GeriKeyif Kuzey Kore 'Laibach' ile bir ilki yaşayacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kuzey Kore 'Laibach' ile bir ilki yaşayacak

Kuzey Kore 'Laibach' ile bir ilki yaşayacak
refid:29558081 ilişkili resim dosyası

Kuzey Kore, ilk kez yabancı bir müzik grubuna evsahipliği yapmaya hazırlanıyor.

BBC'nin haberine göre, Slovenyalı metal grubu Laibach, 19 ve 20 Ağustos'ta başkent Pyongyang'ta iki konser verecek.

Grubun Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Morten Traavik, 2 binden fazla kişinin izlemesi beklenen konserlerde albümlerindeki parçaların yanı sıra Kuzey Kore halk şarkılarına yer vereceklerini söyledi.

Batı'nın Kuzey Kore'yi "dış dünyaya en kapalı ülke" olarak gördüğüne işaret eden Traavik, "Aslında Kuzey Kore, Batı tarafından empoze edilmeye çalışılandan çok daha dış dünyaya açık bir ülke. Bizim grubumuz hakkında da asılsız iddialar yapılıyor. Hem Kuzey Kore hem de Laibach yanlış anlaşılıyor" dedi.

Konserleri sırasında askeri üniformayla sahneye çıkan grup üyeleri, bazı çevreler tarafından faşizme destek vermekle suçlanıyor.

Laibach, 1980'de Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti'ne bağlı olan Slovenya'nın Trbovlje kentinde Dejan Knez, Srecko Bajda, Andrej Lupinc, Tomaz Hostnik ve Bine Zerko tarafından kuruldu. Adını Slovenya'nın başkenti Ljubljana'nın Almancadaki karşılığından alan grup, konserleri sırasında kendi yaptıkları elektronik müzik aletlerini kullanarak dikkati çekti. Grubun solisti Hostnik'in, 1982'de intihar etmesinin ardından Ivan (Jani) Novak ve Milan Fras, Laibach'a katıldı.

Grup, Queen, Europe ve the Beatles gibi efsanevi grupların parçalarının yanı sıra Johann Sebastian Bach ve Richard Wagner gibi klasik müziğin önemli isimlerinin eserlerine de farklı yorumlar getiriyor. Laibach, "Spectre" adlı son albümünü geçen yıl çıkardı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle