GeriKelebek Karikatürün büyük jürisi toplandı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Karikatürün büyük jürisi toplandı

Karikatürün büyük jürisi toplandı
refid:17913154 ilişkili resim dosyası

Bu yıl 28’incisi düzenlenen Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması’nda geri sayım başladı.

YARIŞMADA FİNALE KALAN ESERLERDEN BİRKAÇI

Yarışmanın uluslararası Seçici Kurulu 30 Mayıs Pazartesi günü Bodrum Işıl Club’da toplandı. Yarışmaya bu yıl 79 ülkeden 885 sanatçı 2729 karikatür ile katıldı. Yarışmanın Önseçiciler Kurulu, 37 ülkeden 118 sanatçının 138 karikatürünü uluslararası Seçici Kurulu’na sunulmaya değer gördü.

Başladığı tarihten bugüne kadar, Türkiye ve dünyada karikatürün duayeni sayılan 201 sanatçının jüri üyesi olarak görev yaptığı, yine bu güne kadar 63 bin civarında karikatürün gönderildiği bu yılki yarışmanın Seçiciler Kurulu Ercan Akyol, Steve Bell (İngiltere), Latif Demirci, Selçuk Demirel, Mohamed Effat Abdelazim Ismail (Mısır), Maira Kalman (ABD), Rick Meyerowitz (ABD), Tan Oral, Ralph Steadman (İngiltere) ve Hideo Takeda (Japonya)’dan oluşuyor.

Sonucu bugün açıklanacak olan yarışmanın birincisine 8 bin dolar, ikincisine 5 bin dolar, üçüncüsüne ise 3 bin 500 dolar tutarında ödül sunulacak. Başarı Ödülü kazanan 12 sanatçı ise 500’er dolar alacak. Dereceye giren tüm sanatçılara ayrıca başarılarını simgeleyen heykel ve ödül beratları 18 Ekim’de İstanbul ‘da düzenlenecek törenle verilecek.

Otoritelerce “dünyanın bir numaralı karikatür yarışması “ olarak nitelendirilen organizasyonda ödül kazanan karikatürler ilk olarak 1 - 10 Haziran tarihleri arasında Milta Bodrum Marina Osmanlı Tersanesi Kaymakamlık Sanat Galerisi’nde sergilenecek.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle