GeriKeyif Contemporary İstanbul'un en iyi 10 galerisi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Contemporary İstanbul'un en iyi 10 galerisi

Contemporary İstanbul'un en iyi 10 galerisi

Türkiye’nin çağdaş sanat fuarı Contemporary İstanbul, bu yıl 10 yaşında. Pek çok yabancı galeri de var ama fuarın temel taşları Türkiyeli galeriler. Türkiye sanat dünyasının ve piyasasının en önemli aktörleri bu fuarın da başlıca katılımcıları. Fuar turuna çıkan bir koleksiyoncu ya da sanat izleyicisinin uğramadan geçmeyeceği bu galerilerden 10 maddelik bir liste yaptık. Küçük bir rehber niyetine.

1) DİRİMART

Contemporary İstanbulun en iyi 10 galerisi
Nuri Bilge Ceylan

Hazer Özil’in yönettiği Dirimart, sanat dünyasının en atak ticari galerilerinden. Son yıllarda yönünü yabancı sanatçılara çevirip piyasadaki bu eğilimin etkili adreslerinden biri oldu. Fuarda hemen girişte en büyük alanlardan birine sahip. Burada sergileyeceği kalabalık listede Franz Ackermann, Sarah Morris gibi uluslararası yıldızlar ve Haluk Akakçe, Yüksel Arslan, Nuri Bilge Ceylan gibi Türkiye sanatının meşhur isimleri var.

2) ART ON

Contemporary İstanbulun en iyi 10 galerisi
Renee Levi

Koleksiyoncu ve işadamı Oktay Duran’ın kurduğu galeri, önemli sanatçıları temsil ediyor. Bu yılki fuara Hüseyin Aksoylu, Canan Dağdelen, Ulrich Erben, Murat Germen, Renée Levi, Onur Mansız, Kemal Seyhan, Ilgın Seymen, TUNCA, Sencer Vardarman ve İskender Yediler ile katılıyor. 

3) GALERİST

Contemporary İstanbulun en iyi 10 galerisi
Jake & Dinos Chapman

Türkiye sanat piyasasında değişimin simgesi olmuş bir marka. Galerist mekân ve ekip değiştirdikten sonra da iddiasını koruyor.  Bu fuara da Semiha Berksoy, Jake & Dinos Chapman, İdil İlkin, Seza Paker, Ayça Telgeren gibi çok farklı tarz ve kuşaktan ama iddialı bir sanatçı listesiyle katılıyor.

4) GALERİ NEV

Contemporary İstanbulun en iyi 10 galerisi
Meltem Işık

Görece küçük bir stant. Ama içinde Türkiye modern resim tarihi saklı. Haldun Dostoğlu’nun yönettiği galeri bu fuara aralarında Erol Akyavaş gibi klasiklerin, Canan Tolon gibi önemli ressamların, Nazif Topçuoğlu gibi fotoğrafçıların, Seyhun Topuz gibi bir heykelcinin olduğu bir listeyle katılıyor. 

5) GALERİ ZİLBERMAN

Contemporary İstanbulun en iyi 10 galerisi
Walid Siti

Kavramsaldan figür resmine geniş bir yelpazesi var. Zilberman fuarda, bu yılın yenilerinden Antonio Cosentino ve Extramücadele’nin yanı sıra, uzun süredir birlikte oldukları Burçak Bingöl, Guido Casaretto gibi gençler, Azade Köker, Şükran Moral gibi tecrübeli sanatçılardan bir ekiple yer alacak.  

6) Pİ ARTWORKS

Contemporary İstanbulun en iyi 10 galerisi
Maria Friberg

Yeşim Turanlı’nın kurduğu galeri, Balkanlar’dan başlayıp Londra’da bir şube açmaya uzanan yolculuğunda sakin ve sağlam ilerliyor. Sanatçı listesinde güncel sanatın iyi tanınan ya da ilgiye değer isimleri var. Yeşim Akdeniz, Nancy Atakan, Nezaket Ekici, Gülay Semercioğlu, Mehmet Ali Uysal Türkiyeli sanat izleyicisinin çok iyi bildiği isimler. 

7) RAMPA

Contemporary İstanbulun en iyi 10 galerisi
Güçlü Öztekin

Yine bir koleksiyoncu galerisi. Fuar kataloğundaki listesi Türkiye güncel sanatının kimisi klasikleşmiş en güçlü isimlerinden bazılarını kapsıyor: Nevin Aladağ, Hüseyin Bahri Alptekin, Vahap Avşar, Hera Büyüktaşçıyan, CANAN, Ergin Çavuşoğlu, Cengiz Çekil, Nilbar Güreş, Çağdaş Kahriman, Selma Gürbüz, Gülsün Karamustafa, Erinç Seymen bu isimlerden bazıları. 

8) EMPIRE

Contemporary İstanbulun en iyi 10 galerisi
Mehmet Güleryüz

Kerimcan Güleryüz’ün yönettiği galerinin ağır topu Mehmet Güleryüz. Sert tavırdan çekinmeyen, fotoğraftan sanatçı kitabına her tür malzemeyi kullanan, çok ünlü olmasa bile ilgiyi hak eden başka sanatçıları da var. Mesela Banu Birecikligil, Jasper de Beijer, Sinem Dişli, Görkem Ergün, Burhan Kum, Sean Lee, Frederic Lezmi, Alp Sime...

9) X-İST

Contemporary İstanbulun en iyi 10 galerisi
Seda Hepsev

Güncel sanatın genç isimleriyle birlikte yükselmiş, etkili bir galeri. Ansen, Cem Dinlenmiş, Ali Elmacı, Seda Hepsev, Ceren Oykut, Burcu Perçin, Ahmet Polat, Ekin Saçlıoğlu, Erkut Terliksiz hep orada. Fuarda kurduğu özel proje mekânıyla bile özel bir ilgiyi hak ediyor. Bu yıl o mekânda, yeni işleriyle Bahadır Baruter’in sergisi yer alacak. 

10) KAÇMASIN!

Contemporary İstanbulun en iyi 10 galerisi
Katerina Belkina

Türkiye sanatına doksanlardan bu yana önemli katkıda bulunan dört ayrı galeriyi de burada anmamak olmaz. O nedenle bu son maddeyi “Sevil Binat’ın yönettiği C.A.M’ı, Pırıl Güneşçi’nin PG Art’ını, Fatma Saka’nın Kare Sanat Galerisi’ni ve Aslı Sümer’in Art Sümer’ini görmezseniz bir şeyler mutlaka eksik kalır” cümlesine ayırdık...

Contemporary İstanbul, 12-15 Kasım’da Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı ile İstanbul Kongre Merkezi’nde ziyaret edilebilir.

 

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle