GeriKeyif Tüm dünyaya Hocalı Katliamı için empati mesajı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tüm dünyaya Hocalı Katliamı için empati mesajı

Tüm dünyaya Hocalı Katliamı için empati mesajı
refid:28306714 ilişkili resim dosyası

2011 Eurovision birincisi Azerbaycanlı sanatçı Nigar Cemal, Hocalı Katliamı’nın 23. yıl dönümünde Talihsiz Arzular (Broken Dreams) isimli şarkıyı seslendirdi.Video #empathyforKhojaly hashtag’iyle sosyal medya üzerinden paylaşılıyor.

Şarkı, Ankara’da düzenlenen ve ev sahipliğini INDEX İnsan Sermayesinin Gelişimi Merkezi Başkanı Reşad Abdullayev’in yaptığı Empathy 2015 organizasyonunda seslendirildi. 4 ülkeden (Azerbaycan, Türkiye, İngiltere ve Rusya) 300 kişinin hazırladığı videonun amacı, Azerbaycan’daki Hocalı Katliamı’nda yaşanan acı gerçeklerin tüm dünyaya sanat yoluyla duyurulması.

“Türkiye hazır, Azerbaycan hazır. Ermenistan yönetimi buna hazır mı?”

Gecenin kapanış konuşmasını ise Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın yaptı: “Biz Türkiye olarak Türkiye, Azerbaycan, Ermenistan arasında, aynı şekilde Türkiye, Gürcistan, Azerbaycan arasında tam bir barış, huzur, istikrar ve refah ortamı istiyoruz. Bunun için yapılması gerekenler bellidir. 92’den beri atılan uluslararası adımlar bellidir, BM Güvenlik Konseyi’nin aldığı kararlar ortadadır. Burada barıştan sürekli kaçan Ermenistan yönetimine bir çağrı yapmak istiyorum. Biz Türkiye olarak Kafkaslar’da barış, istikrar, refah ve huzuru herkes için istiyoruz. Türkiye hazır, Azerbaycan hazır. Ermenistan yönetimi buna hazır mı? İşgale son vererek Karabağ sorununun çözümüne katkı sunacak dirayeti, cesareti gösterebilecekler mi? Türkiye düşmanlığı yaparak, çarpıtılmış bir tarihin muharris sayfalarından efsaneler çıkartarak bir yere varmanın mümkün olmadığını kendileri artık anlamak durumundalar. Bizim herkesin acısına saygımız var ama herkesin bizim acımıza saygı göstermesini beklemek bizim en doğal hakkımızdır. Hocalı Katliamı’nda hayatını kaybeden insanların hatıralarını yaşatacağız ki, bu acılar tekrar yaşanmasın. Onların aziz hatıralarını hep canlı tutacağız. Özgüvenle, alnımız açık bir şekilde her yerde anlatmaya devam edeceğiz ki bu acılar bir daha yaşanmasın”

Tüm dünyaya Hocalı Katliamı için empati mesajı

Talihsiz Arzular şarkısının sözleri:

Benim tek vatanım Nerdesin şimdi?
Nereye gitsem?
Benim evim dağılmış şimdi.
Hiç durmadan dualar edeceğim,
Güneşin doğmasını bekleyeceğim.
Tüm acılar ve ağrılar bir şey ifade etmez,
Unutsak da acıları, anılar veda etmez.
Nesiller geri döner.
Yağış biter, su kalır
Kaçmaya ise yer kalmaz
Talihsiz arzular arkasından giderken...

Tüm dünyaya Hocalı Katliamı için empati mesajı

Hocalı Katliamı’nda neler yaşandı?

26 Şubat 1992’de yapılan Hocalı Katliamı’nda Azeri resmî kaynaklarına göre 83’ü çocuk, 106’sı kadın olmak üzere 613 Azeri katledildi. İnsan Hakları İzleme Örgütü, Hocalı Katliamı’nı Dağlık Karabağ Savaşı’nda yapılan en büyük katliam olarak niteledi. Azerbaycan Parlamentosu katliamın "soykırım" olduğunu ilan etti.Yorumları Göster
Yorumları Gizle