GeriKeyif Fransız Sineması’ndan içinizi eritecek 4 film önerisi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Fransız Sineması’ndan içinizi eritecek 4 film önerisi

Fransız Sineması’ndan içinizi eritecek 4 film önerisi

Fransız Sineması’yla henüz tanışmadıysanız, büyülü anlatımı ve sade ama bir o kadar da gösterişli olmayı başaran filmlerinden en meşhurlarını izlemeye başlayarak işe koyulabilirsiniz. İşte Hollywood’un alışılagelmiş koşturmacası ve şaşası olmadan da güzel hikayeler anlatılabileceğine en güzel örnekler olabilecek Fransız Sineması’ndan bir kaç özel film.

Amelie - Le fabuleux destin d’Amélie Poulain

Jean-Pierre Jeunet’in romantizm adına yepyeni bir kuvar açtığı filmi Amelie, karakter tahlilleri ve aşkın en garip halleriyle içinizi eritir. Filmin başrol oyuncusu Audrey Tautou ise adeta kalbimize bir ok gibi saplanır bu filmde. Değişik diyebileceğimiz bir ailenin tamamen değişik kızı Amelie farklı bir hayal gücüne sahip kendi halinde bir kızdır. Bir gün evinde saklanmış bir kutu bulduktan sonra ise hayatı değişir ve tam bu sırada Nino adında bir gence aşık olur.

Fransız Sineması’ndan içinizi eritecek 4 film önerisi

Mavi En Sıcak Renktir - La vie d’Adèle – Chapitres 1 et 2

Kadın olmak ve ilişkiler üzerine iki gencin aşkı üzerinden sorular sorduran film, 2013 yılında Altın Palmiye’yi kapmış, 2014 yılında ise Altın Küre’de ‘En iyi yabancı film’ adayı olmuştur. 15 yaşında ergenlikle savaşmaya çalışan ve tam bu sırada Emma ile tanışan Adele’in hikayesinin anlatıldığı filmde yönetmen koltuğunda Abdellatif Kechiche oturuyor. Filmin iki ana karakteri ise Léa Seydoux ve Adèle Exarchopoulos.

Fransız Sineması’ndan içinizi eritecek 4 film önerisi

Paris, Seni Seviyorum - Paris je t’aime

Bir çok ödüle sahip ünlü yönetmenler Anlfonso Cuaron, Gus Van Sant, Coen Kardeşler, Christopher Doyle, Alexander Payne gibi isimlerin kendi Parislerini ve kendi aşk hikayelerini anlattığı filmde Natalie Portman, Nick Nolte, Elijah Wood, Fanny Ardant ve Juliette Binoche gibi ünlü oyuncular oynuyor. Her bir hikayede aşkın başka bir halini ve Paris’in başka bir romantik silüetini görüyoruz. Duygularda ve Paris’te gezinmek için muhteşem bir film.

Fransız Sineması’ndan içinizi eritecek 4 film önerisi

Cesaretin Var Mı Aşka? - Jeux d’enfants

Aşk fimlerinin en farklılarından birini izlemeye hazır olun. Aşkın güçlü ve bağlayıcı bir duygu mu yoksa acı veren bir kabus mu olduğu üzerine inanılmaz bir hikaye sizi bekliyor. Julien kanseri nedeniyle ölümü beklerken, Sophie göçmen olmanın zorluğunun üstesinden gelmeye çalışmaktadır. Bu ikili arasındaki aşk oynadıkları cesaret oyunuyla başka bir boyuta taşınmaya başlar. Her gün oyunun şiddeti ve birbirlerine verdikleri görevlerin ağırlığı artar. Bu hem onları artık kopamayacak sağlam görünmez bir iple bağlar hem de birbirlerinden uzaklaştırır.

Fransız Sineması’ndan içinizi eritecek 4 film önerisi

 

 

 

 

 

 

 

Bu Spiderman başka Spiderman! - Sinefil

 

 

 

 

 

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle