GeriKeyif Müzik dinleme tercihlerimiz mevsimlere göre değişiyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Müzik dinleme tercihlerimiz mevsimlere göre değişiyor

Müzik dinleme tercihlerimiz mevsimlere göre değişiyor

Spotify’ın kullanıcıların mevsimlere göre değişen müzik tercihlerini gösteren analizine göre kış aylarının vazgeçilmezi The Beatles olurken, sonbaharda ise R. City ve Pentatonix etkisini hissettiriyor.

Tipik bir sonbahar ayındayız. Sıcaklığın azaldığı, yaprakların mevsim renklerine uygun şekilde sararmaya başladığı, salaş kıyafetlerin dolaplardan çıktığı bir Ekim ayı. Mevsim sonbahar, aylardan Ekim olunca müzik zevklerimiz de bu değişime uyum sağlıyor elbette. Ama değişim sadece sonbaharla sınırlı değil; her mevsim başka bir ruh haline bürünüp, farklı müziklere yöneliyoruz. Spotify’ın global dinleme listeleri üzerinden 100 bin popüler sanatçının dinlenme sayısı ve müzik tarzına dayanarak yaptığı son iki yılı kapsayan analiz, kullanıcıların mevsimlere göre değişen müzik dinleme tercihlerini ortaya koyuyor.

SONBAHAR GELDİ, NE DİNLİYORUZ? 

Müzik dinleme tercihlerimiz mevsimlere göre değişiyor

 

Örneğin Michael Bublé ve Bing Crosby’nin mevsimlere göre ve tüm yıl boyunca dinlenme paylarını karşılaştırdığımızda, yılın geri kalanına göre sonbahar ve kış aylarında özellikle de yeni yıl döneminde daha fazla dinlendiklerini görüyoruz.. Dinlenen müzik tarzlarının mevsimlere göre değişimini Spotify verileri şöyle özetliyor:

** Sonbaharda kullanıcılar, daha geleneksel, orkestrasyonu yüksek, akustik müzikler dinlemeyi tercih ediyor.
** Kış aylarında ise sözlerin ön planda olduğu, daha yumuşak şarkılar dinleniyor.
** Güneşin kendini göstermesiyle bahar aylarında elektronik müziğin yeni gözdeleri Melbourbe bounce, happy hardcore tarzında eğlenceli şarkılar, mutluluk hissi yaratan tempolu müzikler ve özellikle bazı ülkelerde Eurovision şarkıları dillerden düşmüyor
** Yaz aylarına gelince elbette müzik zevki sahillerde şekilleniyor. Deep tropical house ve ragga jungle gibi tarzında şarkılar öne çıkıyor.Yaz aylarında dikkat çeken bir başka konu da sesli kitaplarının daha fazla dinlenmesi.

Spotify, mevsimsel müzik dinleme eğilimlerini analiz etmenin yanı sıra, her mevsimle özdeşleşen sanatçılarını da derlemiş. Biz de öneri listesi olarak paylaşmak istedik:

SONBAHAR

R. City
Pentatonix
Nico & Vinz
Michael Bublé
One Direction
Justin Bieber
Ella Henderson
Becky G
Ryan Adams
Iggy Azalea

KIŞ

The Beatles
David Bowie
Bing Crosby
Yellow Claw
Nat King Cole
Mark Ronson
Bushido
Michael Bublé
James Newton Howard
ZAYN

İLKBAHAR

T-Wayne
Natalie La Rose
Madeon
Wiz Khalifa
Mumford & Sons
Carly Rae Jepsen
Zedd
Deorro
Lunchmoney Lewis
Yelawolf

YAZ

Mike Perry
FRENSHIP
Joel Adams
Kungs
Kent Jones
D.R.A.M.
Lil Uzi Vert
Chance The Rapper
Die drei ???

 

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle