GeriKeyif Eş zamanlı iki paralel etkinlik
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Eş zamanlı iki paralel etkinlik

Eş zamanlı iki paralel etkinlik
refid:30204551-spot ilişkili resim dosyası

Zorlu Performans Sanatları Merkezi, bu yıl ilk kez İstanbul Bienali ile eş zamanlı gerçekleştirilecek iki paralel etkinliğe, artnivo.com işbirliğiyle imza atıyor. 6 Eylül – 1 Kasım tarihleri arasında sergilenecek bu iki projeden biri Zorlu PSM için özel olarak üretilen 'site specific/mekana özel' bir enstalasyonken, diğeri ise izleyiciye deneyim yaşatmayı hedefleyen enstalasyon, performans ve farklı disiplinlerin bir araya gelmesinden oluşan bir proje.

Sisin önce görülebilen sonra yoğunlaşarak tende hissedilebilen bir nesneye dönüştüğü ‘Süblim’ enstalasyonu ve 10 ayrı sanatçının farklı medyumları kullanarak oluşturdukları, izleyiciye deneyim yaşatmayı amaçlayan işlerinden oluşan ‘40 metre // 4 duvar // 8 küp’ projesi, İstanbul Bienali boyunca Zorlu PSM’de izlenebilecek.

YOĞUNLUK’TAN ‘SÜBLİM’ ENSTALASYONU

İsmail Eğler, Nezih Vargeloğlu, Nil Aynalı Eğler ve Elif Tekir’den oluşan sanat inisiyatifi Yoğunluk, ‘Süblim’ adını taşıyan 'site-specific/mekana özel' işlerini Zorlu PSM'nin ön cephesinde gerçekleştiriyorlar.
Özgün nitelikleri olan mekanları araştırarak bu mekanlara özgü sanat işleri üretmeleri ve suya yükledikleri derin anlamla tanınan sanatçı grubu, Süblim’de yine suyun farklı hallerini kullanıyor. İlk anda sis duvarı olarak izleyicinin karşısına çıkan Süblim, yoğunlaşıp tene değen su zerreciklerine dönüşerek izleyiciyi farklı bir deneyimle karşı karşıya bırakıyor. Yine Artnivo.com işbirliğiyle hayata geçirilen yerleştirme, 6 Eylül tarihinden itibaren 1 Kasım’a kadar her gün 12:00 ve 17:30* saatlerinde ücretsiz olarak ziyaret edilip, izlenebilecek.

*Sadece 23,24,25 ve 31 Ekim tarihlerinde seanslar 10:30 ve 17:30 olacaktır.
‘40 metre // 4 duvar // 8 küp’ ile Zorlu PSM Sanat Galerisi deneyimsel bir projeye dönüşüyor

Zorlu PSM'nin içinde yer alan Sanat Galerisi, artnivo.com tarafından kurgulanan projeyle yeni bir işlev kazanıyor ve Türkiye'de ilk kez gerçekleşen bir projeye ev sahipliği yapıyor. Mekanın algısını tamamen değiştiren proje, izleyiciye mimariye bağlı olarak farklı deneyimler yaşatacak. İzleyicinin mekanla ilişkisini sorgulayan, mekanı yaşayan bir organizmaya dönüştüren, sonsuzluk ve güven kavramlarını sorgulatan aynı zamanda genç sanatçıların çağdaş sanat ortamındaki görünürlüklerini vurgulayan sıra dışı bir proje olan ‘40 metre//4 duvar // 8 küp’, 10 farklı sanatçının, 8 küp içinde yer alan çalışmalarını bir araya getiriyor.

Artnivo.com sanatçıları Refik Anadol, Serenay Şahin, Leyla Emadi, Can Akgümüş, Selin Balcı, Gülhatun Yıldırım, Ali Şentürk, Burak Dak, Erdal İnci ve Sibel Diker’in özgün ve birbirlerinden bağımsız anlatımlarını içeren 8 ayrı küp, mekana özgü olarak oluşturuldu. Zorlu PSM Sanat Galerisi alanına yerleştirilen küplerin her biri klasik bir sergileme alanı olan ‘beyaz küp’ olmaktan çıkarak bağımsız birer projeye dönüşüyor. ‘40 metre // 4 duvar // 8 küp’ 6 Eylül’den itibaren Bienal boyunca her gün 10:00-21:00 saatleri arasında izlenebilecek.

Eş zamanlı iki paralel etkinlik

Söyleşi
3 Ekim 14:00 - 15:00
Moderatör: Nazlı Pektaş
Konuşmacılar: Burak Dak, Selin Balcı, Leyla Emadi

*Nazlı Pektaş'ın moderatörlüğünde gerçekleşecek konuşmada Burak Dak, Selin Balcı ve Leyla Emadi'nin Zorlu Performans Sanatları Merkezi'nde gerçekleşen "40 Metre 4 Duvar 8 Küp" sergisindeki yerleştirmelerin mimariyle ilişkisi ve sanatçıların genel sanat pratikleri ele alınacak.

Eş zamanlı iki paralel etkinlik


Söyleşi
17 Ekim 14:00 - 15:00
Moderatör: Ebru Yetişkin
Konuşmacılar: Yoğunluk İnisiyatifi

*Ebru Yetişkin moderatörlüğünde gerçekleşecek konuşmada Yoğunluk İnisiyatifi'nden İsmail Eğler, Nil Aynalı Eğler ve Nezih Vargeloğlu'nun, Zorlu Performans Sanatları Merkezi'nin ön cephesinde 14. İstanbul Bienali süresince sergilenecek "Sublime" isimli yerleştirmeleri ve üretim süreçleri ele alınacak.

Çocuklar ile Dijital Klonlama 'Workshop'u
31 Ekim 12:00 - 15:00

Dijital klonlama tekniği tüm aşamalarıyla çocuklar ile ekip çalışması içinde uygulanacaktır. Çocuklardan oyun havasında çok basit kurallar dahilinde performans yapmaları (dans, koşma, zıplama gibi) istenecek. Bu sırada çekimin nasıl yapıldığını gözlemleyerek nelere dikkat etmeleri gerektiğini görecekler. Yarım saatlik performans ve çekim aşamasından sonra montaj aşamasına geçilecek. 1 saat sürecek montaj aşamasında çocuklara bilgisayar başında programın nasıl çalıştığı ve temel prensipler gösterilecek. Çocuklar performans sırasında kullanmak üzere hulahoop, top, kurdela, bayrak, kumaş parçaları gibi enstrümanları yanlarında getirip kullanabilirler. Amaç çocukların ekip çalışması ile sanatsal bir video çalışmasını nasıl gerçekleştirebileceklerini görmeleri ve deneyimlemeleridir. Workshop, sanatçı Erdal İnci tarafından yönlendirilecektir.