GeriKeyif 'Roza' için ABD'den gelip 'Ben bu işte varım' dedi!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'Roza' için ABD'den gelip 'Ben bu işte varım' dedi!

'Roza' için ABD'den gelip 'Ben bu işte varım' dedi!

Demet Tuncer, 23 Kasım'da gösterime giren 'Deliler Fatih'in Fermanı'nında rol almak için kariyerine devam ettiği ABD'den geldi.

Demet Tuncer, 4 yıl önce rol aldığı diziden sonra oyunculuk eğitimi aldığı ve kariyerine devam ettiği ABD'ye geri dönmüştü. Tuncer, 'Deliler Fatih'in Fermanı'nın çekimleri için Türkiye'ye geldi. 

'Deliler Fatih'in Fermanı'nın özel bir film olmasından etkilenerek kendisine teklif edilen 'Roza' karakterini canlandıran Demet Tuncer, filmin özel olmasının nedenlerini hikâyesi, çekimleri ve oyuncu kadrosu olduğunu söyledi. Tuncer, yüksek çekim tekniğinin yanı sıra tarihin sayfalarında gizli kalmış 'Deliler Ocağı' askerlerinin ilk kez sinemaya yansıyacak olmasının kendisini 'Ben bu işte varım' dedirten nedenlerin başında geldiğini dile getirdi. 

Güçlü bir oyuncu kadrosunun içinde yer almaktan dolayı da mutlu olduğunu söyleyen ünlü oyuncu, Osman Kaya'nın yönettiği Erkan Petekkaya, Cem Uçan, Yetkin Dikinciler, Nur Fettaoğlu, İsmail Filiz, Hakan Yufkacıgil, Gökçe Özyol, Rüzgar Aksoy, Gülşah Şahin Uçan, Kamil Güler, Namık Rüstemhanlı, Mehmet Pala, Batın Uçan ve Berat Efe Parlar'ın başrollerini paylaştığı 'Deliler Fatih'in Fermanı'nın en renkli sahnelerinden birinde yer alan 'Roza'ya hayat verdi.

Osmanlı Ordusu'nun Deliler'i Kimlerdir? 
Deliler, Osmanlı kara ordusunda görevli bir askeri birliğin ismidir. 'Deli' adı verilen süvarilerden oluşan bu birlik, adını savaşlarda üstün cesaret göstermeleri ve farklı giyinme şekilleri sebebiyle almıştır. Gözünü budaktan sakınmayan yürekli ve korkusuz kişiler oldukları için efsanevi bir ünleri olan 'Deliler', talimlerini ıslatılmış mermer üzerine çıplak elle tokat atarak yaparlardı. Osmanlı tokadı, 'Deliler'in güçlerinden çıkmış bir kavramdır. 'Deliler', Osmanlı İmparatorluğu'nun kuruluş, yükselme ve duraklama dönemlerinde aralarında İstanbul'un Fethi de olmak üzere bütün savaşlarda düşmanla ana ordudan önce karşılaşarak korku salma ve bilgi toplama görevlerini yerine getirmişlerdir.

Roza için ABDden gelip Ben bu işte varım dedi

Filmin konusu:

15.yüzyılın ortalarında, Fatih Sultan Mehmet’in, Eflak Voyvodalığına “bizzat” tayin ettiği Vlad Tepeş, görevinin ilk yıllarında Osmanlı’ya sadık kalsa da, sonraları bölge halklarına karşı korkunç zalimlikler yapmaya başlar. Fatih Sultan Mehmet, hangi dinden, hangi milletten olursa olsun, insanlara yapılan bu zulme sessiz kalmayacaktır. Önce elçisiyle bir uyarı yollar. Vlad, elçinin sarığını kafasına çiviletip İstanbul’a gönderince Osmanlı Hakanı için sabır taşar, artık Vlad’ın bu zalimliklerine bir son verme vakti gelmiştir.

Fatih, bu zulmün, tez elden bitirilmesi için Baba Sultan’a emir verir. Baba Sultan, “Deliler Birliği”’nin içindeki korkusuz yiğitlerden yedisini, gözü kulağı olan Kuman’la birlikte, Vlad’ın hüküm sürdüğü Targoviçte’ye gönderir. Bu yedi kahraman; Gökkurt, Aşkar, Mübariz, Çebi, Suskun, Kongar ve Adsız’dır.

Deliler, Vlad’ın çetelerinden gizlenerek Vlad’a ulaşmak yerine, doğrudan çetecilerin üzerine giderek, binlerce mazlumun intikamını teker teker almaya kararlıdır. Yolun sonunda ise, tarihe Kazıklı Voyvoda olarak geçen Vlad Tepeş ve ordusu vardır.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle