GeriKelebek Kişinin dokusundan tek parça yeni yüz
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kişinin dokusundan tek parça yeni yüz

İstanbul Tıp Fakültesi Plastik Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Topalan, dünyanın yüz transferinin gerçekleşip gerçekleşemeyeceğini tartıştığı bir ortamda, kendilerinin Türkiye'de şimdiden hastanın kendi vücudundan elde edilen dokularla bütün bir yüzü yeniden başarıyla oluşturduklarını söyledi.

Doç. Dr. Topalan, dünyada yüz derisinin değiştirilmesi konusunda yapılan ilk çalışmaların Türk doktorlara ait olduğunu, bu doktorlardan Prof. Dr. Onur Erol ve Prof. Dr. Mustafa Özbek'in yıllar önce başladığı çalışmaları ileriye götürdüklerini belirtti.

Konuyla ilgili yürütülen son çalışmalarla, yangın, trafik kazası ya da tümör nedeniyle yüzünü tamamen kaybetmiş kişilere kendi dokusundan tek parça yeni bir yüz oluşturma noktasına geldiklerini ifade eden Topalan, “Kişinin yüzündeki ünitenin bir benzeri doku oluşturuyoruz. Orijinaline yakın bir renk ve dokudan oluşan bu yeni yüz sayesinde kişi, kaybettiği yüzünü yeniden kazanmış oluyor” dedi.

Yeni yapılan dokuda, özellikle yüzün mimik ve fonksiyonlarını korumaya dikkat ettiklerini dile getiren Topalan, şunları kaydetti:

“Öyle bir doku geliştiriyoruz ki kan dolaşımı çok iyi ve ince bir yapıya sahip olmalı, böylece mimik hareketlerine izin vermeli. Bu ancak mikrocerrahi yöntemler kullanarak yapılabiliyor. Hatta operasyonu yapılan kişi küçük yaştaysa, kişi büyüdükçe oluşturulan yeni yüz dokuları da onunla birlikte büyüyor. Böyle de bir avantajımız var. Biz ilk olarak derinin besleneceği dokuya damar kazandırıyoruz. Daha sonra deriyi beslenen dokuya aktarıyoruz. Bu deri, rengi uyduğu için genellikle kişinin boyun ve omzundan alınıyor.”

Söz konusu çalışmanın, bir dizi seri ameliyat gerektirdiğini dile getiren Topalan, dokuları oluşturmak için çok sayıda seansa ihtiyaç duyduklarını bildirdi.

Dünyanın bir çok ülkesinde yüz transferi yapma çalışmaları içinde olduğunu söyleyen Topalan, şunları kaydetti:

“Dünya, yüz transferinin gerçekleşip gerçekleşemeyeceğini tartışa dursun, biz Türkiye'de şimdiden, hastanın kendi vücudundan elde ettiğimiz dokularla bütün bir yüzü yeniden başarıyla oluşturduk. İnsanlar geçirdikleri üzücü kazalar nedeniyle mağdur oluyor. Bu insanları topluma yeiden kazandırmak gerekiyor. Hedefimiz, bu kişileri yeniden toplum içine çıkabilecek hale getirmek. 6 yıldır bu proje üzerindeki çalışmalarım devam ediyor. Şu anda 30 kadar hasta üzerinde çalışıyorum. İçlerinde ameliyatları bitenler ya da bekleyenler var. Hastalarım arasında doğuştan yüzünde leke olanlar, yangında ya da trafik kazasında yüzünü tamamen kaybedenler de var.”

Çalışmalarının başarıyla devam ettiğini kaydeden Topalan, Türkiye'nin çok yakında bu konuda dünyada öncü olarak nitelendirilen operasyonlara imza atacağını sözlerine ekledi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle