünsal, klimaların hava yoluyla bulaşan hastalıkların yayılmasında etkili olduğunu kaydetti.

Lejyoner Hastalığı olarak adlandırılan 'lejyonella' bakterisinin yol açtığı hastalığa dikkat çeken Doç. Dr. Ünsal, durgun sularda üreyen bu bakterinin düzenli temizliği yapılmayan klimaların su haznelerinde de ürediğini ve yol açtığı hastalığın ağır vakalarda ölümle sonuçlanabildiğini vurguladı.

“Özellikle hastane, okul, otel, alışveriş merkezleri gibi kalabalık ortamlarda kullanılan klimalar lejyonella bakterilerinin yayılmasında etkili olabilir” diyen Doç. Dr. Ünsal, klimaların mutlaka bakım ve temizliğinin düzenli yapılması gerektiğini söyledi.

Lejyoner hastalığında ateş, üşüme, öksürük, bazı hastalarda kas ağrısı, iştah kaybı, yorgunluk ve bazen ishal görüldüğünü kaydeden Doç. Dr. Ünsal, ağır vakalarda ve bebeklerde hastalığın ölümle sonuçlanabileceğini belirtti.
Lejyoner hastalığına yaz aylarında ve sonbahar başlangıcında daha sık rastlanıldığını ifade eden Doç. Dr. Ünsal, kalabalık ve klimalı ortamlarda bulunan ve benzer şikayetleri olan kişilerin rahatsızlıklarını hafife almamaları ve mutlaka doktor kontrolünde tedavi görmeleri gerektiğini bildirdi.

Doç. Dr. Ünsal, özellikle sigara içilen ortamlar için tercih edilen hava temizleme cihazlarının sigaranın etkilerini azaltmadığını, aksine bu tür cihazların klimalar gibi enfeksiyon kaynağı olabileceğini de sözlerine ekledi. 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle