GeriKeyif Matisse’in Nezahat Sultan’ı müzayedeye çıkıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Matisse’in Nezahat Sultan’ı müzayedeye çıkıyor

Matisse’in Nezahat Sultan’ı müzayedeye çıkıyor
refid:27870448 ilişkili resim dosyası

Londra-Sotheby’s müzayede evi 3 Şubat’ta Henri Matisse’in II. Abdülhamid’in torunu Nezahat Hamide Sultan’ı resmettiği tablosunu 9-12 milyon sterlinden satışa sunacak.

ARTAM Global Art& Design dergisinin yeni sayısında yer alan habere göre Londra Sotheby’s müzayede evinin 3 Şubat’ta gerçekleştireceği ‘İzlenimci ve Modern Sanat Müzayedesi’nde, Henri Matisse’in II. Abdülhamid’in torunu Nezahat Hamide Sultanı resmettiği çarpıcı bir eseri, 9-12 milyon sterlinden satışa sunulacak.

Matisse’in kariyerindeki en üst noktalardan biri olarak kabul edilen ünlü ‘Odalık’ serisinden çarpıcı renklerle bezeli tablosu ‘Nezahat Sultan’da oturan figür, 1940 yılında Matisse’in Nice’teki evinin sokağında görüp siyah bakışlarına vurulduğu ve bir süre ona modellik yapan II. Abdülmecid’in torununun kızı Hamide Nermin Nezahat Şefkat Sultan.

ANNEANNESİNDEN ZOR İZİN ALMIŞTI

Murat Bardakçı’nın 14 Şubat 1999 tarihinde Hürriyet gazetesindeki ‘Öteki Dünya’ başlıklı köşesinde yazdığı biyografisine göre 1923 yılında İstanbul’da doğan prenses, hem anne hem baba tarafından hanedana mensuptu, çocukluğu ve genç kızlığı anneannesi Naime Sultan’la beraber Güney Fransa’da, Nice’de geçti. O senelerde Matisse de Nice’e gelmiş, Cimiez semtinde şimdi Matisse Müzesi olan malikâneye yerleşmişti ve Naime Sultan’ın ailesiyle komşuydular. Matisse’in Nezahat Sultan’ın resmini yapabilmek için anneannesi Naime Sultan’dan güçlükle izin almış olduğu biliniyor.

MUHTAÇLAR KOĞUŞUNDA ÖLDÜ
Babası Şehzade Şevket Efendi, Abdülaziz’in oğlu ve Türk müziğinin önde gelen isimlerinden bestekâr Seyfeddin Efendi’nin; annesi Adile Hanım Sultan da Abdülhamid’in kızı Naime Sultan’ın çocuğuydu. Dostlarının ‘Nezi’ dediği Nezahat Sultan, 1924 Mart’ında, hanedanla beraber o sırada henüz bir yaşındayken Türkiye’den çıkarıldı. Dört-beş yaşlarına geldiği zaman kemiklerinin yavaş yavaş eridiği fark edildi. Hiçbir memleketin vatandaşı değildi, yarım asır boyunca Fransa’da yaşadı. Son 25 yılını yatakta ve gözlerini yavaş yavaş kaybeder bir halde geçirdi. Fransız hükümetinin ‘fakir aylığı’ bağladığı Nezahat Sultan, 1999 yılında Fransa’daki bir devlet hastanesinin ‘muhtaçlar koğuşu’nda öldü.

‘BENİM KÜÇÜK RÜYA PRENSESİM’
1942 yılında yazdığı bir mektupta Matisse, eserinden “Benim küçük rüya prensesimin önemli bir tuval çalışmasını yapmaya koyuldum” diye bahsediyor. Nezahat Sultan’ın Matisse’e verdiği pozu aynı günlerde bir fotoğrafla belgelemiş olduğu biliniyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle