GeriKeyif Alfonso Cuaron kimdir? Alfonso Cuaron'ın biyografisi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Alfonso Cuaron kimdir? Alfonso Cuaron'ın biyografisi

Alfonso Cuaron kimdir? Alfonso Cuaron'ın biyografisi

91'inci Akademi Ödülleri'nde, Meksika ve ABD ortak yapımı olan 10 dalda Oscar'a aday gösterilen 'Roma' filmi 'Yabancı Dilde En İyi Film' ve 'En İyi Sinematografi' ödüllerinin sahibi oldu. Ayrıca filmin yönetmeni Alfonso Cuaron'da 'En İyi Yönetmen' ödülünü kazandı. Bu gelişmenin ardından Alfonso Cuaron'ın kim olduğu merak konusu oldu. İşte, Oscar ödüllü yönetmen Alfonso Cuaron'ın biyografisi...

Tam adı Alfonso Cuaron Orozco olan yönetmen, 1961 yılında Meksika'nın başkenti Meksiko'da dünyaya geldi. Akademi Ödülleri'nde En İyi Yönetmen' ödülünü kazanan Alfonso Cuaron, bu ödülü alan ilk Latin Amerika kökenli isimdir.

National Autonomous Üniversitesi'nde sinema eğitimi alan Alfonso Cuaron, Centro Universitario de Estudios Cinematográficos'de hem sinema hem felsefe eğitimi de almıştır.

1986 yılında "Les Pyramides Bleues" filminde yardımcı yönetmen olarak başladığı kariyerine 1991'de "Sólo con tu pareja" filmiyle yönetmen olarak devam etti.

Kariyeri boyunca çok sayıda filmin yönetmenliğini üstlenen Alfonso Cuaron,  aynı zamanda senaristlik de yapmaktadır.

91'inci Akademi Ödülleri'nde, Meksika ve ABD ortak yapımı olan 10 dalda Oscar'a aday gösterilen 'Roma' filmi ile 'En İyi Yönetmen' ödülünü kazanmıştır.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle