GeriKeyif Deli kızın müzikali
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Deli kızın müzikali

Deli kızın müzikali
refid:28029836 ilişkili resim dosyası

Minik Serçe’ Sezen Aksu, kariyerinde ilk defa çocuklara seslenecek. Hem de kendisinin kaleme aldığı, ‘Sezuş’un Hikâyeleri: Efe ile Bulut, Osman Bey’e Karşı’ müzikaliyle.

Söylediği şarkılar hep büyüklerin dertleriyle ilgili olan Sezen Aksu, bu kez çocuk dünyasına giriyor. ‘Minik Serçe’nin yazdığı ‘Sezuş’un Hikâyeleri: Efe ile Bulut, Osman Bey’e Karşı’ müzikali bu hafta izleyiciyle buluşuyor. 2009 yılından beri aile eğlencesine yönelik projeler gerçekleştiren ve bu oyunu sahneleyecek İstanbul Entertainment Group işe önce Disney ile ortaklık yaparak başlamış. “Bir okuldu” dedikleri Disney ile çalışmalarını kendi tecrübeleriyle harmanlayıp, “Bizim kültürümüzde de çok farklı değerler var, niye biz burada öğrendiklerimizi kendi kültürümüzle kesiştirmiyoruz” sorusundan yola çıkmışlar ve kader ağlarını örmüş.

Hikâyenin devamını şöyle anlatıyor İEG Genel Müdürü Selen Tamer Lakay: “Biz farklı bir projenin prodüksiyonunu yaparken Sezen Aksu’nun ekibi, Trump Towers’ın tiyatro salonunu incelemek için geldi. Orada ‘Siz çocuklara yönelik proje mi yapıyorsunuz’ sorusu üzerine gelişen konuşmada ‘Sezen Aksu’nun böyle bir hayali var, keşke bir gün yollar buluşsa’ dediler. 2 saat sonra ‘Sezen Hanım’a bahsettik çok heyecanlandı. Haftaya görüşmek istiyor’ diye telefon açtılar. Ertesi salı toplandık, bir hafta sonra projeye başlamıştık.”
Sezen Aksu’nun hayatında yaşadığı bir olayı hikâyeleştirerek anlattığı ve ana hatlarını çizdiği oyun iki perdelik müzikal haline getirildi ve dün itibariyle Trump Towers’ta sahnelenmeye başladı. 8 Şubat’a kadar İstanbul’da kalacak olan oyun daha sonra Finansbank ve Hürriyet’in desteğiyle Türkiye’yi gezecek.

Deli kızın müzikali

Oyunun koreografı ve yönetmeni Emre Çelik’ten dinleyelim: “Hani ‘Olacak şeyler, olması gerektiği zaman olurmuş’ derler ya, Sezen Aksu’nun bunca yıllık sanat hayatının bu aşamasında bu proje ortaya çıktı ve çok heyecanlandık.”
Sonra sahneleme: “Sezen Aksu hemen öyküyü yazdı. İki gün içerisinde bize gönderdi. Sinem Özlek senaryoyu oyunlaştırdı. Prodüksiyon olarak ilk yaptığımız şey animasyon film üretmekti. Bütün karakterleri çizgi film karakteri gibi canlandırıp, oyunun içindeki iki sahneyi animasyon olarak ürettik.”

Bu esnada, Sezen Aksu’nun çok bilinen ‘Çakkıdı’, ‘Şarkı Söylemek Lazım’, ‘Adem Olan Anlar’ ve yazdığı tek çocuk şarkısı ‘Tiki Tak’ın sözleri oyuna adapte edildi. Yeni sözler Sezen Aksu’yu da heyecanlandırmış. ‘Ayar’ isimli şarkının yeni hali ‘Maazallah kuduz bulaşır’ olmuş ve bu sözleri çok beğenen Aksu, “Ben bunu konserimde okurum” diyerek onay vermiş.

BU DAHA BAŞLANGIÇ

Deli kızın müzikali

İEG Genel Müdürü Kalay, bunun Sezen Aksu ile ilk işbirlikleri olsa da son olmayacağını söylüyor. Anlattığına göre, ana başlık olan ‘Sezuş’un hikâyeleri’ çizgi film, hikâye kitapları gibi seri de yapılabilecek. Çalışmalar bu yönde devam ediyormuş. “Gelecek yıl bambaşka bir hikâye de gelebilir” diye ekliyor.

Yönetmen Çelik, iki perde olan ve 75 dakika süren oyunda yetişkinlerin sadece çocuklarına ‘refakat’ için bu oyuna gelmeyecekleri konusunda iddialı: “Yetişkinler genellikle çocuk tiyatrolarını izlemekten sıkılıp çocukları erken çıkmaya zorlarlar. Ben de zalimce bulurum bunu. Ama bu oyunda eğlence çok fazla, oyun çok hızlı akıyor. Dans ve müzik zaten tanıdık oldukları bir şey. Dile de aşinalar, hem çocuk hem yetişkinlere uyan bir dil kullandık. Biz izlerken hiç sıkılmadık bir sürü sahnede gülüyoruz. Karakterler o kadar tatlı enerjiyle oynuyorlar ki onlara bakmadan edemiyorsunuz” diyerek elini kuvvetlendiriyor.

7’DEN 77’YE TÜM TÜRKİYE’DE

Oyunun Finansbank ile sponsorlarından biri de Hürriyet gazetesi. Bu sponsorluğun sebebini, Hürriyet Pazarlama Direktörü ve İcra Kurulu Üyesi Birim Gönülşen Özyürekli açıklıyor: “Hürriyet’in, 2015’e damgasını vuracak bu projenin ortaklarından olması bizim için çok değerli. 2015 iletişim stratejimizde eğitim, öğretim ve kişisel gelişim alanında verdiğimiz faydalarla çocukları ve gençleri desteklemeyi hedefliyoruz. Bu yaklaşımda, sadece İstanbul’da değil, Türkiye’nin birçok şehrinde 7’den 77’ye tüm aile bireylerinin katılacağı, binlerce çocuğun hayal dünyasına dokunacağı bu müzikalin de önemli bir rol oynayacağını düşünüyoruz.”

Sezen Aksu’nun yanından ayırmadığı vantilatörüne göndermeyle ‘Vantilatör Hanım’ isimli karakterin bulunduğu oyun Sezen Aksu’yu ne kadar heyecanlandırıyor, derseniz, Selen Tamer Lakay’ın “Çıkıp ‘Vantilatör Hanım’ı ben oynayacağım’ demesi beni şaşırtmaz!” sözü yeterli olur sanırım.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle