GeriKeyif Her şey hazır! Peki ya düğün Dansı’nız ?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Her şey hazır! Peki ya düğün Dansı’nız ?

Her şey hazır! Peki ya düğün Dansı’nız ?
refid:29328363 ilişkili resim dosyası

Düğün Dansı artık ülkemizde de yeni yeni gelişmeye başlayan bir kavram olup, rüya gibi bir geleceğe atılan ilk adımda, düğünün olmazsa olmazları arasında yer almaktadır. Bu özel günü seçecekleri müzikle, profesyonel eğitmenleriyle ve kişiye özel hazırlanan dans koreografileriyle hafızalardan silinmeyecek bir güne çevirmek isteyenler için yeni bir atılıma ön ayak olan Hande Kayacık Dance Company’nin kurucusu Hande Kayacık ile sizler için görüştük.

Öncelikle sizi tanımayanlar için biraz kendinizden bahseder misiniz? Dansa nasıl başladınız?
Hande Kayacık :
Dansa üniversitede dans kulübünde başladım. Ben aslında 2002’de İTÜ Çevre Mühendisliğinden mezun oldum. Aslında çok severek okuduğum bir bölümdü. Hatta Amerika’da master programı için burs bile kazanmıştım. Ama dans tam o esnada beni sarmıştı. Bir çılgınlık yapıp dansı tercih ettim.

Her şey hazır Peki ya düğün Dansı’nız

Çevre Mühendisliğinden nasıl oldu da Sportif Salon Danslarına gönül verdiniz? Zor bir karar olsa gerek.
Hande Kayacık:
Evet, farklı iki kulvar ama aldığım mühendislik eğitiminin dansa faydası olduğunu düşünüyorum. Özellikle analitik düşünme yeteneğinizi geliştirerek hareketleri daha farklı analiz ederek yorumlamanızı sağlıyor. Dediğim gibi Latin Dansları ile üniversite yıllarında tanıştım. Bir eğitim seminerinde antrenörüm ve dans partnerimle tanıştım. Çalışmaya başladık. İlk yarışmamızda aldığımız birincilikle hedeflerimizi büyülttük. Düzenli bir çalışma planı yaptık ve bugünlere geldik.

Her şey hazır Peki ya düğün Dansı’nız

Mühendislik kariyerinizi bir kenara bırakıp, dans ve beraberinde gelen hayata geçişiniz çevrenizce nasıl karşılandı?
Hande Kayacık:
Amerika’daki bursumu bırakıp burada dans etmek istemem başta ailem tarafından pek desteklenmedi, tahmin edersiniz. Zamanla danstaki başarımı ve aldığım ödülleri görünce, ailem ve arkadaş çevrem de destek vermeye başladılar. Milli sporcu olarak ülkemizi yurt dışında Avrupa ve Dünya Şampiyonası gibi 2 önemli yarışmada yer almamdan gurur duydular.

Gelelim Düğün Dansına… Bu fikir nasıl ortaya çıktı?
Hande Kayacık:
Katıldığım 1-2 düğünde gelin ve damadın sağa-sola sallanarak bir şeyler yapmaya çabalamasına çok üzülmüştüm. Mesleğiniz gereği bu tarz şeylere ister istemez daha fazla dikkat ediyorsunuz. Bu kadar özel bir günde hele hele nikâhtan sonra yapılan İlk Dansta, bütün gözler onların üzerindeyken, misafirlerin de benim gibi daha estetik ve uyumlu bir görüntü görmek isteyeceklerini düşündüm. Bunun üzerine çalışmalar yapmaya başladım. Daha sonra bunu şova nasıl dönüştürüp farklı kılabiliriz diye düşündüm. Ve böylece Düğün Dansı markası ortaya çıkmış oldu.

Her şey hazır Peki ya düğün Dansı’nız

Dans edecek çiftlere hangi dansı yapmalarını öneriyorsunuz? Bu dansa nasıl karar veriyorsunuz?
Hande Kayacık:
Düğün Dansı, öncelikle çiftlerin tercih edecekleri müziğe ve gelinlik modeline uygun olacak şekilde seçiliyor. Tecrübelerime dayanarak çiftlere, zarif, etkileyici ve öğrenmesi de oldukça kolay bir dans türü olan Slow Dance veya salon dansları arasında yer alan Rumba dansını öneriyorum. Diğer bir yandan biraz daha sıkı çalışmayı göze alan çiftler için eğer gelinlik modeli de uygun ise Vals de yapabiliyoruz.

Derslerde nasıl bir program izliyorsunuz?
Hande Kayacık:
Ben koreografi ezberletmekten ziyade öncelikle dans etmeyi öğretmek taraftarıyım. Ezberlenen şeyler o günün heyecanıyla unutulabiliyor ya da çok yapmacık durabiliyor. Ben çiftlerimin sanki 40 yıldır dans ediyorlar da o günde lütfettiler de bir dans ettiler edasında doğal olmalarını istiyorum. O nedenle, ilk dersler temel teknik dersler oluyor, bu derslerde dansın temeli, temel adım ve dönüşler ile temel figürler öğretiyorum. Daha sonra, seçilen dans müziğine ve gelinliğin modeline uygun dans koreografisini hazırlıyoruz. Son derste ise çiftin sahneye girişinden çıkışına kadar tüm detaylar birer birer prova ediyoruz. İsteyen çiftlerle düğün mekânına giderek orada son bir prova da yapabiliyoruz.

Her şey hazır Peki ya düğün Dansı’nız

Dans müziklerini neye göre seçiyorsunuz?
Hande Kayacık:
Öncelikle kendi müzikleri ile gelen çiftlerin müziklerinin dans için uygun olup olmadığına bakıyorum. Eğer müzikleri yoksa o zaman onlara en güzel Düğün Dansı Parçalarından oluşan bir DVD veriyorum ve hoşlarına giden müzikleri belirlemelerini istiyorum. Ben de çiftlere ders esnasında müzik konusunda yönlendirmelerde bulunuyorum.

Bu sezon en çok tercih edilen Düğün Dansı parçaları hangileridir?
Hande Kayacık:
Yabancı parçalardan oldukça klasikleşmiş Historia D’un Amour, Dance Me To The End Of Love, Andy Williams’ın Can’t Take My Eyes Off Of You ve Elvis Presley’in Always On My Mind en çok tercih edilen yabancı parçalar arasında yer alıyor. Bu sezonun popüler Türkçe parçaları ise tabiî ki Kenan Doğulu’dan ‘Gel Gelinim’, ‘Tencere Kapak’ ve Zuhal Olcay’dan Pervane.

Peki çiftlere ne zaman derslere başlamalarını tavsiye ediyorsunuz?
Hande Kayacık:
Büyük gün yaklaştıkça çiftlerin yapmaları gereken şeyler de artacağından çiftlerin dansı en son sıraya bırakmamalarını tavsiye ediyoruz. Düğün gününden 1-2 ay önce dans derslerine başlamak yeterli olacaktır.

Düğünden önceki bu 2 aylık süreç çiftlerin en yoğun oldukları dönem. Güzel bir Düğün Dansı için çiftlerin ne kadar zaman ayırmaları gerekiyor?
Hande Kayacık: Evet, bu dönemin yoğun bir dönem olduğunu bildiğimiz için çiftlere hızlandırılmış paket programlar sunuyoruz. Bunun için 1’er saat süren 4 derslik çalışmalar yeterli oluyor.

O kadar kısa sürede mi? Bu inanılmaz! Peki yapamayan, unutanlar olmuyor mu arada?
Hande Kayacık: Ben sene de yaklaşık 200 çift evlendiriyorum, şu ana kadar böyle bir şey olmadı. Bundan sonrada olmaz umarım… Daha önce de dediğim gibi dansı ezberletmek yerine dansı öğretmeyi tercih ediyorum. Dolayısıyla dans onların hayatlarının sonuna kadar beraber keyifle paylaşacakları güzel bir hobiye de dönüşmüş oluyor.

Çok keyifli bir sohbet oldu. Bize zaman ayırdığınız için çok teşekkür ederiz. Son olarak söylemek istediğiniz bir şey var mı?
Hande Kayacık: Ben de çok keyif aldım, teşekkür ederim… Dansla Kalın…!

Düğününde fark yaratmak isteyen gelin ve damat adayları, alacakları bu kısacık dans eğitimi ile dans etmeyi öğrenmenin yanı sıra, eşleri ile beraber hayatlarının sonuna kadar paylaşabilecekleri eğlenceli ve hoş bir hobi edinmiş olacaklar. Düğün dansı için eğitim alan çiftlerin çoğu, dansın eşleriyle paylaştıkları en güzel şey olduğu fikrindeler… Peki ya siz? Bu deneyime hazır mısınız?

Yorumları Göster
Yorumları Gizle