GeriKeyif Jules Verne hakkında mutlaka bilmeniz gereken 4 bilgi 
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Jules Verne hakkında mutlaka bilmeniz gereken 4 bilgi 

Jules Verne hakkında mutlaka bilmeniz gereken 4 bilgi 

Dünyanın Merkezine Yolculuk, Denizler Altında 20 Bin Fersah, Ay’a Yolculuk ve 80 Günde Devrialem isimli romanlarıyla tüm dünyada yıllardır okuyanların zihinlerini açan ve onları yeni maceralar için cesaretlendiren Jules Verne, şüphesiz 19. yüzyılın en önemli yazarlarından biri. Biz onu birkaç kitabıyla bilsek de tüm hayatını yazmaya adamış, birbirinden güzel kitapları arkasında bırakmış bu özgür ruhun hayatı hakkında mutlaka bilmeniz gereken şeyler var.

BÜYÜK AĞABEY AĞIRLIĞI

Beş kardeşin en büyüğü olarak 1828’de Feydeau Adası’nda dünyaya gelen Verne, babasının yüksek ısrarıyla hukuk okumaya başlamış, kısa bir süre sonra gönlünü yazmaya kaptırması dolayısıyla babası tarafından harçlığı kesilerek terbiye edilmeye çalışılmıştır. Ancak baskıya boyun eğmeyerek parasını borsayla ilgilenerek kazanmaya başlar.

Jules Verne hakkında mutlaka bilmeniz gereken 4 bilgi

ÜNLÜ YAZARLARLA ARKADAŞLIKLAR

Paris’te yaşadığı süre içerisinde Victor Hugo ve Alexandre Dumas gibi döneminin en iyi yazarlarıyla arkadaşlık kuran Verne, hikayelerini bu yazarlara okutur ve onlardan değerli tavsiyeler alır. Victor Hugo’nun kendisini yayıncısı Pierre-Jules Hetzel ile tanıştırmasıyla ise hayatı değişir ve ilk romanı Balonda Beş Hafta yayınlanır. Gökyüzünde Bir Yolculuk romanı ise en çok ilgi gören eseri olur ve dikkatleri üzerine toplamayı başarır.

Jules Verne hakkında mutlaka bilmeniz gereken 4 bilgi

BÜYÜKLERİ ÇOCUK GİBİ HİSSETTİREN HİKAYELER

Jules Verne hayatı boyunca on küsür bilim kurgu romanı yazar ancak romanların temelini coğrafya oluşturur. Avrupa’yı, Akdeniz Adaları’nı, ABD’yi ve İskandinavya’yı ziyaret eder ve bu gezilerinden aldığı ilhamla macera dolu hikayelerini kitaplarına taşır. Denizler Altında 20 Bin Fersah’ın çok büyük kısmını deniz üzerinde bir yatta yazar. Ve bu yazdıkları genelde çocuklar için yazılmış gibi algılansa da bu gerçek değildir. Jules Verne’in çocuklara yazılmış sadece 2 eseri bulunur.

Jules Verne hakkında mutlaka bilmeniz gereken 4 bilgi

İCATLAR VE YENİ DÜNYALAR

Yazdığı hikayelerde okuyucularını yepyeni icatlarla bilinmeyen, görülmemiş yerlere götüren ve inanılmaz bir öngörüyle bize geleceği tasvir eden Jules Verne’in bu hayalleri yıllar geçtikçe gerçeğe dönüşür. Denizler Altında 20 Bin Fersah kitabındaki deniz aracı Nautilus, tam 25 yıl sonra gerçeğe dönüşür ve ilk elektrikli denizaltına bu isim verilir. Ay’a Yolculuk’ta tarif ettiği roketleri ise günümüzden çok iyi biliyoruz.

Jules Verne’in eserleri dünya üzerinde en çok farklı dile çevrilmiş kitaplar ünvanını taşır ve hala her okuyan için farklı maceralara açılan sihirli kapılar olma özelliğini korur.

Jules Verne hakkında mutlaka bilmeniz gereken 4 bilgi

SİNEMADA FİLM YAĞMURU

Yorumları Göster
Yorumları Gizle