GeriKeyif Başka reytinglerin grubu: Pera
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Başka reytinglerin grubu: Pera

Başka reytinglerin grubu: Pera

Dijital çağda artık başka bir meşhur olma hikâyesi var. Pera, sosyal medyada kendinden çok konuşturan, 100 milyonluk toplam dinlenme rakamına ulaşmış bir grup.

Özellikle gençlerin izlediği TV dizilerinin; YouTube’la işbirliği halinde müthiş bir etkisi var bizim müzik sektörü üzerinde. Müzik televizyonları ve yüksek bütçeli kliplere olan yoğun ilginin bu ikiliye kaydığını görmemek için kör olmak lazım. 

Dizilerin meşhur ettiği şarkılar olduğu gibi; bizzat açtığı kariyer yolları da mevcut. Mesela Pinhâni, mesela Aydilge... Bir de Pera var. Siz belki grubun adını bilmiyorsunuz. Ama birçok şarkısını farkında olmadan mırıldanıyor olabilirsiniz. Neden mi?

SİHİRLİ DEĞNEK

Başka reytinglerin grubu: Pera

En Güzel Mevsimim /Pera, Dokuzsekiz, iTunes Fiyatı: 9.99 TL, D&R Fiyatı: 19.90 TL (5 üzerinden 3 yıldız) 


Yıllardan 2012. Pera, ilk albümü ‘Bir Başka Dünya’yı bin bir zorlukla kaydetmiş genç bir grup. Bir türlü istedikleri patlamayı yapamıyorlar. ‘Sensiz Olmaz’ diye bir şarkıları var. Şarkı YouTube’da güç bela 5000 kişi tarafından tıklanmış. Derken bir akşam, dönemin popüler dizisi ‘Kuzey Güney’de Kuzey’in (Kıvanç Tatlıtuğ), Cemre’ye (Öykü Karayel) evlilik teklif etmek üzere uzun uzun yürüdüğü sahnenin fonunda çalıyor şarkı. Ve ne oluyor; birkaç saat içinde 150 bin kişi tıklıyor video’sunu...

İşte bu; Pera’ya sihirli değneğin değdiği an... Gerisi şöyle geliyor: Ünlü dizi yönetmeni Hilal Saral çok beğeniyor şarkılarını... Hemen her işinde Pera’yı öne çıkartıyor. Başka dizilerde de görüyoruz Pera’yı ama ikinci büyük patlamayıMedcezirde yapıyorlar. Derken ikinci albümleri ‘Giz’ geliyor. ‘Giz’den ‘Sensiz Ben’in video’sunu bu kez Hilal Saral bizzat çekiyor. O video kendi kendine 28 milyon izlenmeye ulaşıyor. Bu şarkının bir de rekoru var. ‘Kuzey Güney’, ‘Kaçak Gelinler’, ‘Güneşi Beklerken’, ‘İnadına Aşk’, ‘Diğer Yarım’, ‘Günahkâr’ gibi önemli dizilerin hepsi kullanıyor şarkıyı... Neden? Çünkü şarkının da reytingi var.


PERA- SENSİZ BEN 


Böylece Pera, sosyal medyada kendinden çok konuşturan, 100 milyonluk toplam dinlenme rakamına ulaşmış, 100’ü aşkın konser vermiş bir grup haline geliyor. Sözün kısası siz Pera’yı bilin ya da bilmeyin; artık başka bir meşhur olma hikâyesi var dijital çağda. Pera, yeni albümü ‘En Güzel Mevsimim’i çıkardı geçenlerde. Genel anlamda Pera’nın müziği için şunları söyleyebilirim: Sizin Gripin, Gece Yolcuları, Seksendört, Emre Aydın gibi isimlerden bildiğiniz; kent kökenli ve rock’la haşır neşir genç müzisyenlerce yaratılmış; öte yandan nağmesi, hüznü, acı sosu yerli yerinde; yani ağlamayı seven şarkılar yapıyorlar. Bir gerçek varsa o da şu ki bizim halkımız bunu seviyor. Ben kategorik olarak buna ‘Türk pop rock’ demekte bir beis görmüyorum.

Grubun solisti ve gitarcısı olan Gökhan Mandır’ın hem karakterli bir vokal hem de nakaratın Türk damarını çok iyi yakalayan bir şarkı yazarı olduğunu düşünüyorum. Geçen hafta, son albümden ‘Seni Kaybettiğimde’nin bu kez Burak Özçivit’li, bol reytingli ‘Kara Sevda’da boy göstermesinden sonra ‘Biri Vardı’, ‘Sevgilim İyi ki Doğdun’la birlikte ‘En Güzel Mevsimin’, ‘Ağla’, ‘Veda Busesi’ ve ‘Ne Âlâ’ öne çıkacaktır diye umuyorum.

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle