GeriKeyif Ekin Saçlıoğlu kafası
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ekin Saçlıoğlu kafası

Ekin Saçlıoğlu kafası
refid:29028917 ilişkili resim dosyası

X-ist’te açılan ‘Seç Sakla’; her zaman yaratıcı, zeki ve ironik olmayı başaran, çok da üreten bir sanatçının, Ekin Saçlıoğlu’nun biriktirdiklerini ortaya döktüğü şaşırtıcı bir sergi.

Capcanlı, pırıl pırıl bir mavinin ortasında pek güzel kuşlar; tam da tanıyamadığınız bazı bitkilerin arasında durup duruyorlar. Sevimli, çekici ve tekinsiz… İşte tipik bir Ekin Saçlıoğlu sergisindesiniz. Galeri X-ist’teki ‘Seç Sakla’ hem de dört başı mamur bir Ekin Saçlıoğlu sergisi. Hayır, sadece bu sergide dört ana başlık altında dörder iş olduğu için değil, aynı zamanda güzel ve garip, organik ve ölü, şakacı ve korkutucu, mistik ve dünyevi her tür ikiliğin tek bir sergide toplanmış olması nedeniyle öyle.

Ekin Saçlıoğlu bu kez biriktirme, keşfetme, saklama gibi temaların peşine düşmüş. Contemporary Istanbul fuarından hatırladığımız hayvan kemiklerinden yapılıp altın ve gümüş kaplanmış heykelleri ‘Fosiller’ serisini oluşturuyor. Bu yaldızlı ölüm heykelleri, ‘yaşasaydı nasıl olurdu?’ sorusuna da yanıt veren kara kalem resimlerde birer düşsel varlığa dönüşüyor. Sözünü ettiğimiz ‘Yeni Dünya’ başlıklı büyük mavi tablolar ise cangıllara dalıp yeni türler keşfeden botanikçilere, kaşiflere bir gönderme. ‘Antikalar’ başlıklı seri ise camlı dolapların ardında biriktirilmiş değerli eşyaları, bibloları gösteren büyük boy desenlerden oluşuyor. Dikkatli izleyiciler, o siyah beyaz resmin içindeki hayali nesnelerden dört tanesinin, gerçek haliyle galeride yer aldığını da fark ediyor…

Serginin dördüncü ve son bölümü ‘Barometz’ bir yerleştirme. Tuhaf bir askı, bir resim, bir fotoğraf ve insanda organik duygusu yaratan Ekin Saçlıoğlu’nun silikon heykellerinden biri... Sanki uzun uzun anlatılacak çok tuhaf bir hikâyenin tanıkları gibi bir arada duruyorlar.

Her zaman yaratıcı, zeki ve ironik olmayı başaran, çok da üreten bir sanatçının, biriktirdiklerini ortaya döktüğü şaşırtıcı bir sergi. Karnı burnunda çalışıp sergisini hazırlayan, açılıştan sonra da doğuma giden bir başka hal. Tam tamına Ekin Saçlıoğlu kafası. 20 Haziran’a kadar X-ist’te…

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle