GeriKeyif Teknoloji ve moda hiç bu kadar yakın olmamıştı!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Teknoloji ve moda hiç bu kadar yakın olmamıştı!

Teknoloji ve moda hiç bu kadar yakın olmamıştı!

Teknoloji ve modanın giderek artan dayanışmasına şahit olduğumuz bu günlerde, başarılı Türk fotoğrafçı Koray Birand’ın tamamını iPhone 7 Plus ile çektiği Beymen Club 2017 İlkbahar/Yaz filmi büyük yankı uyandırdı.

Doğa ve şehre olan aşkı bir arada sunan Beymen Club 2017 İlkbahar/Yaz koleksiyonu, özgün ve özgür olanlara hitap ediyor. Koray Birand’ın yönetmenliğindeki kampanyada İngiliz model Sam Rollinson’a Brezilyalı Alexandre Cunha ve Edward Wilding eşlik ediyor!

 

Bu film hiçbir ek lens kulanmadan sadece iPhone’un kendi Kamera uygulaması ve AppStore’da buluna FiLMiC Pro  uygulamasıyla çekildi. Aksesuar olarak Dji Osmo Mobile ve Dji Osmo kullanıldı. Artık pek çok yönetmen ve görüntü yönetmeni çalışmalarını sektörde geleneksel olarak kullanılan büyük ve pahalı kamera ekipmanları yerine iPhone’la kaydetmeyi tercih ediyor.
Teknolojimiz, film yapımcılarına profesyonel düzeyde içerikleri hiç olmadığı kadar kolay ve hızlı oluşturma yeteneği sunuyor.

Koray Birand - Yönetmen

1975 Ankara doğumlu. Bilkent Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım, Mimarlık Fakültesi mezunu. 90’lı yıllarda bir süre yönetmenlik yaptıktan sonra 2005’te moda fotoğrafına yöneldi ve hızla yükseldi. Bugün en çok uluslararası iş yapan başarılı Türk fotoğrafçılardan biri. Paris, Londra, Milano, Münih ve Atina’da ajansları var. Yılın çoğunu seyahat ederek geçiriyor, yine de İstanbul’da yaşıyor. Beymen’den Network’e birçok Türk firmanın yanı sıra uluslararası markaların kampanyalarında imzası var. Bugüne kadar Cate Blanchett’ten Adriana Lima’ya ya da Eniko Mihalik’e pek çok dünya yıldızını Vogue Türkiye’den Harper’s Bazaar China’ya ya da Vogue Mexico’ya kadar birçok dergi için çekti. Teknolojiye olan ilgisi, onu bilgi ve tecrübesi kadar teknik anlamda da donanımlı hale getiriyor. 3D printer’dan son çıkan kameraya her şeyi ofisinde bulmanız mümkün. Yanı sıra drone’dan helikoptere pilotlukta da iddialı.

Teknoloji ve moda hiç bu kadar yakın olmamıştı

“iPhone 7 Plus  ile kolaylıkla kampanya ya da reklam çekimi yapabiliyorum.Ben bir telefonda renk derinliğinin bu kadar gerçekçi olmasını beklemiyordum açıkçası.”

Koray Birand :

 “Bundan tam 10 sene önce hayatımıza iPhone’un girmesiyle farkına varmadığımız bir devrim yaşandı. Ben buna kreatif demokratikleşme diyorum. Yaratıcı sanatlar pahalı ekipmanları kullanabilen, teknik donanıma sahip ya da teknik ekibi yönetebilen kişilerin tekelindeyken, bugün herkes kendini yaratıcı kanalları kullanarak ifade etme imkanına sahip. Az ışıkta ve yüksek çözünürlükte çekim yapabilen iPhone 7 Plus, görüntüye ekleyebildiği alan derinliği ile benim için vazgeçilmez bir kamera oldu. Ortaya çıkan sonuç gerek fotoğraf gerekse video anlamında mükemmel! Ben karşılaştırma video ve fotoğraflara inanmam ama iddia ediyorum ki, birçok meslektaşımı bu karşılaştırmalar ile oldukça şaşırtabilirim. Son dönemde çektiğim bazı editoryal ya da kampanya çekimlerinde video ve fotoğraf içerikleri için iPhone 7 Plus’ımı kullandım.”

Yönetmenlerin ve Fotoğraf Yönetmenlerinin iPhone’u tercih etme nedenleri:
• Dolaysızlık ve yakınlık: Yönetmenler bize iPhone’la çekim yaparken, büyük bir yapımın zahmetli lojistiği olmadan, sahneleri hızla çekerek yapım aşamasına geçebildiklerini anlatıyorlar. Ayrıca, birçok insanın bir iPhone’a sahip olmasının verdiği rahatlıkla korkutuculuk faktörü ortadan kalktığı için sahici ve samimi sahneleri kaydetmek çok daha kolay.
• Etkileyici renk doğruluğu: Görüntülerin doygunluğunu artırmaz, bunun yerine kullanıcıların gördüklerini çekmelerine odaklanır. Bu da yapım sonrası işlemleri hızlandırır.
• Video kaydetme esnekliği: Kullanıcılara çekimi yapacakları çözünürlüğü ve kare hızlarını seçme olanağı sunar. Günlük çekimler için varsayılan ayar 1080p çözünürlükte saniyede 30 karedir; ayrıca 1080p çözünürlükte saniyede 60 kare seçeneği de sunar.
• 4K video: 4K, 1080p’den 4 kat daha fazla çözünürlüğe sahiptir ve sektörde içerikleri çok yüksek kalitede kaydetmek için giderek daha çok kullanılmaktadır.
• Sinematik video stabilizasyonu: Çekimlerde titreşimi gidermenize yardımcı olur. Böylece yürürken veya eliniz biraz sallandığında bile, iPhone bunu giderdiği için çekimleriniz kusursuz görünür.
• Focus Pixels: iPhone’da yerleşik olarak bulunan bu özellik tüm çekimleri inanılmaz hızlı şekilde netlemenizi sağlar. Netlemek için dokunmaya ve çekiminizi yaparken dengelemenin fazla veya az olmasına neden olabilecek kontrast oluşturan netlemeler için endişe etmenize gerek kalmaz. Bunun yerine, netleme otomatik ve olağanüstü hızlıdır.
• Üçüncü taraf ekosistemi: Yalnızca iPhone için oluşturulan profesyonel seviyede film yapım uygulamaları ve ürünlerin (lensler, ışıklandırma, mikrofonlar, sabitleyiciler, vb.) sayısı çok fazladır. Film yapımcıları, sektörü iPhone’un her türlü durumda kullanılabilmesi için iPhone’la çalışan muhteşem ürünler yapmaya yönlendiriyorlar.

iPhone ile fotoğraf ve video çekimleri için kullanılabilecek popüler uygulamalar : 
Adobe Lightroom Mobile
Uygulama, RAW ve JPEG formatındaki resimler için resimleri bozmadan düzenleme ve her an, her yerde eşzamanlama gibi sınıfının en iyisi olan özellikler sunuyor. Ayrıca gerçek RAW ve .DNG dosyalarını kaydetme olanağı getiriyor. RAW formatındaki dosyalar en yüksek çözünürlüğü, doğruluğu ve renk kontrolünü sağlayarak kullandığımız kameralardan en iyi şekilde yararlanmanıza imkan tanıyor.  Lightroom’da kaydettiğiniz RAW formatındaki resimler, masaüstü RAW fotoğraflarla birlikte profesyonel bir iş akışını parmaklarınızın ucuna getiriyor. Adobe profesyonel fotoğrafçıların iPhone’u her an her yerde görsel olarak iletişim kurmalarını sağlayan bir araç olarak takdir ettiklerini, şimdi de buna ek olarak RAW formatındaki resimleri aynı özgürlükle düzenleme olanağına sahip olduklarını belirtiyor.
 
ProCamera
Profesyonel iPhone fotoğrafçılığının altın standardı, yeni başlayanlar için son derece kullanıcı dostu bir arayüzün yanı sıra uzmanlara yönelik olarak DSLR’ye benzer etkileyici kontrol seçenekleri de sunuyor. Cocologics, iPhone 7’deki çift lensli kameranın iPhone fotoğrafçılığı alanında yeni ve büyük bir atılım olduğu kanısında. ProCamera’nın yeni sürümü hem otomatik hem tam manuel kontrol modunda RAW formatında çekimi destekliyor. Fotoğraf düzenleme araçları, zengin renk yelpazesi desteğiyle RAW formatındaki fotoğrafları düzenleme olanağı sağlayacak şekilde genişletildi. Temel odaklama ve pozlama kontrolleri ise şimdi daha analog bir kamera duygusu veren dokunsal geri bildirim özelliğine sahip.
 
FiLMiC Pro
Yayın kalitesinde mobil video çekiminin altın standardı olan bu uygulama, aralarında Bağımsız Film Ödülleri’nde En İyi Film dalında aday gösterilen Sean Baker imzalı Tangerine’in de bulunduğu bir çok yapım için kullanıldı. iPhone 7 Plus’ın çift lensinden yararlanan FiLMiC Pro, 4 lens içeren bir “lens çantası”, 3D Touch düğmeye sahip değişken hızlı yakınlaştırma, selfie kamerası ve tamamen manuel olarak kullanılan birinci sınıf bir geniş açı ve telefoto lens ile birlikte geliyor. FiLMiC Pro’nun yeni sürümü ayrıca iki aşamalı mikro kontrast odaklama maksimizasyonu, kodlayıcıdan ÖNCE gerçek zamanlı logaritmik renk eşleştirme, post prodüksiyonda ve canlı yayında bozulmalara neden olmayan veya yayın sırasında eklenebilecek yığınlanabilir filtre efektleri gibi çığır açan canlı analiz özellikleri de sunuyor. FiLMiC LOG ile yapılan çekimlerdeki genişletilmiş renk derecelendirme özellikleri, yalnızca iPhone 7 ve FiLMiC Pro ile cebinize üstün teknolojili bir sinema kamerasının gücünü getiriyor.

Enlight
Sadece iOS’ta sunulan bu hepsi bir arada fotoğraf düzenleyicisi güçlü ve kullanımı kolay yaratıcılık araçları sunuyor. Bu yeni sürüm RAW fotoğrafları destekliyor, A10 çipin olağanüstü performansı ise uygulamanın yoğun hesaplama görevlerini kolaylıkla yerine getirilmesini sağlıyor. Enlight, hem düzenleme hem görüntüleme için zengin renk yelpazesinden yararlanarak kullanıcıların en canlı renklerin tadını çıkarmalarına da imkan tanıyor.


 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle