GeriKeyif Büyük ödül Türk çizere
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  7
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Büyük ödül Türk çizere

Büyük ödül Türk çizere
refid:26632959 ilişkili resim dosyası

Aydın Doğan Vakfı’nın 31’incisi düzenlenen Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması’nda 2 bin 556 eser arasından birinciliği Antalyalı karikatürist Kürşat Zaman kazandı.

Bu yıl 31’incisi düzenlenen Aydın Doğan Karikatür Yarışması’nın sonuçları açıklandı. Katılımcı 2 bin 556 eser arasından jürinin seçim yapmakta zorlandığı yarışmada birinciliği Antalyalı karikatürist Kürşat Zaman (40) kazandı. İranlı karikatürist Mojtaba Heidarpanah ikinci, Polonya'dan Krzysztof Grzondziel ise üçüncü oldu. Yarışmada ayrıca İranlı Alireza Pakdel, Brezilyalı Rodrigo Machado Da Rosa, Polonyalı Pawel Kuczynski, İran’dan Farzaneh Vaziritabar, Çin’den Zhang Wei, Türkiye’den Burak Ergin, Doğan Arslan, Menekşe Çam, Akın Candemir, İran’dan Sajad Rafeci, Brezilya’dan Rafael Correra, Hollanda’dan Peter Nieuwendijk başarı ödülüne layık görüldü. Yarışmada dereceye giren eserlerin büyük bölümü savaş ve şiddetin dünyaya olumsuz etkisi ile insanlığın acımasız şartlarda verdiği yaşam mücadelesine dikkat çekiyor.

Büyük ödül Türk çizere


Kürşat Zaman'ın birincilik kazanan karikatürü

Büyük ödül Türk çizere

8 SAAT SÜREN DEĞERLENDİRME

Aydın Doğan Vakfı tarafından düzenlenen ve ‘Dünyanın 1 Numaralı Karikatür Yarışması’ olarak nitelendirilen ‘serbest’ konulu ‘31’inci Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması’na 70 ülkedeki toplam 814 sanatçı başvurdu. Jürinin yaptığı ön eleme sonucu 43 ülkeden 214 sanatçının 300 eseri pazartesi günü Bodrum’daki Işıl Milta Club Tatil Köyü'nde uluslararası jüri tarafından değerlendirmeye alındı. ABD’li jüri başkanı Liza Donnelly ile birlikte Dokhshid Ghodratipour (İran), Moacır Knorr Gutterres (Brezilya), Catherine Meurisse (Fransa), Anita O’Brien (İngiltere) ve Lichuan Xia (Çin), Türkiye'den Ercan Akyol, Latif Demirci, Selçuk Demirel, Piyale Madra ve Tan Oral’ın yer aldığı jüri, 8 saat süren değerlendirmeden sonra kararını verdi. Değerlendirmenin ardından Aydın Doğan Vakfı Yürütme Kurulu Başkanı Candan Fetvacı dereceye giren eserleri açıkladı. Yarışmada ilk üç dereceye girenlere ödül olarak 8 bin, 5 bin ve 3 bin 500 ABD doları verilecek.

Büyük ödül Türk çizere

‘AMACIM BARIŞA KATKI’

Antalya’da bir kuyumculuk şirketinde tasarımcı olarak çalışan evli ve bir çocuk babası Kürşat Zaman, 2002 yılından bu yana karikatür çiziyor. Yarışmada birincilik kazanan eserini ise şöyle anlatıyor: “Eserimde yeryüzünde yaşanan vahşetin farklı bir boyutunu anlatmaya çalıştım. Dünya üzerinde kimileri huzur ve keyif içerisinde yaşarken, diğer taraftan da birçok ailenin savaşlarda, terörde ve çatışmalarda öldürülen yakınlarının cenazelerini almak durumunda kaldıklarına dikkat çekmek istedim. Savaşın çirkin yüzünü gösterip küçük de olsa barışa katkı yapmayı amaçladım.”

Büyük ödül Türk çizere

2. İranlı karikatürist Mojtaba Heidarpanah’ın bu eseri.

Büyük ödül Türk çizere

3. Polonya’dan Krzysztof Grzondziel’in bu karikatürü.

BODRUMDA SERGİLENİYORLAR

Yarışmanın ödülleri eylül ayında düzenlenecek törenle sahiplerine teslim edilecek. Yarışmada ödül alan karikatürler 26 Haziran tarihine kadar Milta Marina bünyesindeki Osmanlı Tersanesi Sanat Galerisi’nde sergilenecek.
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle