Keyif ArtInternational’ı kaçırmamak için 6 neden
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ArtInternational’ı kaçırmamak için 6 neden

ArtInternational’ı kaçırmamak için 6 neden

Cuma günü açılacak kentimizin ikinci çağdaş sanat fuarı, ikinci yılında merakla beklenen bir sanat etkinliğine dönüştü. Beğenildi çünkü bu fuara gezilebilir sayıda galeri, bakılabilir oranda eserle katılıyor. Üstelik dünya sanatının ‘star’ isimleri kendi galerileriyle ayağımıza kadar geliyor. En görülesi olanları sıralayalım.

ArtInternational’ı kaçırmamak için 6 nedenJOAN MIRO

ArtInternational’ı kaçırmamak için 6 neden

Tam da Sakıp Sabancı Müzesi’ndeki sergisinin açıldığı günlerde, Miro bu yılki ArtInternational’ın da simgesi olacak. Sanatçının iki metrelik bir heykeli fuar terasında ziyaretçileri karşılayacak. Bronz heykelleri ve ünlü taş baskıları ise Parisli galeri Galerie Lelong’un standında satışa sunulacak.

ArtInternational’ı kaçırmamak için 6 nedenTONY CRAGG

ArtInternational’ı kaçırmamak için 6 neden

Tabii ki Tony Cragg’siz bir fuar olmaz. Daha önce de Türkiye’deki fuarlarda sergilenen Cragg Turner ödüllü müthiş bir heykel sanatçısı. Kendisinin Türkiyeli koleksiyoncular arasında da tuhaf bir popülerliğe sahip olduğu söylenir... Deweer standında bizlerle olacak.

ArtInternational’ı kaçırmamak için 6 nedenASSA KAUPPI

ArtInternational’ı kaçırmamak için 6 neden

Kuzeyli bir sanatçı. İronik figürleriyle topladığı beğeniyi ziyadesiyle hak ediyor. ‘Rekabet’ takıntılı bronz heykellerinden yeni bir seri Anderson/Sandstrom galerinin standında yer alacak. ‘The Race is Over’ adlı seri, yüzme yarışına hazırlanan çocuklardan oluşuyor. Bende fena halde Yaşam Şaşmazer duygusu uyandıran bir sanatçı... Meraklısına duyurulur.

ArtInternational’ı kaçırmamak için 6 nedenBANKSY
Evet, sokak sanatının gizemli dâhisi Banksy de her zamanki gibi ironik bir işiyle fuarda. Gördüğünüz resim Andy Warhol’a ait
değil, Banksy’nin; üstelik Marilyn Monroe portresi de değil, Kate Moss... ‘Mış gibi yapıp’, ters köşeye yatıran Banksy’i Andipa Galeri’de görebilirsiniz.

ArtInternational’ı kaçırmamak için 6 nedenAI WEIWEI

ArtInternational’ı kaçırmamak için 6 neden

Popüler değil, ünlü bir sanatçı. Eleştirel tavrı nedeniyle Çin hükümetiyle arası epey bozuk ama dünyanın en önemli müzelerinin, bienal ve fuarlarının taptığı bir isim. Ai Weiwei şimdiden bir efsane. Tabii fuara devasa tabure, bisiklet enstalasyonlarından biriyle katılsın isterdik. Ama galerisi bize o büyük işlerinin ruhunu yansıtan mütevazı bir çalışmasını, elbise askılarını getirmiş. Görmek isteyenler ‘en ünlü ve en pahalı’ olanların mekânı Lisson Gallery’e uğramalı.

ArtInternational’ı kaçırmamak için 6 nedenDIANE ARBUS

ArtInternational’ı kaçırmamak için 6 neden

Amerikan ruhunun karanlık köşelerinde gezinen tuhaf bir fotoğrafçıyı asla görmeden çıkmayın. Yaşantısı tabii ki Hollywood’un da gözünden kaçmayan Diane Arbus’un tuhaf portrelerinden hangileri kentimize gelecek ve belki de hangi tatlı İstanbul evlerinin duvarlarını süsleyecek şimdilik belli değil. Yine de o unutulmaz cüceler, devler, müptelalar, cambazlar ve çıplaklardan bazılarını görmek için mutlaka Robert Miller Gallery’e uğrayın.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle