GeriKeyif ‘Göç’ yolları göründü bize...
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘Göç’ yolları göründü bize...

‘Göç’ yolları göründü bize...

Türkiye’de figür resminin en güçlü isimlerinden Temür Köran’ın ‘Göç’ başlıklı yeni sergisi Evin Sanat Galerisi’nde.

Köran’ın cesur renk kullanımının öne çıktığı tuvalleri, güçlü desen altyapısıyla ritm duygusunu da harekete geçiriyor. Sanat tarihinden referanslar içeren resimlere, renk katmanlarıyla örülmüş soyutlamalar eşlik ediyor. “Resim hayatımda ‘acı’ temasından hep uzak durmuşumdur, oysa şimdi kendimi yaşanan bu küresel travmanın içinde buluyorum. Resim hep yapabilmek istediğim bir eylem olmuştur, çünkü düşünce şeklim görseldir. Dolayısıyla bu sergimde yaşanan onca  dram hakkında bir derinleşme olanağı buldum” diyen Köran’ın sergisi 31 Mayıs’a kadar görülebilir.

YÜKSEL ARSLAN ANISINA

Tem Sanat  Galerisi, geçen hafta Paris’te hayata veda eden Türkiye sanatının gelmiş geçmiş en büyük ustalarından Yüksel Arslan’ın anısına Besi Cecan koleksiyonunda yer alan Yüksel Arslan’ın 27 eserini sergiliyor. Galeri bu özel sergi vesilesiyle bir de katalog hazırladı. Bu özel katalog, sergilenen 27 eserle birlikte Yüksel Arslan’ın 30 yıl önce, 1988’de Tem Sanat’ta açılan sergisi için el yazısıyla yazdığı hayat hikâyesine de yer veriyor.

Özellikle Karl Marx’ın ‘Kapital’ adlı kitabından ilhamla çizdiği ‘Kapital’ serisiyle bilinen Yüksel Arslan, kendi geliştirdiği teknikle toprak, bal, yumurta akı, yağ, kemik iliği, sidik, kömür gibi çeşitli doğal malzemeleri kullanarak ürettiği boyalarla yaptığı eserlere ‘resim’ yerine ‘arture’ adını veriyordu.

BU HAFTA SONA ERECEK 6 SERGİ

1- Çağdaş İngiliz sanatının yıldız ikilisi Jake ve Dinos Chapman’ın hayli ürkütücü olmakla birlikte son derece etkileyici işlerinin yer aldığı Arter’deki ‘Anlamsızlık Âleminde’ sergisini görmediyseniz yarın son gün.

2- Bosna-Hersek sanatının 20. yüzyılın ikinci yarısındaki en önemli temsilcilerinden Mersad Berber’in ‘Bir Bosna Alegorisi’ ile ‘Balkanlar’dan Gelen Sıcak Hava’ başlıklı sergiler Pera Müzesi’nde yarın sona eriyor.

3- Gilbert&George, Erwin Wurm, Sean Henry, Kemal Önsoy, Fabian Marcaccio gibi dev sanatçıların yer aldığı ‘Sanatın İyileştirici Gücü’ 12 Mayıs’a kadar Elgiz Müzesi’nde.

4- İnsan gibi yaşayan hayvanların yaşamını resimlerine taşıyan Joel Menemşe’nin ‘Başkalaşım Alanı’ başlıklı sergisi Akademililer Sanat Merkezi’nde bugün sona eriyor.

5- Ayşe Bezenmiş’in sanki başka bir dünyaya aitmiş gibi duran naif figürlerinin yer aldığı ‘Altın Çağ’ başlıklı sergisi 8 Mayıs’a kadar C.A.M. Galeri’de.

6- ABD İstanbul Başkonsolosluğu desteğiyle 5 Suriyeli, 5 Türkiyeli sanatçıyı bir araya getiren UNIQ İstanbul’daki ‘Together’ başlıklı sergi 12 Mayıs’a kadar uzatıldı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle