GeriKelebek Karanfille andılar
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Karanfille andılar

Bu yıl 8’incisi düzenlenen Afife Jale Tiyatro Ödülleri, önceki akşam Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’ndaki törenle sahiplerine verildi. Gecede Kerem Yılmazer ve Cem Karaca adına Göksel Kortay ile İlkim Karaca’nın sahneye karanfil bırakmaları, duygusal anlar yaşanmasına neden oldu.

Sahneye çıkan ilk Müslüman Türk kadını Afife Jale’nin adını yaşatmak ve tiyatro sanatını teşvik amacıyla Yapı Kredi Sigorta A.Ş. tarafından bu yıl 8’incisi düzenlenen Afife Jale Tiyatro Ödülleri, önceki gün Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenen bir törenle sahiplerini buldu. Sunuculuğunu Korhan Abay’ın üstlendiği gecede, hayatını kaybeden sanatçılar da karanfillerle anıldı. Kerem Yılmazer anısına eşi Göksel Kortay, Cem Karaca adına da eşi İlkim Karaca’nın sahneye karanfil bıraktığı dakikalarda salona yoğun bir duygusallık hakimdi.

Törende, Tiyatrokare’nin sahneye koyduğu ‘Salı Ziyaretleri’, Yılın En Başarılı Prodüksiyonu ödülüne layık görüldü. Aynı oyundaki rolleriyle Erol Keskin ve Yıldıray Şahinler de Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu ödüllerinin sahipleri oldu. İstanbul Şehir Tiyatroları’nın ‘Gayri Resmi Hürrem’ adlı oyununun yönetmeni Ayşenil Şanlıoğlu, Yılın En Başarılı Yönetmeni, oyuncuları Rozet Hubeş ve Şebnem Köstem de Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu ödülünü kazandı. Yardımcı rollerde Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu ödülüne Tomris İncer, En Başarılı Erkek Oyuncu ödülüne Deniz Özmen, Yılın En Başarılı Müzikal ya da Komedi Kadın Oyuncusu ödülüne Yeşim Alıç, aynı kategoride Erkek Oyuncu ödülüne de Hakan Gerçek layık bulundu.

Yardımcı rollerde Yılın En Başarılı Müzikal ya da Komedi Kadın Oyuncusu ödülü Zerrin Tekindor’a, Erkek Oyuncu ödülü Erdem Akakçe’ye verildi. Ödüller Perihan Savaş, Gülriz Sururi, Çiğdem Tunç, Erol Evgin, Seray Sever gibi isimler tarafından sahiplerine sunulurken, ‘Lüküs Hayat’ opereti ile tanınan besteci Cemal Reşit Rey’in doğumunun 100. yılı dolayısıyla bir de mini anma konseri düzenlendi. Törenin sonunda, ödül alan sanatçılar hep birlikte basın mensuplarına poz verdi.

DİĞER ÖDÜLLER

8. Afife Jale Ödülleri’nde Yılın En Başarılı Sahne Tasarımcısı ödülünü Feyza Zeybek, Yılın En Başarılı Giysi Tasarımcısı ödülünü iki oyunla Canan Göknil aldı. Yılın En Başarılı Sahne Müziği dalında Can Atilla, Yılın En Başarılı Işık Tasarımcısı dalında Mahmut Özdemir ödüle değer bulundu. Muhsin Ertuğrul Özel Ödülü’nü Özdemir Nutku, Nisa Serezli Aşkıner Özel Ödülü’nü Işık Yenersu, Cevat Fehmi Başkut Özel Ödülü’nü Özen Yula, Tiyatroda Yeni Kuşak Özel Ödülü’nü Engin Hepileri, Yapı Kredi Sigorta Özel Ödülü’nü ise Zeynep Avcı aldı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle