GeriKeyif Mehmet Başbuğ'un eserleri 20 yıl sonra İstanbul'da
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Mehmet Başbuğ'un eserleri 20 yıl sonra İstanbul'da

Mehmet Başbuğ'un eserleri 20 yıl sonra İstanbul'da

 Geçen yıl hayata veda eden usta ressam Mehmet Başbuğ anısına düzenlenen sergi, 12 Aralık'tan itibaren Markazid Sanat Galerisi'nde açılıyor. ‘Asya’dan Anadolu’ya’ adlı sergi sayesinde, Prof. Dr. Mehmet Başbuğ’un eserleri 20 yıl aradan sonra İstanbullu sanatseverlerle buluşacak.

Küratörlüğünü Prof. Dr. İsa Eliri’nin yaptığı sergide, Başbuğ’un eserlerinden oluşan 30 resimlik seçki sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

Başbuğ, eserlerinde Türk dünyasının motiflerini, sosyal ve kültürel renklerini, günlük yaşamdan manzaraları, atları, insanların çevreyle ilişkilerini tuvale yansıtarak, zamana iz bırakan Başbuğ, son olarak Kırgızistan’daki Manas Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanlığı görevini yürütüyordu.

Mehmet Başbuğun eserleri 20 yıl sonra İstanbulda

1956 yılında Diyarbakır’da dünyaya gelen Başbuğ, Bursa Eğitim Enstitüsü Resim-İş Eğitimi Bölümünden mezun oldu.

Gazi Üniversitesi, Gazi Eğitim Fakültesi Resim Bölümünde lisansını tamamladı. Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Resim Ana Bilim Dalında yüksek lisans, sanatta yeterlik ve doktora yaptı. 1976-1986 yılları arasında, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda görev yaptı.

Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Resim Bölümünde öğretim görevliliği, Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinin kuruluş çalışmasında görev alarak Dekan yardımcılığı ve Resim Bölümü Başkanlığını yürüttü.

Mehmet Başbuğun eserleri 20 yıl sonra İstanbulda

Bugüne kadar yurt içinde ve yurt dışında binden fazla karma ve grup sergilerine katıldı. Çeşitli yarışmalara katılarak 17 ödül aldı. Yurt içinde ve dışında 80 kişisel sergi açtı. Çeşitli sergi ve yarışmalarda jüri üyeliğinde bulundu. Çok sayıda eserleri özel ve resmi koleksiyonlarda, müzelerde bulunan sanatçı, Ankara Ressamlar Birliği kurucu üyeliğini yaptı.

Mehmet Başbuğun eserleri 20 yıl sonra İstanbulda

Kısa adı GESAM olan, Türkiye Güzel Sanat Eseri Sahipleri Meslek Birliği Kurucu üyeliğini de yapmış olan Başbuğ, GESAM'ın yönetim kurulu üyesiydi.

2017 yılında vefat eden Merhum Başbuğ, Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanlığını ve aynı fakültede Resim Bölümü Başkanlığını yürütmekteydi.

Dünya tarihini değiştiren sebze: Patates

Dünya tarihini değiştiren sebze: Patates Önce hastalığa neden olduğu inanışı yüzünden fişlendi. Sonra kötü şöhretinden kurtuldu. Bir ülkeyi kurtardı, bir ülkeyi ise perişan etti. İşte sofralardan eksik olmayan patatesin dünden bugüne hikayesi… // Sunucu: Gülbin Özbey, Editör: Sebla Koçan, Kurgu: Ali Çepni

Yorumları Göster
Yorumları Gizle