Keyif Bu Paris başka Paris
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bu Paris başka Paris

Bu Paris başka Paris

Fransız Kültür Merkezi’nde açılan, Laleper Aytek’in ‘non Paris’ adlı sergisi bu tarihi kenti farklı bir bakış açısıyla anlatıyor...

Bir kenti anlatmanın en kolay yolu onu simge yapılarıyla anlatmaktır kuşkusuz. Kent kimliğinin en belirgin özelliği mimarisidir, ardından insanları ve doğası gelir çoğu zaman.

Londra’da Trafalgar, Moskova’da Kremlin meydanları, Paris’te Eyfel, İstanbul’da Ayasofya, New York’ta Özgürlük Anıtı... Bazen böylesi tek bir fotoğraf ya da bir sözcük bile yeter bir kenti anlatmak ya da anlamak için.
Ama bazıları zoru seçerek bir kenti insanlarıyla, detaylarıyla, bütünün parçalarıyla anlatma yolunu seçebilir. Laleper Aytek de zoru seçen sanatçılardan. Paris’i fotoğraflarla ancak öznel bir görme hali oluşturarak anlatma yolunu seçmiş. Ve ortaya ‘non Paris’ başlıklı sergi çıkmış.

O güne dek duyulmayanı, görülmeyeni yakalamak üzere yola çıkan Aytek’in Fransız Kültür Merkezi’nde açılan sergisinde Paris’te iki yıl boyunca çektikleri arasından seçilmiş 63 siyah beyaz fotoğraf yer alıyor.

Bu Paris başka Paris
Laleper Aytek

HİÇ YAZILMAMIŞ OLANI OKUMAK İSTEDİM
Aytek, “Aslında bu sergi bilmediklerimden, korkularımdan ortaya çıktı” diyor. Non Paris projesi yaklaşık iki yıl sürmüş. 2012’nin başında “Hiç sevmiyorum” diyerek ikinci kez gittiği bu kenti ona arkadaşı Zeynep Avcı sevdirmiş.

Seyahat sonrasında bir gün yeni çektiği fotoğraflara bakarlarken Avcı, “Sen ‘non Paris’ çekiyorsun” diyerek daha karar verilmemiş bir serginin adını koymuş bile. Aytek, bir sonraki ziyaretinde, şehrin ruhuna daha fazla dokunduğunu, aynı zamanda şehir üzerinden kendine de biraz daha içeriden bakmaya başladığını fark etmiş.

İki yıl içinde yaptığı dört seyahatte hiç tanımadığı, dilini bilmediği bir coğrafyada çektiği bu fotoğrafların kendi fotoğraf serüveninin bir yansıması olduğuna, farklı bir okuma yaptığına karar verdiğinde de ortaya ‘non Paris’ sergisi çıkmış. Laleper Aytek Hofmannsthal’dan alıntılayarak, “Hiç yazılmamış olanı okumayı az da olsa becerebilmiş olmak istedim” diyor.

Sergide yer alan fotoğraflar hem Paris’in hem de günümüz kent insanının ruhunu çok iyi yakalamış ve kendi diliyle bize çok iyi anlatıyor. Bir fotoğraf karesinin önünde “Evet, bu Paris, bu insanlar Parisli” derken bir diğerinin önünde “Bu görüntü herhangi bir kent ya da ülkede olabilirdi” diye içinizden geçiriyorsunuz. Sergi bir kentin ve kentlinin sırrı detaylarda gizli serüveni olarak da okunabilir.

Sergiyle eş zamanlı yayımlanan, sanatçıya ait bir şiirin ve serginin öyküsünün de yer aldığı ‘non paris’ adlı fotoğraf albüm kitabı ise sergi okumasını sürekli ve unutulmaz kılıyor...

* ‘non Paris’, 31 Ocak tarihine kadar Fransız Kültür Merkezi’nde izlenebilir. Adres: İstiklal Cad. No.4 Taksim, İstanbul.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle