GeriKeyif Tan Gazetesi sergi oldu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tan Gazetesi sergi oldu

Tan Gazetesi sergi oldu
refid:27704889 ilişkili resim dosyası

TARİH Vakfı tarafından hazırlanan ‘Yokuşun Başı: Demokrasi Mücadelesinde Tan Gazetesi’ sergisi Cağaloğlu yokuşunun başında, yıkılan Tan Matbaası’nın yerine inşa edilen Halil Lütfü Dördüncü İşhanı’nda açıldı.

Tan Baskını’nın 69’uncu yıldönümünde, açılan ve 31 Mayıs 2015 tarihine kadar devam edecek sergiye, basın yayın tarihine odaklanmış panel, konferans, belgesel gösterimi gibi pek çok yan etkinlik eşlik edecek. ‘Yokuşun Başı: Demokrasi Mücadelesinde Tan Gazetesi (1935-1945)’ sergisi, sergi salonu, kafe, sanat atölyeleri ve kitap satış birimlerinden oluşan Tan Evi’nin ilk etkinliği.

ATATÜRK’ÜN TALİMATIYLA KURULDU

Atatürk’ün talimatı ve İş Bankası’nın desteğiyle kurulan Tan gazetesi 1935 yılında Ali Naci Karacan, 1936’da, Ahmet Emin Yalman’ın başyazarlığında yayınlandı. Zekeriya Sertel ve Halil Lütfi Dördüncü, Yalman’ın ortaklarıydı. 1938 sonunda Ahmet Emin Yalman’ın ayrılmasıyla bütünüyle Zekeriya ve Sabiha Sertel tarafından yönetilen gazete, İkinci Dünya Savaşı yıllarında tek parti rejimi altındaki Türkiye’de savaş karşıtı ve demokrasi cephesinin bayraktarlığını üstlendi. Bu tavır, hem tek parti yönetimini hem de milliyetçi kesimi rahatsız etti. 1945 yılında doruğa çıkan tepkiler, 4 Aralık 1945 tarihinde ünlü Tan Baskını ile noktalandı. Sabiha ve Zekeriya Sertel yargılandılar, beraat ettiler ama ülkeyi terk etmek zorunda kaldılar.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle