GeriKelebek Karayolları’nın Burhaniye arazisine 334 milyon YTL
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Karayolları’nın Burhaniye arazisine 334 milyon YTL

KARAYOLLARI Genel Müdürlüğü’nün daha önce yeterli fiyata ulaşılamadığı için iptal edilen Anadolu yakasındaki 95 bin 939 metrekarelik arazisinin ikinci kez yapılan ihalesine en yüksek teklif, Güneri İnşaat’tan geldi. Güneri İnşaat, Başbakanlık Toplu Konut İdaresinin (TOKİ) iştiraki Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’nın portföyünde bulunan Karayollarına ait arazinin, hasılat paylaşımı yöntemiyle gerçekleştirilecek konut projesi ihalesine katılan firmalar içinde 344 milyon YTL toplam hasılat ve 137 milyon YTL idare payıyla en yüksek teklifi verdi.

METREKARESİ 5 BİN 700 YTL: Emlak Konut GYO yönetiminin ihaleyi onaylamasının ardından, Güneri İnşaat, 1/1000’lik planları onaylatacak. Ayrıca şirket imar ve inşaat izni alacak. Kısmen deniz manzaralı olan arsanın planlarının SİT Kurulu tarafından da onaylanması gerekiyor. 1/5 binlik plan onaylı arsaya 60 bin metrekare inşaat yapılabilecek. Şirket, konutların metrekaresini 5 bin 700 YTL’den satacak. Güneri İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Güneri, Karayollarının 800 milyon dolar rekor fiyatla ihale edilen Zincirlikuyu arazisi ile Burhaniye arazisi arasındaki en büyük farklılığın arsaların imar durumundan kaynaklandığını belirtti.

İLK İHALE İPTAL EDİLMİŞTİ: Karayollarının Burhaniye’deki arazisi için 14 Haziran 2007’de gerçekleştirilen ilk ihaleye GAP İnşaat, Öztaş İnşaat, Toray İnşaat, Gül Yapı, Garanti Koza-Sehil İnşaat, Erke-Mutlu-Biat İnşaat, Aktürk, Taş Yapı, Güneri Şehircilik ve Doğu İnşaat teklif vermişti. En yüksek teklif 317 milyon YTL toplam hasılat ve 127 milyon YTL idare payı önerisiyle Aktürk’ten gelmiş, ancak verilen teklif yeterli görülmeyince ihalenin tekrarlanması kararlaştırılmıştı. İkinci kez düzenlenen ihalede 344 milyon YTL toplam hasılat ve 137 milyon YTL idare payıyla en yüksek teklifi veren ve teklifi değerlendirme aşamasında olan Güneri İnşaat, halen Bahçelievler’de İkebana Evleri Projesini yürütüyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle