GeriKeyif Adaletin bu mu dünya?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  8
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Adaletin bu mu dünya?

Adaletin bu mu dünya?
refid:29693559 ilişkili resim dosyası

Mucizenin bir başka adıdır Selda Bağcan. Tabiat vergisi sesinin ardına sığınıp “Bana ne” diyeceği yerde, zor yolu seçti ve her daim muhalefetin orta yerinde saf tuttu.

Selda Bağcan’ın (ilk 45’liğinden, son çalışmalarına kadar) bütün yaptıklarını ‘Arşiv’ başlığıyla altı pakette (ve 17 diskte) bir araya getiren Majör, bu külliyatın öne çıkmış 40 şarkısını da iki diskte bir araya getirdi. 1971 yılında, arka arkaya çıkardığı iki 45’lik (‘Katip Arzuhalim Yaz Yare Böyle’ ve ‘Tatlı Dillim’) ile hem listeleri hem de kalpleri altüst etmiş Selda Bağcan’ı, o ilk günlerden beri koyduğumuz yerde, kalplerimizin orta yerinde tutmaktayız. Böyle olmasında hem emsalsiz bir sese sahip olması, hem de kırk yılı aşkın bir zamandır bizimle ilgili ortaya çıkmış her kötülükle göğsünü siper ederek savaşması, kötülere karşı başı dik, alnı açık bir biçimde karşı durmasıdır. Aslına bakarsanız mucizenin bir başka adıdır Selda; tabiat vergisi sesinin/nefesinin ardına sığınıp “Bana ne” diyeceği ve rahat rahat hayatını idame ettireceği yerde, zor yolu seçti ve her daim muhalefetin orta yerinde saf tuttu. Bu nedenle umudun da simgesidir. Şarkılarına sorgusuz/sualsiz sarılanların, dalıp gidenlerin haddi hesabı yoktur ve bunda, mükemmel bir ses ve yorumcu olduğu kadar, doğruluğun timsali olmasının da payı vardır.

İYİLERİ ÖLDÜREN DÜNYA

Adaletin bu mu dünya


On yıl kadardır yurt dışındakilerin de aklını başından aldı. Farklı dünyaların müziğinin peşinde olan Finders Keepers’ın 2006 yılında karma bir albümünü yayınlamasından hemen sonra dünya çapında kapışılan, hakkında onlarca olumlu eleştiri yazılan, başta hip-hop ve rap alanının isimleri olmak üzere şarkıları sürekli (‘sample’ marifetiyle) kullanılan sanatçıyı biz buralarda (dinleyicileri değil elbette) pek de rahat bırakmadık, huzur vermedik. Bunun neden böyle olduğunun işaretleri yeni çıkan albümünde fazlasıyla mevcut. Mahir Çayan’dan (‘Kızıldere’) Deniz Gezmiş’e (‘Denizlerin Dalgasıyım’) Uğur Mumcu’dan (‘Uğurlar Olsun’), Hrant Dink’e (‘Güvercinleri de Vururlar’) kadar, kurulu düzenin bir şekilde aradan çıkarmaya karar verdiği herkesin yasını tuttu, ağıtını yaktı.

Keyfi yerinde olanın değil, ezilenin ve sömürülenin (‘Yuh Yuh’, ‘Adaletin Bu mu Dünya?’, ‘Mağusa Limanı’ ve onlarca başka şarkı) yanında yer aldı. Onların dertlerini sahiplendi, onların sıkıntılarını dile getirdi. Doğuştan bir muhalifti ve bu duruşunu hiç bozmadı.

Tuhaf hatta saçma zamanlardan geçmekteyiz. ’40 Yılın 40 Şarkısı’ ile Selda, olup bitenleri kavrama imkânı veriyor bize. Tuhaf hatta şaçma olanı öyle aydınlatıyor ki, fotoğrafı görünmez kılan her unsuru yerle bir ediyor, tamamını görülebilir kılıyor.


EN ŞARKILAR, VEDAT SAKMAN, DMC
ŞAİR BİR MÜZİSYENİN EN’LERİ (BEŞ ÜZERİNDEN DÖRT YILDIZ)

Adaletin bu mu dünya

Vedat Sakman’ı 1989 yılında tanıdık, Eurovision vesilesiyle. Hazal Selçuk, Arzu Ece ve Sarper Semiz ile birlikte Grup Pan’ı oluşturmaktaydı. Aynı sıralarda ilk albümü ‘Müzisyen’i de yayınladı. O günlerden beri müzik için ter döküyor sanatçı, yalnızca müzik için. Kendi albümleri dışında Zuhal Olcay, Hümeyra ve Leman Sam gibi sıra dışı isimlerin albümlerine de destek verdi. Ve ne yaptıysa kendince yaptı. Son albümü “En Şarkılar”, muhtelif albümlere dağılmış şarkılarını bir araya getiriyor. Hakikaten de EN şarkılar. Hepsi, alanında isim yapmış müzisyenlerin katkılarıyla baştan yaratılmış. 2 disklik ve 22 şarkılık albümün bütünlüğünü sağlayan unsurlardan biri, fazla (belki hiç?) yüz verilmemiş bilgisayar. Ama tabii asıl unsur çelebi Sakman’ın şarkıları ve herkesi anında kucaklayabilen vokali, yorumu.


PRIVATE DANCER (30TH ANNİVERSARY EDİTİON), TİNA TURNER, PARLOPHONE
HEM EFSANE, HEM İKRAMİYELİ (BEŞ ÜZERİNDEN BEŞ YILDIZ)

Adaletin bu mu dünya

Hem Tina Turner’ın hem de genel olarak pop müziğin en güzel albümlerinden biri olan ‘Private Dancer’e, 30. yılı nedeniyle özel baskı yapıldı. Turner’ı, 60 ve 70’lerden çekip alarak 80’lerin ortasına yerleştiren bu albüm, zıpkın gibi sound’uyla büyük gürültü koparmış ve çok sayıda hit çıkarmıştı. Yeni baskı iki disklik. İlkinde orijinal albüm, ikincisinde ise (muhtelif remix’ler başta olmak üzere) çok sayıda ikramiye yer almakta. Efsane bir albüme yakışır bir kutlama. Darısı, bizim efsane albümlerimizin başına.


Onlarsız tek bir gün geçirilmemesi gerekenler

1- Selda Bağcan
2- Haris Alexiou
3- Amalia Rodriguez
4- Fairuz
5- Yulduz Usmanova

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle