GeriKeyif 2000 sonrası en iyi robot filmleri
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

2000 sonrası en iyi robot filmleri

2000 sonrası en iyi robot filmleri

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte sinema dünyasındaki robotlar da evrim geçirmeye başladılar. 2000 yılı sonrası evrimlerini tamamlamış en iyi robot filmlerini bir araya getirdik.

Sinema dünyasında hayatın her alanından ilham alan filmlere rastlayabiliyoruz. Teknolojinin hızla gelişmesi sinema dünyasını da etkiledi. Daha önce farklı örneklerle karşılaştığımız robotlar hem gerçek hayatta hem de beyaz perdede evrim geçirdi. Arabadan robota dönüşenler, yapay zeka ile karşımıza çıkanlar ve dahası... İzlemeye değer 2000 sonrası robot filmleri.

 

EX MACHINA - 2015

2000 sonrası en iyi robot filmleri

Robotları konu alan filmler arasında en yakın tarihli olanı Ex Machina. 88. Akademi Ödülleri'nde "En İyi Görsel Efekt Ödülü" alan film, Caleb adında bir çalışanın yarışma kazanıp şirketin CEO'sunun evine misafir olması ve burada dünyanın ilk yapay zeka robotu Ava ile test yapmasını anlatıyor. Tek mekanda işlenen film yaşattığı gerilim ile izleyiciyi diken üzerinde tutmayı başarıyor.

 

CHAPPIE - 2015

2000 sonrası en iyi robot filmleri

Tetra Vaal adlı kısa filmden ilham alınarak çekilen Chappie, geçtiğimiz yılın en başarılı filmlerinden. Neil Blomkamp'ın yönetmenliğini üstlendiği film, Deon Wilson tarafından yapay zeka programı yüklenen Chappie adında robotu konu alıyor. Sharlto Copley, Dev Patel, Hugh Jackman gibi isimlerin yer aldığı film eğlenceli sahneleriyle de dikkatleri üzerine çekiyor.

 

REAL STEEL / ÇELİK YUMRUKLAR - 2011

2000 sonrası en iyi robot filmleri

İkincisinin çekilip çekilmeyeceği hala muamma olan 2011 yılının başarılı robot filmlerinden Çelik Yumruklar, 1956 yılında yazılan kısa bir hikayeden uyarlandı. İzleyiciyi geleceğe, 2020 yılına götüren film robotların dövüşçü olarak kullanıldığı bir dünyayı anlatıyor. Shawn Levy'in yönetmen koltuğunda oturduğu filmde Hugh Jackman, Dakota Goyo, Evengeline Lilly, Anthony Mackie gibi isimler yer alıyor.

 

WALL-E - 2008

2000 sonrası en iyi robot filmleri

Sinemanın en iyi animasyon filmlerinden biri olarak gösterilen Wall-E, izleyiciyi duygudan duyguya sürüklüyor. Bir animasyon filminden daha da fazlasını vadeden Pixar yapımı filmin yönetmen koltuğunda Andrew Stanton oturuyor. Seslendirme kadrosunda Ben Brutt, Elissa Knight, Jeff Garlin, Fred Willard, John Ratzenberger gibi isimlerin yer aldığı film, aşkın imkansız olmadığını robotlar üzerinden işliyor.

 

TRANSFORMERS - 2007

2000 sonrası en iyi robot filmleri

Transformers serisinin ilk filmi 2007 senesinde vizyona girdi ve izleyiciye görsel bir şölen yaşattı. Aynı adlı çizgi diziden beyaz perdeye adapte edilen film; araba, uçak ve kamyon gibi araçlara dönüşebilen Decepticon ve Autobotların görsel açıdan zengin savaşlarını anlatıyor. Decepticonlar dünyadaki yakıt stoklarına göz dikerken, Autobotlar dünyayı korumaya çalışacaktır. Filmde, Shia LaBeouf, Megan Fox, Josh Duhamel gibi isimler yer alıyor.

 

I, ROBOT / BEN, ROBOT - 2004

2000 sonrası en iyi robot filmleri

Alex Proyas'ın yönetmen koltuğunda oturduğu film robot filmleri severlerin tercih edebileceği yapımlardan. İzleyiciyi 2035 yılına götüren film, insanlığın robot korkusu ve gelişen teknoloji ile hakimiyeti kaybetmeye başlama klişesini işliyor. Senaryosnu Jeff Vintar, Akiva Goldsman'ın yazdığı filmde; Will Smith, Bridget Moynahan, Alan Tudyk, James Cromwell, Bruce Greenwood, Chi McBride, Jerry Wasserman gibi isimler yer alıyor.

 

A. I. ARTIFICIAL INTELLIGENCE / YAPAY ZEKA - 2001

2000 sonrası en iyi robot filmleri

Stanley Kubrick'in çekmek istediği ancak Steven Spielberg'e kısmet olan Yapay Zeka, izleyicilere duygu yüklü dakikalar yaşatıyor. İnsan gibi hisseden küçük bir robotun hikayesinin anlatıldığı distoptik filmde Haley Joel Osment, Frances O'Connor, Sam Robards, Jake Thomas, Jude Law, William Hurt gibi isimler yer alıyor.

 

sinemajor.com Tarafından hazırlanmıştır.

 

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle