GeriKelebek Kazakistan sokaklarında İstanbul rüzgarı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kazakistan sokaklarında İstanbul rüzgarı

İstanbul’un kardeş kenti Kazakistan’ın eski başkenti Almatı’da ‘İstanbul Günleri’ düzenlendi. Etkinlikler kapsamında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da Almatı’ya dostluk ziyaretinde bulundu. Kentte esen İstanbul rüzgarı’nda mehterler çaldı, türküler söylendi, bazı Kazak sanatçı ve işadamlarına İstanbul hemşerilik beratları sunuldu.

Kardeş kent, Kazakistan’ın eski başkenti Almatı’ya dostluk çıkarması yapan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve beraberindekiler, Almatı’da sergilenen ev sahipliğinden çok memnun kaldılar. ‘İstanbul Günleri’ etkinlikleriyle kentte esen İstanbul rüzgarında, Kazaklar, mehter takımımızı ve bandomuzu geniş caddelerinde yürürken görmekten çok keyif aldılar. Öğrenciler de Türk-Kazak bayraklarını sallayarak dostluk mesajları gönderdiler.

İstanbul etkinlikleri kapsamında, Almatı’da Türkiye’nin Kazakistan Büyükelçisi Taner Seben ve Kazakistan’ın Türkiye Büyükelçisi Amanjol Jankuliyev de Devlet Müzesi’nde fotoğraf, resim, el işlemeleri, hat sanatları sergisi açtı.

HEMŞERİLİK BERATI SUNULDU

Kentin, Kazak bir kadınla evlenen, Rus Vali ve Belediye Başkanı Viktor Hrapunov da etkinlikler kapsamında düzenlenen gecede, İstanbul’u simgeleyen laleyle süslenmiş bir hemşerilik beratını Kadir Topbaş’ın elinden aldı.

Hrapunov,Türkiye’nin, Kazakistan’ın bağımsızlığını 36 dakika gibi kısa bir süre içerisinde tanıyan ilk ülke olduğunu söyledi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, gösterilerin yapıldığı, ödüllerin dağıtıldığı Abay Opera ve Bale Tiyatrosu’ndaki konserde bazı sanatçı ve işadamlarına da hemşerilik beratını sundu. Mehterden şaman dansına, Mevlevi müziğinden aryaya, Türk Sanat Müziği’nden halk türkülerine dek, çeşitli eserlerin seslendirildiği konserde davetliler, aralarında Ferhat Göçer ve Zeliha Sunal’ın da bulunduğu sanatçıları alkış yağmuruna tuttular.

İstanbul günleri rengarenk geçti

Etkinliklerde ‘Türk ve Kazak edebiyatı ve Sanatı’ konulu söyleşi, ‘Lale’ ve ‘İstanbul Semtleri’ belgeselleri ile ‘Güle Güle’ filminin gösterimi, ayrıca ‘Mevlevi Ayini’ Mehter ve Kültür Bakanlığı Orkestrası’nın katıldığı ‘Adriyatik’ten Çin Seddine’ konseri ile Ferhat Göçer’in sunacağı ‘Anadolu Aryaları’ konseri düzenlendi. ‘İstanbul Günleri’etkinliklerinin son bölümünde ise Münevver Üçer, Nusret Çolpan, Sıtkı Olçar ve Fuat Başer’in konuşmacı olarak katıldıkları ‘Türk-İslam Sanatı’ konulu söyleşi, ‘Herkes Kendi Evine’ adlı filmin gösterimi, Zeliha Sunal’ın ’İstanbul Esintileri’’ konseri ve Haluk Levent’in pop-müzik konseri vardı.
False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle