GeriKeyif İzlemeye değer en iyi 7 hacker filmi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İzlemeye değer en iyi 7 hacker filmi

İzlemeye değer en iyi 7 hacker filmi

Sanal alemin en tehlikelileri bilgisayar korsanları yani hackerlar sinemada farklı bakış açılarıyla işlendi. İzlemeye değer en iyi 7 hacker filmini sizler için derledik.

Teknolojinin gelişmesi ve internetin yaygınlaşması günlük hayatımızda birçok işimizi kolaylaştırdı. Hemen hemen her işimizi yapabildiğimiz bu sanal ortamda da bizleri tehdit eden birileri var. Onlar bilgisayar korsanları, yani hackerlar. Sanal korsanların yaptıklarını, yaşadıklarını beyaz perdeye taşıyan izlemeye değer en iyi 7 hacker filmini bir araya getirdik.

 

1. WAR GAMES / SAVAŞ OYUNLARI - 1983

İzlemeye değer en iyi 7 hacker filmi

Lawrence Lasker ve Walter F. Parkes'ın senaryosunu, John Badham'ın yönetmenliğini üstlendiği film; vaktinin neredeyse tamamını bilgisayar başında çeşitli sistemleri hackleyen David Lightman'ın hikayesine odaklanıyor. Lightman'ın hacklediği sistemler arasında bir şirkete ait olduğunu düşündüğü ancak ABD'nin nükleer füzelerini kontrol eden simülasyon vardır. Onun yaptığı her şey dünyanın kaderini belirleyecektir.

 

2. SNEAKERS / ŞİFRECİLER - 1992

İzlemeye değer en iyi 7 hacker filmi

Phil Alden Robinson'un yönetmenliğini üstlendiği, senaryosunu ise Lawrence Lasker'ın yazdığı film, 90'lı yıllarda yaygınlaşmaya başlayan bilgisayarlara ilgimizi arttıran yapımlardan. Filmin konusu, 6 kişinin bir araya gelmesiyle oluşturdukları Şifreciler grubunun, 90'lı yıllarda; dünyanın bir çiple kontrol edilebildiği zamanlarda yaşadıkları olaylara odaklanıyor. Filmde Robert Redford, Dan Aykroyd, Sidney Poitier gibi isimler yer alıyor.

 

3. ENEMY OF THE STATE / DEVLET DÜŞMANI -1998

İzlemeye değer en iyi 7 hacker filmi

Will Smith ve Gene Hackman'ın başrolde olduğu film, gerilim ve aksiyonu doyasıya hissettiriyor. Tony Scott'ın yönetmen koltuğunda oturduğu Devlet Düşmanları, izleyiciye ne kadar teknoloji kullanırsan o kadar çok izlenirsin mesajı veriyor. Film, istemeden bir cinayete tanıklık edip kaydeden Daniel Zavitz ve eski dostu avukat Robert Dead'ın etrafında dönüyor.

 

4. TAKEDOWN / SANAL KORSAN - 2000

İzlemeye değer en iyi 7 hacker filmi

Joe Chappelle'nin yönetmen koltuğunda oturduğu film, Tsutomu Shimomura'nın yazmış olduğu aynı adlı kitaptan sinemaya uyarlandı. Film Kevin Mitnick'in telefon ve bilgisayar sektörünün gelişmekte olduğu yıllarda başlayan yıllarda hackerlik kariyeri ve defalarca hapishaneye düşmesini anlatıyor. Filmin trajikomik yanı ise Mitnick'in son kez hapise düşmesine sebep olan kitabın yazarı Tsutomu Shimomra'nın yazdığı kitaptan uyarlanması oluyor.

 

5. THE FIFTH ESTATE / WİKİLEAKS: BEŞİNCİ KUVVET - 2013

İzlemeye değer en iyi 7 hacker filmi

Bill Condon'ın yönetmen koltuğunda oturduğu Wikileaks, Juan ile Daniel'ın haber sızdırma sitesi Wikileaks'i kurma, büyüme ve yollarını ayırmalarına odaklanan bir biofilm. Filmin başrollerinde Benedict Cumberbatch ve Daniel Brühl yer alıyor.

 

6. WHO AM I? / BEN KİMİM? - 2014

İzlemeye değer en iyi 7 hacker filmi

Ben Kimim? son dönemin en çok dikkat çeken hacker konulu filmlerinden. Baran bo Odar'ın yönetmenliğini üstlendiği aynı zamanda Jantje Friese'ın senaryosunu yazdığı film, Benjamin adında bir bilgisayar kurdunun dünyanın en tanınmış hackerı olmak için yaptıklarına odaklanıyor. Film, sanal ortamda gerçekleşen çekişmeleri günlük hayatta yaşanırcasına anlatmasıyla izleyiciyi etkisi altına almayı başarıyor. Tom Schilling, Elyas M'Barek, Wotan Wilke Möhring gibi isimlerin yer aldığı film sürpriz sonuyla da izleyicileri şaşırtıyor.

 

7. THE IMITATION GAME / ENİGMA - 2015

İzlemeye değer en iyi 7 hacker filmi

Benedict Cumberbatch, Keira Knightley, Matthew Goode, Ron Kiennar, Mark Strong gibi isimlerin yer aldığı film; Andrew Hodges tarafından yazılan Alan Turing biyografisinden uyarlandı. Morten Tyldum'un yönettiği film 2. Dünya Savaşı sırasında Nazilerin kullandığı Enigma isimli haberleşme kodunu çözen Alan Turing'in hikayesini anlatıyor. Ayrıca filmin En İyi Uyarlama Senaryo dalında Oscar ödülü de bulunuyor.

 

sinemajor.com Tarafından hazırlanmıştır.

 

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle