Keyif Uluslararası Altın Koza Film Festivali’nin açılış ve kapanış törenleri iptal
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Uluslararası Altın Koza Film Festivali’nin açılış ve kapanış törenleri iptal

Uluslararası Altın Koza Film Festivali’nin açılış ve kapanış törenleri iptal

ADANA’da 14 - 20 Eylül 2015 tarihleri arasında 22’ncisi düzenlenecek olan Uluslararası Altın Koza Film Festivali’nin açılış ve kapanış törenleri artan terör olayları dolayısıyla iptal edildi.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı MHP’li Hüseyin Sözlü, festival programındaki değişiklikle ilgili olarak yaptığı açıklamada, son günlerde hem şiddetini artıran hem de hedef kitlesini genişleten bölücü terör olaylarının Türk Milleti üzerindeki etkisinin Dağlıca baskını ve Iğdır’daki saldırı sonrası ’tahammülü mümkün olmayan, önlenemez bir boyuta taşındığını’ söyledi. Sözlü, böylesi bir infial ve yas ortamında ’festival konser ve törenlerini’ yapmanın söz konusu olamayacağını belirtti. Başkan Sözlü, açıklamasında şunları kaydetti:

"22’nci Uluslararası Altın Koza Film Festivali için sinemanın toplumu hapsedildiği karanlıktan çıkaracak bir ışık huzmesi işlevi göreceği, sanat çevrelerinin bir nevi vizyon atölyesi olarak değerlendirebileceği dolu bir program öngörüyorduk. Ancak, son olarak Dağlıca ve Iğdır’da uğradığımız kalleş saldırı ve aldığımız yürek dağlayıcı şehit haberleri, Adana’yla bütünleşen Uluslararası Altın Koza Film Festivali için duyduğumuz coşku ve heyecandan geriye tarifsiz bir burukluk bıraktı. Bu koşullarda festivalin geleneksel açılış ve kapanış törenlerini, konser ve diğer faaliyetleri iptal etmeye karar verdik. Bu yıl Uluslararası Altın Koza Film Festivali sadece sinema boyutuyla dar kapsamlı olarak tören ve konserlere yer verilmeksizin devam edecektir. Her yıl düzenlenen Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması, Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması ve Akdeniz Ülkeleri Kısa Film Yarışması ile bu yıl ilk defa gerçekleştirilecek Adana Konulu Uzun Metraj Senaryo Yarışması sonuçları değerli jüri üyelerimizin değerlendirmeleri sonucu basın yoluyla ilan edilecektir. Bu vesileyle, PKK terör örgütünün devletimizin varlığı ve evlatlarımızın canına kast eden alçak saldırılarını bir kez daha kınıyor, şehitlerimize Allah’tan rahmet, gözyaşı kurumayan, ağlayan analarımız başta olmak üzere, ateş düşen bütün ocaklarımıza sabır diliyorum. Milletimizin başı sağolsun."

Uluslararası Altın Koza Film Festivali’nin açılış ve kapanış törenleri iptal


Yorumları Göster
Yorumları Gizle