GeriKeyif ‘Yetenekli’ küratör Bayan Consuelo Ciscar
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘Yetenekli’ küratör Bayan Consuelo Ciscar

‘Yetenekli’ küratör Bayan Consuelo Ciscar
refid:29374608 ilişkili resim dosyası

İspanya, Valencia Modern Sanat Müzesi’nin küratörü Consuelo Ciscar’ı konuşuyor. 10 yıl boyunca müzeyi yöneten Ciscar’ın usulsüz uygulamaları arasında ziyaretçi sayısını şişirmek, yüksek fiyata eser satın almak, oğluna sergi açmak ve mafyayla iş birliği yapmak var.

İspanya’nın en popüler müzelerinden Valencia Modern Sanat Müzesi’nin (IVAM) küratörünün görevde olduğu on yıl boyunca müzeye gelen ziyaretçi sayılarını şişirdiği, müzenin satın aldığı eserler için kimi zaman gerçek değerinin bin katını ödeyerek müze bütçesine zarar verdiği, ‘sanatçı’ oğlu için müzede sergiler düzenlediği ve hatta Çin mafyası ile bağlantıları olduğu ortaya çıktı.

Küratör Consuelo Ciscar‘ın yaptığı usülsüzlükler IVAM’ın finansmanını sağlayan komitenin müze ile ilgili bir denetim başlatma kararı almasının ardından ortaya çıktı. Denetimde Ciscar’ın müzeyi yılda 1.2 milyon kişinin ziyaret ettiğini beyan ettiği, ancak gerçek rakamın hiç bir zaman 85 bini geçmediği tespit edildi. Ciscar’ın yönetimi altında müzenin 1 milyon ziyaretçi eşiğini geçtiğini iddia edebilmek için müze binasında gerçekleştirilen toplantı ve seminer gibi aktivitelere katılan kişileri de biletli müze ziyaretçisi olarak saydığı belirtildi.

MAFYA LİDERİNE SERGİ

Denetim raporunda IVAM’ın 442 bin euro ödediği ‘fotoğraf sanatçısı’ Çinli Gao Ping’in İspanya’da Çin Mafyası’nın lideri olmakla suçlandığının altı çizilirken, Consuelo Ciscar’ın oğlunun da ‘Rablaci’ adıyla müzede sergi açma imkanını elde ettiği belirtildi. İspanyol El Mundo gazetesi konuyla ilgili haberinde, denetim sonucunda Ciscar’ın müzenin eser satın alımlarında da usulsüzlük yaptığının görüldüğünü açıkladı. Gazete, Ciscar’ın bazı eserler için gerçek değerlerinin 1.500 katına varan ödemeler yaptığını yazdı. El Pais gazetesi ise Ciscar yönetiminde IVAM’ın Portekizli sanatçı Julio Cuaresma’nın bir eseri için 32 bin euro ödediğini ancak uzmanların bu eserin fiyatını 2 bin euro olarak belirlediğini söyledi.

Consuelo Ciscar, 2012 yılına dek Valencia Bölgesel Hükümeti’nde Popüler Parti’nin (PP) sözcüsü olarak görev yapan siyasetçi Rafael Blasco ile evli. Blasco da şu anda devlet ödeneklerinden 6 milyon euro çaldığı gerekçesi ile hapis yatıyor.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle