GeriKeyif Daft Punk bilmeyen giremez: The Weeknd’in önlenemez yükselişi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Daft Punk bilmeyen giremez: The Weeknd’in önlenemez yükselişi

Daft Punk bilmeyen giremez: The Weeknd’in önlenemez yükselişi

The Weeknd’in ‘Starboy’u Billboard dahil tam anlamıyla müzik listelerini yerinden oynattı. Aslında çağımız iletişim çağı, pek çok şarkı yeri göğü oynatıyor. Weeknd'in albümdeki en kayda değer, 'gizli kahraman' şarkılarından birine dikkat kesilebiliriz artık: 'Stargirl Interlude'. Hikayesi de Bella Hadid'i işaret ediyor.

Bella Hadid’in düşük yüzü, yıldızı sönük Victoria’s Secret defilesi derken, Weeknd fırtınası tıpkı bizim kar fırtınası gibi; geldi, geliyor, gelecek ve en sonunda her yer bembeyaz… 

Weeknd oyunu kuralına göre oynayacak kadar akıllı genç bir müzisyen. ‘Starboy’un tabir-i caizse ‘diss’ini Lana Del Rey’le atıyor: ‘Stargirl Interlude’. Geçtiğimiz senenin en iyi şarkılarından birini yapan (High by the Beach ama asla bir Born to Die değil) yapan Lana Del Rey bu şarkıda olağanüstü bir performans sergiliyor. Şarkı, iki dakika bile sürmemesine rağmen, Weeknd eski sevgilisi Bella’ya ‘Yalnızca parlamanı istiyorum, çünkü sen de yıldız-kızsın’ diyor…

 


THE WEEKND HENÜZ 'DEVLER LİGİ'NDE DEĞİL 

Daft Punk bilmeyen giremez: The Weeknd’in önlenemez yükselişi

 

Daha önce Tolga Akyıldız'ın da yazdığı gibi; Weeknd henüz ‘devler ligi’ne girebilmiş değil. Bella Hadid, kardeşi Gigi’ye nazaran daha sakin, naif, tatlı ve duygusal görünüyor. Gigi Hadid’in uzun zamandır birlikte olduğu isim Zayn Malik, buradan zaten Gigi’nin ‘yetenekli popçu’, Bella’nın da ‘gerçek yetenek’ hayranı olduğunu görebiliyoruz.


Ama mesele, şampiyonlar ligi… Weeknd bu hızla bu lige girer mi, temkinli gidelim. Akyıldız, 'Müzikal açıdan bir önceki albümün çıtasını yukarı taşıdığını söylemek imkânsız' diyerek doğru söylemişti. Total olarak 'Starboy'da 'Beauty Behind the Madness'ın ışıltısı yok. 

 

Daft Punk bilmeyen giremez: The Weeknd’in önlenemez yükselişi

 

Weeknd’in sözlerindeki karanlık derinlik, -örneğin bir Depeche Mode, Dave Gahan değil. Daft Punk'taki enerjik derinlik de değil. Weeknd ‘Ben yıldız-oğlanım’ derken, özgüvenini işaret ediyor ve listeler bu özgüvene karşı koyamıyor, burası kesin.

 

ESAS YUMRUK: DAFT PUNK  

Daft Punk bilmeyen giremez: The Weeknd’in önlenemez yükselişi

 

Ama, ‘Starboy’dan sonra gelen ‘I Feel It’s Coming’ esas yumruk. Çünkü burada Daft Punk var. Weeknd; Fransız ‘abilerinden’ öğreneceği çok şeyi olduğunun farkında. Dedik ya, akıllı ve genç bir müzisyen. Weeknd’in önünde Michael Jackson, Pharrell Williams, Daft Punk, Giorgio Moroder hatta Missy Elliot, Snoop Dogg gibi diğer ‘abileri’ var. 


Müzik dünyasındaki temel sorunlardan biri, belki de bir anlık heyecan ve gazla yapılan işlerin ‘tutup tutmayacağı’ konusundaki belirsizlik. Bu heyecan verici süreci seviyoruz. Ama ‘Starboy’la eğlenip, finali Pop’un Kralı’yla yapıyoruz. Çünkü henüz Weeknd ‘gönüllerin şampiyonu’ olmadı. Henüz ondan 'In The Closet' veya 'Get Lucky' gelmedi. 70'lerdeki disko toplarından etkilenmesi için biraz daha büyümeli. Yolu uzun… 

 

 

Bella ise, ‘Küs değiliz, o benim en iyi arkadaşım’ diyebilecek kadar omurgası sağlam, gerçek bir yıldız. Onun için 'Stargirl' demek az bile, bunu biliyoruz. Sayesinde albümün en iyi şarkılarından biri 'Stargirl Interlude'. Bu şarkıyı şimdi Spotify veya Apple Müzik'ten stream ediyoruz ama Michael Jackson'ın 'Dangerous'ını 1991'de kasetinden yırtıp heyecanla dinleyişimizi de unutmuyoruz.

Ve sonrasında -tabii, yine- Pharrell Williams'ı anıyoruz.

 

 

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle