GeriKeyif Saklı şehrin yeni sırları
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Saklı şehrin yeni sırları

Saklı şehrin yeni sırları
refid:27864042-spot ilişkili resim dosyası

TOKİ’nin Nevşehir’deki kentsel dönüşüm çalışmaları sırasında bulunan saklı kentin yeni sırları ortaya çıktı. Kaymaklı ve Derinkuyu yeraltı şehirlerinden bin kat büyük olan saklı kentin altında tüneller bulundu.

NEVŞEHİR’de bulunan 7 kilometrelik saklı şehirle ilgili yeni sırlar ortaya çıktı. Projede görev alan Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Özcan Çakır, yeraltı şehriyle ilgili çarpıcı bilgiler verdi: “Konik bir yapının tepesinde Selçuklulardan kaldığı iddia edilen bir kale var. Şehir kaleyi dairesel hatlar boyunca sarıyor. Yaklaşık 120 metrelik kot farkı var. 15 metre derinde otomobil geçecek büyüklükte tüneller gördük. O dönem tarımla uğraşan insanlar yiyecekleri tüneller vasıtasıyla şehre taşımış olabilir. Hatta birinin Nevşehir’in altından geçip uzak bir mesafedeki bir su kaynağına gittiğini düşünüyoruz. Kalenin 3’te 2’si tünellerle oyulmuş. Farklı odalar, tüneller ve bacaların yer aldığı esas yaşam alanı Nevşehir Kalesi’nin alt bölgesi olarak görünüyor. Buraya temiz hava giriş çıkışını sağlamak için balkonlar da inşa edilmiş.”

TOKİ’YLE GÖRÜŞECEĞİZ

Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver ise, TOKİ’nin Nevşehir’de başladığı kentsel dönüşüm çalışmaları sırasında ortaya çıkan saklı şehirle ilgili TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan ile görüşeceklerini ve planlama yapacaklarını açıkladı. Ünver, şehrin Kaymaklı ve Derinkuyu’dan bin kat daha büyük olduğunu belirterek, “Birtakım art niyetli insanlar ‘tarih yok edilecek’ demeye başladılar. TOKİ Başkanı yılbaşından sonra gelecek tekrar çalışma yapılacak. ‘Ya bu arsayı bize devredin, temizlik çalışmasını yapalım. İsterseniz bakanlığa devredin, bakanlık yürütsün’ dedik. TOKİ ile bu aşamadayız, herhangi bir kuruma devretmedik” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle