GeriKeyif Tek istediğimiz Mehmet’i sevenlerin bir araya gelmesi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tek istediğimiz Mehmet’i sevenlerin bir araya gelmesi

Kültür-sanat yaşamında önemli bir yere sahip olan Pozitif Live’ın kurulucularından Mehmet Uluğ, aramızdan ayrılalı iki yıl oluyor. Uluğ anısına, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da bir anma gecesi düzenleniyor. Akbank Caz Festivali kapsamında gerçekleşecek gecede yine Grammy ödüllü caz müzisyeni David Murray sahne alıyor. Mehmet Uluğ Anma Gecesi’ni, Uluğ’un kardeşi ve aynı zamanda Pozitif’in diğer kurucusu olan Ahmet Uluğ’la konuştuk.

Bu seneki Mehmet Uluğ Anma Gecesi’nde bizi neler bekliyor?
-Öncelikle güzel müzik bekliyor. Her şeyden önce duygulu bir gece olacak diyebiliriz. O gece müzikler melodik ve duygu dolu olacak. Albümde David Murray’e eşlik eden Craig Harris, Soul Williams ve Pervis Evans da misafirimiz olacak. Birbirinden çok farklı karakterde iki vokalin bir arada olmasının geceye dinamizm katacağını düşünüyorum. 

Geceye nasıl hazırlandınız?
-Çok özel bir hazırlık yapmadık. Bu gecenin kendisi, programı ve katılımcıları zaten özel. Tek istediğimiz Mehmet’i sevenlerin o gecede bir araya gelmesi ve onun Türkiye'deki müzik yaşamına katkılarını birlikte anmamız.

Tek istediğimiz Mehmet’i sevenlerin bir araya gelmesi


Grammy'li caz müzisyeni David Murray'i, 1990’da Türkiye’ye getiren Mehmet Uluğ olmuştu. Murray’ın, Uluğ’un vefatının ardından bestelediği 'Mehmet Uluğ Suite', şimdi bir albüme dönüşecek. Albümün yapım aşamasını anlatır mısınız?
-David Murray geçen Mart ayında Babylon’da gerçekleştirdiğimiz Mehmet Uluğ Anma Gecesi'nde bize sürpriz yaparak Mehmet için bestelediği ‘Mehmet Uluğ Suite’i seslendirdi. Bu performansta ortaya çıkan müzik öyle güçlü ve anlamlıydı ki aklımıza yeni bir albüm projesi fikrini getirdi. Bunun üzerine yazışmalara başladık. Bu esnada David albüm için yeni besteler de yapmaya karar verdi. David’in uzun yıllar birlikte çalıştığı, Mehmet'in de yakın arkadaşı olan tromboncu Craig Harris de albüm projesine dahil oldu. Aynı zamanda David albümde vokaller de olsun istedi, bunun üzerine slam şairi ve müzisyen Saul Williams’ı ve onu dengelemek için daha yumuşak bir vokal olan, David'in Teksas’ta keşfettiği kilise vokalisti Pervis Evans’ı albüm projesine dahil ettik. Albümde ‘Mehmet Ulug Suite’le birlikte, hepimizin çok yakın dostu olan ve yakın zamanda kaybettiğimiz Butch Morris anısına bestelediği eser de olacak. Ayrıca David, bizim için çok anlamlı olduğunu bildiği bir Sun Ra düzenlemesi yaptı, o da albümde olacak.

Tek istediğimiz Mehmet’i sevenlerin bir araya gelmesi

Mehmet Uluğ

Peki, albüm ne zaman piyasaya sürülecek?
-Bu albümün dünya çapında bir albüm olmasını istediğimiz için prodüktör arayışına girdik. Araştırmalarımız sonucunda David’in de keyifle çalışabileceği, New York’ta ve caz dünyasında iyi tanınan bir prodüktör olan Brian Bacchus’la anlaştık. Brian Bacchus, Norah Jones’un dünyada büyük ses getiren ilk albümünün prodüktörü. Amerika’da iyi bir plak şirketiyle çalışıyoruz, albümün 2016’nın ikinci yarısında piyasada olmasını planlıyoruz.

Akbank Caz Festivali kapsamında düzenlenecek Mehmet Uluğ Anma Gecesi, 27 Ekim Salı akşamı Babylon Bomonti'de.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle