GeriKeyif Muhteşem Süleyman bile bizi Louvre'a çekemiyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  22
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Muhteşem Süleyman bile bizi Louvre'a çekemiyor

Muhteşem Süleyman bile bizi Louvre'a çekemiyor
refid:29800035 ilişkili resim dosyası

Paris’te bulunan ve 60 bin metrekareye yayılan Louvre Müzesi her gün binlerce turisti ağırlıyor. Yılda sekiz milyon ziyaretçinin ziyaret ettiği Fransa’nın en büyük müzesinde 35 bin sanat eseri ve 380 binden fazla obje sergileniyor. Girişte kuyruklara rağmen Paris’i ziyaret eden Türkler müzeye pek ilgi göstermiyor.

TÜRKLERİN TERCİHİ ALIŞVERİŞ
Türk turistlerin müzeyi gezme yerine alışverişi tercih etmesi yüzünden Türkçe bilgilendirme broşürü basılmıyor. Birçok dilde bulunan broşürler tüm dünyadan gelen ziyaretçilerin bilgilendirilmesini sağlarken; Louvre’da Türklerin ilgisini çekecek Osmanlı’ya ait izler bulunuyor.

Muhteşem Süleyman bile bizi Louvrea çekemiyor

Müzenin girişinde zaman zaman uzun kuyruklar oluşuyor, bu nedenle Louvre'u ziyaret etmek için erken saatler tercih edilebilir..

LOUVRE'DA MUHTEŞEM SÜLEYMAN İZLERİ
Müze bağışçıları arasında Sultan 2. Mahmut ve Sultan Abdülhamid’in isimleri Louvre Müzesi’nin duvarlarında bulunuyor. Avrupa’da Muhteşem Süleyman olarak bilinen Kanuni Sultan Süleyman’ın İncil’de geçen Hz İsa’nın suyu şaraba çevirme anını konu alan tabloda yer alması ise dikkat çekiyor.

Muhteşem Süleyman bile bizi Louvrea çekemiyor

Mona Lisa'nın sergilendiği salon, turistlerin yoğun ilgisini görüyor..

Louvre Müzesi’nde turistlerin görebilmek için birbiriyle yarıştığı ünlü Mona Lisa tablosuyla aynı salonda yer alan eserde Kanuni Sultan Süleyman dönemin kralları arasında resmedilmiş. İtalyan ressam Paolo Veronose tarafından yapılan The Wedding At Cana (Cana’da Düğün) isimli tablo 9.9x6.6 metre boyutlarında ve yaklaşık 66 metrekarelik büyüklüğü ile Louvre Müzesi’nde ki en büyük tablo olarak biliniyor.

Muhteşem Süleyman bile bizi Louvrea çekemiyor

Leonardo Da Vinci'nin ünlü tablosu Mona Lisa..

1562-63 yıllarında 15 ayda tamamlanan tabloda Kanuni Sultan Süleyman, Hz. İsa, Kutsal Roma İmparatoru 5. Charles, Fransa Kralı I. Francois ile aynı masada oturuyor.

Müzenin İslam eserleri ile ilgili bölümünde Kanuni’nin kılıcı ve İznik çinileri de var. Louvre’da bulunan kitapçıların vitrinini ise Kanuni Sultan Süleyman’ın hayatını ve İznik çinileriyle ilgili kitaplarda süslüyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle