GeriKelebek Kazayla omurilik felçlisi olunacağını hiç bilmezdim
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kazayla omurilik felçlisi olunacağını hiç bilmezdim

Kazayla omurilik felçlisi olunacağını hiç bilmezdim
refid:3746520 ilişkili resim dosyası

11 yıl önce geçirdiği trafik kazasından sonra omurilik felçlisi olan Semra Çetinkaya, Omurilik Felçlileri Derneği’nin (OFD) kurucularından... "2005 Yılında 2005 Akülü Tekerlekli Sandalye Kampanyası" düzenleyen ve kampanyayı 2006’ya da yayan OFD sayesinde hayata döndüğünü söyleyen Çetinkaya, "Bu olaydan önce bir trafik kazasıyla felçli kalınabileceğini bilmiyordum" diyor.

"Bu kaza başıma gelmeden önce ne bir özürlü tanıdığım vardı ne de bir trafik kazasından sonra felçli kalınabileceğini biliyordum" diyor Semra Çetinkaya (43)... İşini, Carousel Alışveriş Merkezi’nin ortayerinde, danışma masasında yürütüyor. Son derece bakımlı ve güleryüzlü. Omurilik Felçlileri Derneği’ndeki çalışmalarıyla, işiyle, bakımlı görüntüsüyle hayata sıkı sıkı sarılıyor.

Almanya’da liseyi bitirip Türkiye’ye dönmüş, 18’inde evlenmiş. 19 yaşında anne olmuş. Bugün 20 ve 25 yaşlarında iki çocuk annesi... 1990’da boşanan Çetinkaya, 4 yıl sonra ise trafik kazası geçirmiş.

O dönem sigorta acenteliği yapıyormuş, iş nedeniyle Adana’ya gitmesi gerekmiş ancak havayolları grevdeymiş. Sonrasını şöyle anlatıyor: "Grevin uzun süreceğini düşündüğümüz için karayoluyla gitmeye karar verdik. Tarih 13 Nisan’dı. Adana-Dikili’ye birkaç kilometrelik yolumuz kalmıştı. Trafik polisi bizi durdurdu ve emniyet kemerlerimiz takılı olmadığı için ceza kesti. Ceza yedikten 10 dakika sonra sert bir U dönüşü varmış. Orada kaza yaptık."

40 METREDEN UÇTULAR

Kazada araba 40 metrelik bir şarampole uçmuş. Arabanın açık olan tavan camından fırlayan sürücü iç kanamadan ölmüş, Çetinkaya arabada kalmış ama ağır yaralanmış. Arabayı kullanan arkadaşı Ayhan, çok süratli olduğu için 8’de 8 kusurlu bulunmuş. Ancak ardından gazeteler "Ölüm virajı yine can aldı" diye başlıklar atmış. Bu kazadan 1,5 ay sonra da yol trafiğe kapanmış.

"Kazada omurgam kırılmış. Jandarmalar ilk yardım konusunda bilgisizlermiş ki arabadan sırtlayarak çıkarmışlar beri. Kırık omurga kemikleri omuriliği kesmiş."

İLK ZORLUKLAR

Çetinkaya omuriliğinin zarar gördüğünü ve artık belinden aşağısının felçli olduğunu öğrenince büyük şok yaşamış. Kazayı geçirdiği dönemde İstanbul-Mecidiyeköy’de bir apartmanın ikinci katında oturuyormuş ve apartmanın asansörü yokmuş. Ev içinde de engellerle karşılaşmış:

"Meğer evde banyo, mutfak ve balkon kapıları diğer kapılara göre daha darmış. Oralardan sandalye ile geçemediğim için banyomu, mutfağımı uzun zaman kullanamadım. Sonunda ev sahibini aradım ve o benim gerekli yerleri genişletmeme izin verdi. İlk olarak mutfağıma girdim, yemek yapmayı çok özlemiştim. Yavaş yavaş kendime bakmaya, makyaj yapmaya başladım."

HAYATA DÖNÜŞ

Ama onun için asıl dönüm noktası Beyin Cerrahı Dr. Cengiz Türkmenden gelen teklifle olmuş: "Cengiz Bey’in teklifiyle bir ilkyardım eğitim grubu kurduk. Çünkü insanların çoğu ilkyardım hatasından dolayı kalıcı sakatlık yaşıyor. Cengiz Bey’den 6 aylık bir eğitim aldık. 1997’den bugüne 150 binden fazla kişiyi eğittik. Kendime güvenim geldi. Tiyatro oynamaya başladık, 1998’de derneğimizi kurduk. Halk oyunu ekibi bile kurduk. Tekerlekli sandalyede Kafkas oynuyoruz."

EV BULMAK DA ZOR

Çetinkaya için Omurilik Felçlileri Derneği’nin merkezinin bulunduğu Bakırköy’e taşınma macerası da kolay olmamış. 6 ay boyunca ev aramış. Sonunda Almanya’da emekli olan babası ona bir ev almış: "Sen bunu kabullensen bile toplum seni dışlıyor. Benim de üretici bir insan olabileceğimi düşünemiyorlar. Hayata küsen biri olsam, kesinlikle sokağa çıkmazdım."

Sonunda Bakırköy eski Belediye Başkanı Ahmet Bahadırlı’nın desteğiyle Carousel Alışveriş Merkezi’nde işe başlamış Semra Çetinkaya. Önyargılara karşı mücadele etabını da başarıyla geçmiş: "Beni gören insanlar ’Ayy gençmiş de, güzelmiş de, çocuğu da varmış’ dedikçe, ben acaba bana ne oldu diye düşünüyordum. " Bugün işe gidiş gelişi zor da olsa çalışmayı sürdürüyor. Hareket yeteneği daha az olanlar için bir yandan kampanyaya da destek istiyor.

TURKCELL 3430’A MESAJ

Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği tarafından başlatılan; İstanbul Valiliği’nin desteği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin işbirliği ve Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Nimet Çubukçu himayesinde yürütülen "2005 yılında 2005 Akülü tekerlekli Sandalye Yardım Kampanyası" beklenen ilgiyi göremedi. Proje Koordinatörü Yavuz Alagöz, kampanya konusunda şunları söyledi:

"Bir engelli kollarını kullanabiliyor bile olsa, kollarıyla uzun süre gitmesi zordur. 40-45 dakika kol gücüyle gitmek zorunda kaldığı için işine gidemeyen engelliler var. Akülü sandalye ile bu süre 10-15 dakikaya iniyor. Köy yollarında ya da bozuk zeminde sandalye itmek çok zor. Ama akülü sandalye ile kişi bu yollarda bağımsız olarak gidebilir. Akülü sandalye okula giden çocuk için de önemli, pazara gitmek isteyen engelli kadın için de. Kampanyaya, ihtiyaç duyan tüm engelliler başvurdu. Sandalyeleri verirken özür durumunu gösteren raporlara, ailedeki statüsüne bakarak, daha çok işine yarayanlara öncelik tanıyoruz.

HEDEFİMİZE ULAŞAMADIK

Geçtiğimiz yıl biz çok destek alamadık, hedeflediğimiz rakamın ancak yarısına ulaşılabildik. Kampanyaya 2006’da devam edeceğiz. Bunun için Avea ve Telsim ile de görüşüyoruz. Ama şu anda Turkcell 3430’a boş mesaj gönderilmesi yeterli. Faturalı hatlardan 5 YTL kesiliyor."

Yorumları Göster
Yorumları Gizle